MS v gravelu 2024

Menšík otočil v Šanghaji utkání s Rubljovem, do třetího kola jde i Lehečka

Devatenáctiletý tenista Jakub Menšík otočil na turnaji v Šanghaji utkání proti světové šestce Rusovi Andreji Rubljovovi a po vítězství 6:7, 6:4, 6:3 postoupil do třetího kola. V něm narazí na Alexandra Ševčenka z Kazachstánu. Také Jiří Lehečka prošel do třetího kola. Španěla Jaumeho Munara porazil za necelé dvě hodiny 7:6, 6:4.

Jakub Menšík
zdroj: USA Today Sports autor: Geoff Burke

Menšík vyhrál nad nasazenou šestkou Rubljovem za dvě hodiny a 32 minut. Desetinásobného grandslamového čtvrtfinalistu porazil prostějovský rodák i podruhé. Pomohlo mu také 11 es a 34 vítězných míčů.

O čtyři roky starší Ševčenko bude letos Menšíkovým soupeřem rovněž podruhé. Na olympijských hrách v Paříži zvítězil český tenista 6:3, 6:4.

Menšík zahájil utkání proti Rubljovovi lépe a v prvním setu měl dvakrát výhodu brejku. Ani jednou ale vedení 2:0 či 4:2 nedotáhl a sada dospěla do tie-breaku. V něm měl Menšík za stavu 7:6 setbol, Rubljov ho ale odvrátil a třemi míčky za sebou úvodní set vyhrál.

Ve druhém setu český tenista utekl po dvou brejcích do vedení 5:1 a zápas vyrovnal. V rozhodující třetí sadě sice Menšík brzy ztrácel 0:2, čtyřmi hrami za sebou ale vývoj zvrátil. Rubljov se už k další šanci nepropracoval, naopak za stavu 3:5 ztratil opět servis a s ním definitivně i celý zápas.

Také dvaadvacetiletý Lehečka nevyužil proti Munarovi v prvním setu výhodu brejku a v následném tie-breaku odvracel setbol. Těžké chvíle ale zvládl a zkrácenou hru vyhrál 8:6. Ve druhé sadě už byl čtvrtfinalista loňského Australian Open na servisu stoprocentní. Ve třetím gamu získal po povedeném prohozu klíčový brejk, za stavu 3:2 odvrátil dva brejkboly a duel v závěru ukončil druhým využitým mečbolem.

Turnajem jdou dál také světová jednička Ital Jannik Sinner a nasazená trojka Španěl Carlos Alcaraz. Čerstvý vítěz turnaje z Pekingu Alcaraz porazil domácího Šanga Ťün-čchenga dvakrát 6:2, letošní vítěz Australian Open a US Open Sinner zdolal Japonce Tara Daniela 6:1, 6:4.

Turnaj mužů v Šanghaji (tvrdý povrch, dotace 10 298 535 dolarů):

Dvouhra – 2. kolo:

Lehečka (33-ČR) - Munar (Šp.) 7:6 (8:6), 6:4, Popyrin (20-Austr.) - Kecmanovič (Srb.) 6:3, 6:2, Menšík (ČR) - Rubljov (6-Rus.) 6:7 (7:9), 6:4, 6:3, Sinner (1-It.) - Daniel (Jap.) 6:1, 6:4, Alcaraz (3-Šp.) - Šang Ťün-čcheng (Čína) 6:2, 6:2, Ševčenko (Kaz.) - F. Cerúndolo (27-Arg.) 7:6 (9:7), 7:5, Watanuki (Jap.) - Nakashima (32-USA) 7:6 (7:4), 6:3.