Následuje
Panorama

Nešlo o náhodu. Kluci za tím šli, řekl Kučera o obratu a připomněl 20leté dekády

Praha – Před čtyřiceti lety přivezli zlato z Polska a před dvaceti z Rakouska. Na základě této statistiky by měl přijít další triumf české reprezentace na mistrovství světa právě v Rusku a podle Jiřího Kučery mají svěřenci Vladimíra Vůjtka velkou šanci. Bývalý vynikající útočník a současný trenér má totiž pro dosavadní české výkony, a zejména ten při obratu se Švédy, pouze slova chvály.

Jiří Kučera
zdroj: ČTK autor: Šimánek Vít

Češi v duelu se Švédskem sice po první třetině prohrávali 0:2, ale následně severského soupeře výrazně přehrávali a nakonec slavili po obratu triumf 4:2. "Byl to výborný zápas. Mluví se o tom, že se vše zlepšilo od druhé třetiny, ale já si myslím, že i první třetina nebyla tak špatná. Nehráli jsme tam ale tak efektivně," řekl Kučera.

Padesátiletý kouč pět sezon v hráčské kariéře oblékal dres švédského týmu Lulea HF, takže severské pojetí hokeje dobře zná. U českých reprezentantů si cenil hlavně toho, že od druhé třetiny diktovali tempo a jejich obrat nebyl ani v nejmenším náhoda.

"Někdy se stane, že za stavu 0:2 dáte náhodný gól a dostanete se do utkání. Ale tady si kluci za tím šli. Diktovali tempo, byli na puku, drželi je pod tlakem a nebyla to žádná náhoda. Celé to vyvrcholilo čtyřmi góly. Klobouk dolů, byly to parádní akce," uvedl Kučera, který naposledy trénoval prvoligové Litoměřice a nyní je bez angažmá.

Sestřih utkání Švédsko - Česko

Český tým je zatím v Moskvě s osmi body v čele skupiny a na jeho výkonech se příliš neprojevuje, že v kádru je hned třináct hráčů, kteří startují na vrcholné akci sezony poprvé. Podle Kučery to není až tak důležité za předpokladu, že jsou hokejisté psychicky v pohodě.

"Když jede někdo na mistrovství, musí mít nějakou kvalitu. Rozdíl je hlavně v tlaku, v hlavě. Ti kluci už mají něco za sebou, hráli za reprezentaci v sezoně, takže už nějaké zkušenosti mají," podotkl plzeňský rodák. "Důležité je, že se vydařil první zápas. Kluci si začali více věřit, druhý otočili v závěru, třetí z 0:2. Kluci jdou nahoru... I když nemají takové zkušenosti, tak něco umí, a když hlava funguje, tak využívají svoje zkušenosti," vysvětlil.

Reprezentace se navíc zatím může spolehnout i na brankáře Dominika Furcha a Pavla Francouze, kteří už se do hry dostali oba a oba předvedli velmi dobré výkony. "Trenéři to dobře vymysleli. Každý může zasáhnout do každého zápasu. Samozřejmě, že když máte brankáře, který druhé převyšuje a třeba má zkušenosti z NHL, tak je to jasné a je jednička. Tady jsou ale kluci přibližně na stejné úrovni a každý má drobet jiný styl. Je dobré je držet v tom, že mohou kdykoliv naskočit," ocenil Kučera rozhodnutí hlavního kouče Vladimíra Vůjtka a jeho asistentů.

Česko se na MS zatím utkalo s Ruskem, Lotyskem a Švédskem, nyní je čekají duely s papírově slabšími soupeři. Sérii čtyř dalších duelů odstartuje čtvrteční souboj s Norskem. "Pamatuji, že i za nás to bylo stejné. My jsme vždy hráli radši proti silným týmům, jako jsou Rusové nebo Švédové. Teď (proti papírově slabším) to bude od začátku na nás a bude to o tom, jak se s tím vypořádáme. Hlavně musíme dát góly. Když se to nepovede, budeme pod tlakem," tuší Kučera.

Přesto věří, že tým další utkání zvládne a do čtvrtfinále postoupí z prvního, nebo druhého místa. "Pak bychom mohli mít relativně slabšího soupeře. I když slabšího jen v uvozovkách. Mužstva se vyrovnávají a čtvrtfinále je jen jeden zápas, ve kterém se může stát cokoliv. Rozehrané to máme ale velmi dobře," podotkl Kučera, který Čechům věří i v play-off. "Vzpomněl jsem si na dvacetileté dekády  76, 96 a teď je 2016. Věřím, že by to mohlo vyjít," připomněl dva z českých a československých triumfů na světových šampionátech.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy