Rok, kdy nás opustil Císař, O. J. a definitivně i Apollo Creed
Roční bilancování obecně nebývá nijak veselá činnost a je o to smutnější, pokud máme dát dohromady, kdo nás v končícím roce navždy opustil. Ani letos není výčet zesnulých sportovních ikon nijak krátký.
Fotbalové legendy odcházejí
Stává se smutným pravidlem, že nás téměř rok co rok opouští některý z fotbalových titánů. Po Cruyffovi, Maradonovi, Rossim, Pelém či Bobby Charltonovi to byl tentokrát "císař Franz" Beckenbauer (78), který vyhrával šampionáty jako hráč i jako trenér. Tenhle kousek se jako prvnímu podařil Brazilci Máriovi Zagallovi (92). S "císařem" zemřeli hned zkraje roku dva dny po sobě.
V prosinci Bayern Mnichov vyřadil na Beckenbauerovu počest z užívání dres s pětkou. Někdejší kapitán Bayernu s mnichovským velkoklubem ovládl čtyřikrát Bundesligu a třikrát Pohár mistrů. Dvakrát převzal Zlatý míč, vyhrál mistrovství Evropy (1972) a mistrovství světa jako hráč (1974) i trenér (1990). Celkem na MS získal pět medailí, na ME tři.
Tím ale smutný výčet slavných fotbalových jmen nekončí. Následovali němečtí mistři světa Andy Brehme (63) a Bernd Hölzenbein (78), nejlepší střelec MS 1990 Salvatore "Toto" Schillaci (59), anglický fotbalový mistr světa z roku 1966 a držitel Řádu britského impéria George Eastham (88), nejlepší střelec v historii italské fotbalové reprezentace Gigi Riva (79) nebo nizozemský vicemistr světa z let 1974 a 1978, pozdější trenér a jeden z představitelů totálního fotbalu Johan Neeskens (73). Poté co koncem listopadu odešel Josef Jelínek (83), zůstávají z 22 stříbrných medailistů z Chile 1962 naživu už jen Jan Lála, Jozef Štibrányi a Václav Mašek.
Kromě známých fotbalových trenérů Christopha Dauma (70) a Svena-Görana Erikssona (76) byl asi nejslavnější César Luis Menotti (85), který v roce 1978 dovedl fotbalisty Argentiny k jejich prvnímu titulu mistrů světa.
Spíše šoumeni
Americký fotbal u nás asi nepatří k těm úplně nejsledovanějším sportům, letos ale zemřeli dva hráči, které znal téměř každý. O. J. Simpson (76) se proslavil nejen jako hráč a později známý filmový herec, ale především svými ostře sledovanými soudními procesy, kdy byl obviněn nejdříve z dvojnásobné vraždy a později z ozbrojené loupeže a únosu, kvůli nimž si odseděl devět let.
Filmovou kariérou navázal na tu sportovní i Carl Weathers (76), kterého diváci znají především z role boxera Apollo Creeda z filmové série Rocky. V Rocky IV Apollo zahynul v ringu rukou sovětského boxera Ivana Draga, letos v únoru zemřel i Weathers.
Zbytečně a příliš brzy
Mnozí sportovci své vášni obětovali život. Na Dakaru zahynul španělský motocyklista Carles Falcón (45), na závodě Kolem Rakouska norský cyklista André Drege (25), na MS v Curychu švýcarská juniorská cyklistka Muriel Furrerová (18), v říjnu při tréninku nadějná italská lyžařka Matilde Lorenzová (19), po nehodě na Rallye Šumava spolujezdkyně Jaroslava Krejčíka Alena Krejčíková (41) a následkům zranění po pádech během dostihu podlehli žokejové Stefano Cherchi (23) a Dominik Pastuszka (35).
Den před Vánoci zahynula při lavinovém neštěstí v Arose švýcarská snowboardcrossařka Sophie Hedigerová (24), jedna ze soupeřek Evy Adamczykové. Nikoliv na sportovním, ale na bitevním poli padl v boji proti ruské invazi dvojnásobný ukrajinský mistr Evropy ve vzpírání Oleksandr Pelešeno (30). Tragická byla i smrt venezuelské cyklistky Daniely Larreal Chirinosové (50), jíž se stalo osudným zaskočené sousto. Ugandskou vytrvalkyni Rebeccu Cheptegeiovou (33) upálil její bývalý přítel, jednoho z nejlepších hokejistů NHL posledních let Johnnyho "Hockey" Gaudreaua (31) a jeho o dva roky mladšího bratra Matthewa zabil opilý řidič, když si vyjeli na kolech, a bývalý běloruský hokejista a partner světové tenisové dvojky Aryny Sabalenkové Konstantin Kolcov (42) spáchal sebevraždu.
