Touchdown

Jedničky jsou ve druhém kole. Postupuje i Alcaraz a po rekordně dlouhém utkání Evans

Nikoli zcela hladký postup zaznamenaly na úvod US Open světové jedničky Jannik Sinner a Iga Šwiateková. Polská tenistka a předloňská vítězka neworského grandslamu vyřadila Rusku Kamillu Rachimovovou, tedy 104. hráčku žebříčku, až po dvou hodinách a třech odvrácených setbolech. Sinner s domácím Mackenziem McDonaldem prohrál úvodní sadu 2:6. Celkově patnácté vítězství v řadě si připsal Carlos Alcaraz. Brit Daniel Evans a Karena Chačanova z Ruska odehráli rekordně dlouhé utkání.

Jannik Sinner na US Open
zdroj: ČTK/AP autor: Kirsty Wigglesworth

Letošní vítěz Australian Open Sinner, jehož koncentraci před posledním grandslamem roku poznamenalo zveřejnění březnové dopingové kauzy, v prvním setu třikrát ztratil podání a prohrál 2:6. Pak ale rozlet 140. hráče žebříčku McDonalda rázně zastavil, povolil mu už jen pět gamů a navázal na triumf z turnajové generálky v Cincinnati.

Favorizovaná Šwiateková měla naopak skvělý start. Soupeřka se vzpamatovala až za stavu 0:4 a dokázala světové jedničce alespoň sebrat podání. Mnohem dramatičtější druhou sadu pak bojovná Rachimovová dotáhla až do tie-breaku a v něm vedla 6:3, ani jednu šanci na ukončení setu ale nevyužila a polská tenistka pěti body v řadě stav otočila.

Šwiateková má na kontě pět grandslamových titulů, všechny zbývající získala v Paříži. Do druhého kola newyorského turnaje postoupily také bývalé světové jedničky Caroline Wozniacká a Naomi Ósakaová, ta po hladké výhře nad desátou nasazenou Jelenou Ostapenkovou.

Alcaraz neprohrál 15. zápas v řadě

Španělský tenista Carlos Alcaraz vykročil za třetím grandslamovým titulem v sezoně a pátým v kariéře úspěšně. V úvodním kole porazil na betonových dvorcích v New Yorku Australana Li Tua 6:2, 4:6, 6:3, 6:1 a prodloužil svou neporazitelnost na turnajích velké čtyřky na 15 zápasů. Příště se utká s Nizozemcem Boticem Van de Zandschulpem.

Vítěz předloňského US Open Alcaraz, který plní tento rok ve Flushing Meadows roli nasazené trojky, porazil australského kvalifikanta Tua za dvě hodiny a 44 minut. Osmadvacetiletého soupeře, kterému patří ve světovém žebříčku 186. místo, přehrál v počtu vítězných míčů 50:19.

Vítěz letošního Roland Garros a Wimbledonu sice přišel v utkání o set, přesto získal jubilejní šedesáté grandslamové vítězství. "Je jasné, že mě trochu překvapil. Utkání začal nervózně, ale po prvním setu šel herně nahoru a začal hrát skvělý tenis. Budu ho teď sledovat, protože jsem si docela jistý, že ho velmi brzy zase uvidím," řekl Alcaraz.

Evans s Chačanovem odehráli rekordně dlouhé utkání

Rekordně nekonečný duel ustál nakonec Evans

Po rekordně dlouhé bitvě postoupil do 2. kola Brit Daniel Evans, jenž zdolal nasazenou třiadvacítku Karena Chačanova z Ruska 6:7, 7:6, 7:6, 4:6, 6:4. Utkání se hrálo pět hodin a 35 minut a překonalo na US Open dosud nejdelší duel, kterým bylo semifinále Stefana Edberga a Michaela Changa v roce 1992. To trvalo o devět minut méně. Evans v závěrečném setu zvrátil vývoj z nepříznivého stavu 0:4.

"Zítra určitě na trénink nepůjdu. Budu jen odpočívat a pokusím se zotavit, jak to jen půjde. Bolí mě opravdu všechno," řekl Evans. "Když jste malý, říkají vám, abyste bojoval až do konce. Je to takové základní pravidlo, kterého jsem se celou kariéru docela důsledně držel. Dneska se to vyplatilo," doplnil Evans po utkání.

Tenisový turnaj US Open

Muži – dvouhra 1. kolo:

Alcaraz (3-Šp.) – Tu (Austr.) 6:2, 4:6, 6:3, 6:1, O'Connell (Austr.) – Jarry (26-Chile) 6:4, 6:3, 4:6, 6:3, Diallo (Kan.) – Munar (Šp.) 6:4, 3:6, 6:3, 7:5, Bellucci (It.) – Wawrinka (Švýc.) 6:4, 7:6 (7:5), 6:3, Bergs (Belg.) – Kotov (Rus.) 6:2, 4:6, 6:2, 3:6, 7:6 (10:7), Medveděv (5-Rus.) – Lajovič (Srb.) 6:3, 3:6, 6:3, 6:1, De Minaur (10-Austr.) – Giron (USA) 6:3, 6:4, 5:7, 6:4, Korda (16-USA) – Moutet (Fr.) 7:6 (7:3), 6:1, 6:0, Evans (Brit.) – Chačanov (23-Rus.) 6:7 (6:8), 7:6 (7:2), 7:6 (7:4), 4:6, 6:4, Fils (24-Fr.) – Tien (USA) 6:4, 3:6, 6:1, 6:2, Van de Zandschulp (Niz.) – Shapovalov (Kan.) 6:4, 7:5, 6:4, Purcell – Vukic (oba Austr.) 7:5, 6:4, 6:3.

Ženy – dvouhra 1. kolo:

Šwiateková (1-Pol.) – Rachimovová (Rus.) 6:4, 7:6 (8:6), Paoliniová (5-It.) – Andreescuová (Kan.) 6:7 (5:7), 6:2, 6:4, Pegulaová (6-USA) – Rogersová (USA) 6:4, 6:3, Keninová (USA) – Raducanuová (Brit.) 6:1, 3:6, 6:4, Šnajderová (18-Rus.) – Podoroská (Arg.) 6:0, 6:1, Potapovová (Rus.) – Fernandezová (23-Kan.) 2:6, 6:4, 7:5, Wang Sin-jü (Čína) – Rodionovová (Austr.) 3:6, 6:4, 6:1, Bondárová (Maď.) – Peraová (USA) 6:3, 3:6, 6:3, Tausonová (Dán.) – Schmiedlová (SR) 1:6, 7:6 (7:5), 6:2, Sorribesová (Šp.) – Noelová (USA) 6:1, 6:3.