Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Volejbalový magazín

Fotbal v zimě. Radši v bahně než na umělce, shodují se trenéři

Zima, sníh a fotbal. To dohromady moc nefunguje, ale teď musí. Liga pokračuje prakticky bez pauzy a terény často připomínají spíš bahenní lázně než cokoli jiného. Místo hry je pak k vidění spíše boj. Přitom týmy mají k dispozici i umělé povrchy, na těch se ale u nás liga hrát nesmí. Je to chyba? Nejspíš ne, tvrdí oslovení trenéři.

Jablonecký Martin Doležal se projel po zádech
zdroj: ČTK autor: Petrášek Radek

Jarolím: Na umělce je to jiný fotbal

Mladoboleslavský trenér Karel Jarolím zimnímu fotbalu rozhodně nefandí. "U nás v Boleslavi to ještě bylo dobré, ale třeba zápas v Jablonci už byl hodně náročný. Terén tam neumožňoval kombinaci," říká bývalý reprezentační záložník.

Přesto nechce, aby se v takových případech mohlo hrát na umělé trávě. "Pro mě je to jiný fotbal a je na něm víc zranění, takže za mě: umělka ne," říká jasně.

Jílek: Fotbal patří na přírodní trávník

Ani Václav Jílek zimní variantu fotbalu nemusí. "Hra trpí sama o sobě," říká o rozbahněných trávnících pod sněhovou pokrývkou. "Ale to by musela přijít kompletní změna systému," hledá řešení.

A téma umělá tráva bývalému kouči Sparty i Olomouce taky nepřipadá jako nejlepší cesta z blátivého fotbalu. "To nastavení je takové, že se k umělce přistupuje jen jako k alternativě, a ne k primárnímu terénu."

Úroveň trávníků řešil i Fotbal fokus podcast:

A co zranění a umělý povrch? Na to nemá zástupce mladší trenérské generace jasný názor. "V minulosti byly různé studie, a výrazný rozdíl v počtu zranění na přírodním trávníku a umělém povrchu v nich prokázán nebyl," dodává s tím, že třeba v Nizozemsku hraje na umělé trávě šest sedm týmů a na Slovensku také několik.

Ale větší zdravotní rizika přesto nevylučuje. "Tělo se na tom povrchu chová jinak, zastaví rychleji, ale páky a tlaky na nohy jsou větší. V těchhle zimních termínech je to složité. Asi by se to dalo akceptovat, ale já se vždycky přikláněl k tomu, že fotbal patří na přírodní trávník," dodává.

Ale přesto by na téhle "umělé" variantě viděl i určité klady. "Na umělce je míč rychlejší, musíte s ním pracovat ve větší rychlosti, což zvyšuje nároky na hráče," tvrdí trenér, který je bez angažmá už rok a příliš nabídek se prý zatím neobjevilo. "Doba je složitá," říká.

Lička: Jen jako nutné zlo

Bývalý reprezentant i trenér Verner Lička uznává, že termíny tlačí ligu na špatné terény. "Fotbal trpí hlavně v zápasech, které přijdou až po tom, který trávník zničil. Ale liga musí být podle UEFA dohrána do 15. května, tak se dá těžko dělat něco jiného," vysvětluje šéf tuzemských trenérů.

A téma umělá tráva u nás nevidí tak žhavé, protože opravdová zima tu nebývá často. "Třeba v Norsku má snad každý klub i halu s hřištěm s umělou trávou. Protože chtějí hrát ligu i v zimě, ale u nás je takováhle zima výjimečná událost," vzpomíná na pár dnů dozadu, kdy v Česku ležel sníh i v nížinách.

"Kdyby se tu některé zápasy hrály na umělé trávě, ztratila by soutěž férovost. Muselo by to být v soutěžním řádu, ale nemyslím si, že by to bylo dobré. Bral bych to stejně jako nutné zlo. Pro fotbal by to nebylo dobré," říká přesvědčeně.

Zdroj
ČT sport

Hlavní zprávy