(Polo)zapomenutí hrdinové
Neodcházejí ovšem jen největší legendy, ale i nenápadní hrdinové. Jedním z nich byl například rumunský fotbalový brankář Helmuth Duckadam (65), který ve finále PMEZ 1986 zařídil vítězství Steaue Bukurešť, když chytil sebevědomé Barceloně v rozstřelu všechny čtyři penalty.
Fanoušci motoristického sportu asi sotva mohli někdy nezakopnout o rozvětvený klan Fittipaldiů. Starší bratr dvojnásobného světového šampiona Emersona Wilson Fittipaldi (80) ve formuli 1 žádnou velkou díru do světa sice neudělal, v roce 1975 ale s přispěním cukrovarnické společnosti Copersucar založil první – a dosud jediný – brazilský tým formule 1. Během osmiletého působení tým nasbíral pár bodovaných a tři pódiová umístění, zlatým písmem se ale do dějin nezapsal.
Gejza Valent (71) patřil v osmdesátých letech k diskařské špičce, nicméně byl ve stínu slavnějšího krajana Imricha Bugára. V roce 1983 získal na MS v Helsinkách bronz.
A ani slovenský sportovní komentátor Ján Lacko (82) nebyl takovou ikonou jako Karol Polák, pro pamětníky vysílání Československé televize ale byl nezaměnitelný.
Atleti, basketbalisté, lyžaři a další
Tím ale výčet osobností, které jsme v letošním roce navždy ztratili, zdaleka nekončí: Z významných domácích sportovců nelze opominout naši poslední mistryni světa ve sportovní gymnastice Věru Černou (61). Zlato vybojovala v roce 1979 jako šestnáctiletá a byl to první titul od éry legendární Věry Čáslavské, která se naposledy stala mistryní světa v roce 1966.
Dále nás letos opustili plochodrážní jezdec, mistr světa a vítěz Zlaté přilby Milan Špinka (73), litvínovský hokejista a trenér Josef Beránek starší (82), mistr světa v severské kombinaci a nejlepší československý sportovec roku 1970 Ladislav Rygl starší, dvojnásobný olympijský medailista ve veslování Pavel Svojanovský, bývalý veslař a dvojnásobný olympijský medailista Zdeněk Pecka (69) či bývalá házenkářská brankářka, stříbrná basketbalistka z ME a především olympijská vítězka v hodu diskem z Melbourne 1956 Olga Fikotová-Connollyová (91). Česká Basketbalistka století Milena Jindrová (80) přivezla z ME a MS sedm medailí a za československou reprezentaci v letech 1963 až 1976 odehrála rekordních 250 zápasů.
Ve svých parádních disciplínách se už nikdy nepředstaví ani člen basketbalové Síně slávy Dikembe Mutombo (58), olympijský vítěz v hodu oštěpem z Mnichova 1972 Klaus Wolfermann, sedminásobný mistr světa v dráhové cyklistice Michael Hübner (65), sovětský zápasník a trojnásobný olympijský vítěz Alexandr Medveď (86), norská běžkyně na lyžích, soupeřka Kateřiny Neumannové a mistryně světa Trude Dybendahlová (58), sprinter a dvojnásobný olympijský vítěz Otis Davis (92), dvojnásobný mistr světa v silniční cyklistice Rik Van Looy (90) nebo dvojnásobný olympijský vítěz v trojskoku Józef Szmidt (89), který jako první na světě překonal hranici 17 metrů.
Ani baseball či snooker se u nás co do popularity nemohou měřit s fotbalem, hokejem či biatlonem, přesto je třeba zmínit například Willieho Mayse (93) – člena Síně slávy, který dvanáctkrát získal Zlatou rukavici pro nejlepšího hráče na svém postu, což je rekord mezi vnějšími polaři. Rekordmana MLB v počtu odehraných zápasů a odpalů Peta Rose (83) bychom v Síni slávy naopak hledali marně, protože na něj prasklo, že sázel na baseball včetně zápasů Cincinnati Reds, které v té době vedl jako trenér.
Až do předloňska držel rekord jako nejstarší světový šampion ve snookeru šestinásobný mistr světa, první oficiální světová jednička a jeden nejlepších velšských sportovců Ray "Dracula" Reardon (91). Přezdívku podle slavného upíra si získal díky vzhledu – výrazným špičákům a dozadu ulízaným tmavým vlasům.
A ten nejkrásnější pohled na svět z koňského hřbetu si už nikdy neužije Petr Vozáb (68), který s kladrubským odchovancem Festivalem zvítězil roku 1985 ve Velké pardubické a později se stal jedním z nejlepších českých vozatajů. Drží mimo jiné rekord v počtu zapřažených koní – v roce 2008 vedl dvaadvacet kladrubských běloušů.