Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
EURO 2024 Německo

Vzpěrač Pelešenko zahynul ve válce na Ukrajině

Dvojnásobný mistr Evropy ve vzpírání Oleksandr Pelešenko zahynul ve věku 30 let při obraně Ukrajiny proti ruské invazi. O jeho smrti informoval ukrajinský vzpěračský svaz. Podle médií přišlo v současném konfliktu o život už přes 400 ukrajinských sportovců. Pelešenko, který narukoval pár dní po začátku války v únoru předloňského roku, je první obětí z řad olympioniků. Na hrách v Riu de Janeiro v roce 2016 obsadil čtvrté místo ve váze do 85 kilogramů.

Oleksandr Pelešenko na olympijských hrách v Rio de Janeiro
zdroj: USA SPORTS Today autor: Daniel Powers

"S velkým zármutkem vám oznamujeme, že srdce zasloužilého mistra sportu Ukrajiny Oleksandra Pelešenka dnes dotlouklo. Vyjadřujeme upřímnou soustrast rodině a všem, kteří Oleksandra znali," uvedl vzpěračský svaz.

"Válka nám bere to nejlepší. Hrdinové neumírají," řekl trenér a člen svazového vedení Viktor Slobodjaňuk.

Pelešenko získal evropské tituly v kategorii do 85 kg v letech 2016 a 2017. Jeho sportovní kariéru poznamenaly dva tresty za doping. V roce 2018 dostal distanc na osm let.

Pozornost vyvolala také například smrt boxerského trenéra Mychajla Korenovského, který zemřel loni v lednu při ruském útoku na bytový dům v Dnipru. Při zásahu rakety se sesunula vnější zeď domu právě v místech, kde byl Korenovského byt.

Loni v únoru zahynul při bombardování města Černihiv ukrajinský šampion v kickboxu Jevhen Zvonok. V dubnu 2022 zahynul u Chersonu sportovní střelec Ivan Bidňak, který získal stříbrnou medaili na ME v soutěži družstev ve vzduchové pistoli a na MS pomohl vybojovat ukrajinskému týmu účast na olympiádě v roce 2012. Fotbalista Serhij Balančuk, bývalý hráč Dynama Kyjev a Maccabi Haifa, byl zabit předloni v červenci v Doněcké oblasti.

Zdroj
ČTK, Weightlifting Ukraine

Hlavní zprávy

Nejčtenější články