Golf Time

Satková v Ivree suverénně vyhrála na kánoi a přidala čtvrté místo na kajaku

Gabriela Satková prokázala na Světovém poháru ve vodním slalomu v italské Ivree výbornou formu. Na úvod sobotního programu ovládla finále kanoistek suverénním způsobem s náskokem pět a půl sekundy před Britkou Kimberley Woodsovou. V kategorii C1 navázala na červnový triumf z Prahy. Satková ovládla oba závody Světového poháru, kterých se v této sezoně zúčastnila. Dobře se prezentovala i v závodě kajakářek, kde obsadila čtvrté místo. Česká výprava zapsala v sobotu ještě dalších pět finálových účastí, ale bez umístění v první pětce.

Česká olympionička postoupila z páteční kvalifikace kanoistek jako poslední třicátá, ale v sobotu si vedla suverénně. Vyhrála semifinále a ve finále skvělou jízdou nedala soupeřkám šanci. Připsala si třetí triumf v závodě SP v kariéře. Woodsová na ni ztratila 5,35 sekundy, třetí Viktorija Usová z Ukrajiny byla o 7,26 sekundy pomalejší.

"Myslím si, že ta jízda byla hodně povedená. Snažila jsem se hlavně zůstat klidná na každé kombinaci, protože to si myslím, že to je tady klíčové. Nesnažit se moc závodit, ale spíš trefit to správné místo. To jsem se snažila dělat, vyšlo mi to a díky tomu byla ta jízda tak fajn," pochvalovala si.

Spravila si chuť po olympijských hrách v Paříži, kde vyhrála kvalifikaci a semifinále, ale finálovou jízdu pokazila a skončila sedmá. "Musím říct, že to jsem fakt potřebovala. Potřebovala jsme si trošku zase věřit a to se mi povedlo," uvedla.

Dalším českým kanoistkám se ve finále nedařilo, obě dostaly padesátisekundovou penalizaci za špatný průjezd branky. Tereza Kneblová byla v desetičlenném finále osmá, Martina Satková devátá.

Gabriela Satková pokračovala ve skvělém vystoupení i na kajaku, který je pro ni doplňkovou disciplínou. Ze třetího místa postoupila do finále a v něm skončila čtvrtá, sekundu a půl od medaile. "Musím říct, že jsem strašně spokojená. Na kajaku jsem nestihla tolik tréninků, jak bych chtěla, protože byla olympiáda, soustředila jsem se na singlkánoi. Takže to, že si ze svěťáku odvážím čtvrté místo, byl pro mě sen," radovala se. Olympionička Antonie Galušková obsadila ve finále šestou příčku.

Kajakáři s padesátkami a kanoisté bez finále

Českým kajakářům se finále nevydařilo, oba dostali padesátisekundovou penalizaci. Jakub Krejčí, jenž si zatím v Ivree vedl z Čechů nejlépe, neprojel patnáctou branku a byl sedmý. Olympijský vítěz z Tokia 2021 Jiří Prskavec chyboval hned ve třetí brance a obsadil devátou příčku. Oba měli lepší čistý čas než vítězný Polák Mateusz Polaczyk.

Kanoista Lukáš Rohan byl finále v Ivree nejblíže, když skončil na dvanáctém místě pouhých devět setin sekundy za postupovou desítkou. Prskavec skončil v semifinále na dvacátém místě. Chaloupka, který obsadil v kvalifikaci druhou příčku, dostal padesátisekundovou penalizaci za špatný průjezd třetí branky a patřilo mu 26. místo. Závod vyhrál Slovinec Benjamin Savšek před Francouzem Yohannem Senechaultem a Italem Raffaellem Ivaldim.

V neděli SP v Ivree uzavřou závody v kayakcrossu, v přímých přenosech je nabídne ČT sport Plus od 12:15.

Závody Světového poháru ve vodním slalomu v Ivree (Itálie):

Muži:

C1: 1. Savšek (Slovin.) 93,05 (2 tr. sekundy), 2. Senechault (Fr.) -1,01 (4), 3. Ivaldi (It.) -1,44 (2), ...v semifinále 12. Rohan, 20. Prskavec, 26. Chaloupka (všichni ČR).

Průběžné pořadí (po 4 z 5 závodů): 1. Beňuš (SR) 165, 2. Hočevar (Slovin.) 162, 3. Mirgorodský (SR) 159, ...15. Chaloupka 90, 16. Prskavec 83, 24. Rohan 60, 25. Heger 59, 41. Větrovský (všichni ČR) 28.

K1: 1. Polaczyk (Pol.) 87,34 (0), 2. Delassus (Fr.) -0,48 (0), 3. Kauzer (Slovin.) -1,11 (0), ...7. Krejčí -47,23 (50), 9. Prskavec -49,50 (50), v semifinále 13. Přindiš (všichni ČR).

Průběžné pořadí SP (po 4 z 5 závodů): 1. Delassus 176, 2. Krejčí 156, 3. Přindiš 149, ...42. Prskavec 41, 52. Bárta (ČR) 23.

Ženy:

C1: 1. G. Satková (ČR) 100,89 (0), 2. Woodsová (Brit.) -5,35 (0), 3. Usová (Ukr.) -7,26 (0), ...8. T. Kneblová -58,80, 9. M. Satková (obě ČR) -62,74 (52).

Průběžné pořadí (po 4 z 5 závodů): 1. J. Foxová (Austr.) 175, 2. Baynová (Něm.) 158, 3. M. Satková 155, ...5. T. Kneblová 127, 7. G. Satková 120, 34. Říhová (ČR) 42.

K1: 1. Hornová (It.) 96,88 (0), 2. Funková (Něm.) -0,66 (2), 3. Terčeljová (Slovin.) -1,93 (2), 4. G. Satková -3,43 (0), ...6. Galušková -6,67 (2), v semifinále 11. Beková (obě ČR).

Průběžné pořadí (po 4 z 5 závodů): 1. Vuittonová (Fr.) 172, 2. Funková 160, 3. J. Foxová 151, ...10. Beková 114, 26. Galušková 84, 17. G. Satková 84, 40. Nesnídalová 27, 41. Vojtová 25, 47. Fišerová 17, 48. Hilgertová (všechny ČR) 15.