Leclercův brácha má prima bráchu – ale není sám
V pátečním volném tréninku na Velkou cenou Abú Dhabí formule 1 poprvé v 75leté historii vyjeli na trať dva bratři ve stejném týmu. Zatímco Charles Leclerc zajel nejrychlejší čas, jeho o tři roky mladší bratr Arthur, který první trénink odjezdil místo Carlose Sainze, byl až osmnáctý. Oba Monačané v barvách stáje Ferrari nicméně nejsou zdaleka prvními sourozenci, kteří se potkali na trati, dosud to ale nikdy nebylo ve stejném týmu a ve stejném závodě.
Nejblíž k tomu předtím měli Teo Fabi a jeho mladší bratr Corrado, kteří v roce 1984 oba na střídačku startovali za stáj Brabham. Nikdy však neseděli ve voze současně, protože Corrado odjezdil pouze tři závody, které Teo vynechal kvůli účasti v americké sérii IndyCar.
První dvojicí bratrů, kteří se ve formuli 1 potkali na trati, byli Graham a Peter Whiteheadovi. Bylo to v roce 1952 v Silverstone a byl to Grahamův jediný start.
Nejznámější – a dlužno podotknout, že i nejúspěšnější – bratrskou dvojicí v F1 byli Michael a Ralf Schumacherovi, kteří vedle sebe v královské třídě absolvovali několik sezon. Jako jediní se mohou pochlubit tím, že oba vyhrávali závody. Michael byl sedmkrát mistrem světa a vyhrál 91 Velkých cen, zatímco Ralf šest.
Ne všichni uspěli
Sourozenci dalších tří mistrů světa žádnou díru do světa neudělali. Letos zesnulý Wilson Fittipaldi ovšem během své kariéry alespoň dvakrát dojel na bodech, zatímco jeho mladší bratr Emerson byl v letech 1972 a 1974 mistrem světa. Starší bratr šampiona z roku 1979 Jodyho Schecktera Ian na body nikdy nedosáhl a prakticky neznámý starší bratr trojnásobného mistra světa Jackieho Stewarta Jimmy dokonce odjel jen jediný závod, a to v době, kdy Jackiemu bylo pouhých 14 let.
Mexičtí bratři Ricardo a Pedro Rodriguezovi oba za volantem závodního vozu zahynuli (v roce 1962, respektive 1971) a na jejich počest je pojmenován okruh v mexické metropoli. Poněkud zvláštní případ jsou Jerry a Bobby Unserovi a Jim a Dick Rathmannovi, kteří sice v závodech F1 nestartovali, ale zúčastnili se slavných 500 mil v Indianapolis, jejichž výsledek se v letech 1950 až 1960 do F1 započítával.
Formule 1 zná i několik případů dvojic, kdy druhý ze sourozenců vlastně z nejrůznějších důvodů nikdy do závodu neodstartoval – většinou proto, že neprošel kvalifikací: Vittorio a Ernesto Brambillovi, Manfred a Joachim Winkelhockovi, synové trojnásobného šampiona Jacka Brabhama David a Gary, Maria Teresa a Luigi De Filippisovi nebo Gilles a Jacques Villeneuveovi (neplést s Gillesovým synem Jacquesem, mistrem světa z roku 1997).
Gianni a Vittorio Marzottovi byli oba přihlášeni na jediný závod (starší Vittorio ve Francii 1952 a Gianni v Itálii 1951), ale nakonec nestartoval ani jeden z nich. Didier Pironi a José Dolhem debutovali ve formuli 1 v 70. letech. Měli stejného otce a jejich matky byly navíc sestry. Byli tedy nejen nevlastní bratři, ale také bratranci. Zemřeli necelý rok po sobě: Mladší Didier v roce 1987 při závodech motorových člunů, José při havárii letadla v roce 1988.
Leclercovi pařili formule už na PS
První páteční volný trénink, v němž se potkal s bratrem Arthurem, označil Charles Leclerc za jeden z nejdojemnějších okamžiků své kariéry. „Je to velmi, velmi výjimečný okamžik – nejen pro mě nebo Arthura, ale pro celou rodinu,“ prohlásil a připomněl, jak oba bratři už v mládí proti sobě vášnivě pařili formule na playstationu.
Zdůraznil také, že Arthur neměl stejné možnosti jako on, protože musel na čtyři až pět let přerušit kariéru – rodina na dva závodníky prostě neměla. Teprve později mohl Arthur díky otci pokračovat. „Vím, jakou z toho měl táta radost. Je to výjimečný okamžik i na jeho památku,“ řekl Charles Leclerc, jehož otec zemřel v roce 2017.