Co neminout v sobotu: Vybojují Macháč s Pavláskem bronz? Vacek pojede na Montmartre
Tomáš Macháč a Adam Pavlásek si zahrají o bronzové olympijské medaile proti americkému páru Taylor Fritz a Tommy Paul, o zlato se bude hrát i v ženském singlu. Velká pozornost je i na cyklistickém silničním závodě, ve kterém se po zdařilé časovce představí i český jezdec Mathias Vacek. Na atletickém oválu poběží semifinále stovky Karolína Maňasová a v koulařském sektoru bude vrhat Tomáš Staněk. O další medaile budou bojovat i americké hvězdy Katie Ledecká a Simone Bilesová. Přímý přenos olympijského vysílání sledujte na ČT sport a ČT sport Plus.
Fanoušci tenisu se nejdříve dozvědí jméno olympijské vítězky ve dvouhře. Složení finálové dvojice, ve které jsou turnajová šestka Čeng Čchin-wen z Číny a třináctka Donna Vekičová z Chorvatska, čekal málokdo. Na Rolland Garros se ani jedna dosud nedostala dál než do osmifinále, mírnou favoritkou je Číňanka, která letos byla ve finále Australian Open.
České duo Tomáš Macháč a Adam Pavlásek se utkají o bronz s nasazenými trojkami. Taylor Fritz a Tommy Paul prohráli v semifinále s Australany Matthewem Ebdenem a Johnem Peersem 5:7, 2:6. Američané nejsou deblovými specialisty, oba se věnují hlavně dvouhře a v deblu nemají na kontě žádné turnajové vítězství. Ve světovém žebříčku čtyřhry jsou mnohem níž než čeští daviscupoví reprezentanti.
Macháč s Pavláskem porazili na turnaji britskou dvojici Joe Salisbury, Neal Skupski, poté zdolali Nicoláse Jarryho a Alejandra Tabila z Chile a uspěli také proti Němcům Kevinu Krawietzovi a Timu Pützovi. Všechny duely vyhráli po obratech a v super tie-breacích. Neuspěli až v semifinále proti Američanům Austinu Krajickovi a Rajeevu Ramovi.
Pokud Macháč s Pavláskem Fritze a Paula porazí, stanou se ve čtyřhře prvními českými mužskými medailisty z olympijských her. Dosud uspěli pod pěti kruhy jen v roce 1988 Miloslav Mečíř s Milanem Šrejberem, kteří pro Československo získali bronz v Soulu. Finále mužské čtyřhry je na programu také v sobotu.
Pro české fanoušky může být lákadlem i výkon brokového střelce Jakuba Tomečka, který je po první části kvalifikace skeetařů sedmý. Minul jen dva z 75 terčů a dopoledne bude bojovat o postup do šestičlenného finálového rozstřelu. Jako jediný bez zaváhání absolvoval první část Američan Vincent Hancock, trojnásobný olympijský vítěz a pětinásobný mistr světa. Ve stejné disciplíně začne kvalifikaci Barbora Šumová.
V sobotním programu se představí čeští reprezentanti i ve vyřazovacích jízdách kayakcrossu. Beachvolejbalistky Barbora Hermannová a Marie-Sára Štochlová už do vyřazovací fáze proklouzly ze třetího místa ve skupině a budou hrát o postup do osmifinále. Windsurfařka Kateřina Švíková bude v Marseille čekat na příznivý vítr, aby mohla jet čtvrtfinále, které bylo odloženo.
Tahákem bude cyklistika
Cyklisté v silničním závodě vyrazí na 273 kilometrů se dvěma závěrečnými okruhy na Montmartru s obávanými "kočičími hlavami". Hvězdy Tour de France Slovinec Tadej Pogačar a Dán Jonas Vingegaard v Paříži nestartují a Richard Carapaz z Ekvádoru nebude obhajovat zlato z Tokia. Nizozemec Mathieu van der Poel přijel jako úřadující mistr světa a vzhledem k jeho bikerské zkušenosti by mu měl závěr závodu vyhovovat nejvíc. Podruhé by v Paříži rád uspěl i vítěz časovky Belgičan Remco Evenepoel.
Kolem trati může počítat s obrovskou podporou domácí šampion Julian Alaphilippe. Dvojnásobný mistr světa kvůli olympijskému úspěchu obětoval Tour de France a místo toho se v klidu připravoval na Czech Tour. První cyklistickou medaili pro Afriku by mohl získat Biniam Girmay z Eritreje, kterého tři etapová vítězství na Tour de France zařadila do širšího okruhu favoritů.
Jediným českým zástupcem v pelotonu bude Mathias Vacek, který se v časovce blýskl 11. místem a v sobotním závodě by rád vylepšil historické maximum, jímž je desáté místo Jozefa Regece na olympiádě v Soulu v roce 1988.
Tyčkaři a sprinterky na stovce
V sobotním atletickém programu se představí z české výpravy tyčkaři David Holý a Matěj Ščerba, kteří budou startovat v dopolední kvalifikaci. Postupový limit je 580 cm a jeho splnění by pro oba znamenalo výrazné zlepšení osobního maxima.
Ve večerním bloku pak nebude chybět Karolína Maňasová v semifinále běhu na 100 m a v koulařském sektoru se objeví koulař Tomáš Staněk, který v kvalifikaci splnil limit hned prvním pokusem. Světový rekordman Američan Ryan Crouser se může zapsat do historie jako první koulař, který vyhrál olympijskou soutěž třikrát.
Jeho krajanka Sha'Carri Richardsonová, letos nejrychlejší žena v běhu na 100 m, se chystá ukončit jamajskou nadvládu v nejkratším sprintu, která na Hrách trvá od roku 2008. Ze zlatého jamajského kvarteta z Tokia zbyla jen nejstarší členka, sedmatřicetiletá Shelly-Ann Fraserová-Pryceová, která svou první zlatou medaili získala už v roce 2008 v Pekingu, ale rychlost ukázala už v rozběhu.
Americké hvězdy na scéně
Plavecká královna Katie Ledecká bude na kraulařské osmistovce útočit na deváté olympijské zlato, už nyní je přitom nejúspěšnější plavkyní všech dob. Sedmnáctiletá Kanaďanka Summer McIntoshová, která by ji jednou mohla na pomyslném trůnu vystřídat, má v polohovém závodě na 200 metrů políčeno na třetí pařížské zlato.
Ve sportovní gymnastice začnou finále na jednotlivých nářadích a vítězka víceboje Simone Bilesová může na přeskoku získat už sedmé olympijské zlato. Americká celebrita má v plánu ještě další dvě v pondělí, kdy jsou na programu kladina a prostná.
Na koni našíř pomýšlí na třetí olympijský triumf za sebou Brit Max Whitlock, a protože má i bronz z roku 2012, může se stát prvním gymnastou, který stanul na medailových stupních na čtyřech olympiádách.
Program judistů završí soutěž družstev a poslední medaile si rozeberou veslaři v závodech skifů a osem, kde česká výprava nemá zastoupení. Kolem půlnoci pak vyvrcholí na Tahiti soutěže surfařů.