Velký úterní souhrn: Seemanová přepsala rekord, Vondroušová sestřelila favoritku na zlato
Hned dva skvělé české výkony byly k vidění v úterý na Hrách v Tokiu. Barbora Seemanová postoupila v českém rekordu do finále kraulařské dvoustovky a Markéta Vondroušová vyprovodila v osmifinále tenisového turnaje jednu z hlavních favoritek Naomi Ósakaovou. Z prvního olympijské zlata v historii se radují Bermudy díky triatlonistce Floře Duffyové a do historie se zapsala jezdkyně Isabelle Werthová, která se díky triumfu v týmové drezuře stala teprve třetí sportovkyní, která má zlato ze šesti různých olympijských her.
Skvělý den prožila Barbora Seemanová, která nejenže postoupila na kraulařské dvoustovce do olympijského finále, ale postup ještě okořenila novým českým rekordem. Ve finále se na Hrách představí jako první česká plavkyně od roku 2000, kdy byl prsař Daniel Málek v Sydney pátý na stovce i dvoustovce.
"Je to super, jsem fakt nadšená. Byl to můj sen. Ať už to zítra dopadne jakkoliv, budu fakt spokojená," radovala se Seemanová, která navíc cítí, že by pro finále ještě mohla mít rezervu. "Ještě jsem mohla vylézt z bazénu a mohla jsem se smát. Tak ve finále doufám, že to bude třeba ještě horší a budou mě muset tahat z vody. To by mi vůbec nevadilo," přemítala.
Zdaleka tolik jako Seemanové se nedařilo Janu Mickovi, který ve své rozplavbě na 800 metrů volným způsobem v náznaku na nejlepší nestačil a s časem 7:59,04 skončil na 28. místě. Znakařskou stovku v evropském rekordu 51,98 ovládl Jevgenij Rylov, který doplaval dvě setiny sekundy před dalším ruským plavcem Klimentem Kolesnikovem. Bronz získal obhájce zlata Ryan Murphy z USA.
O velké překvapení se v Tokiu postarala Markéta Vondroušová, která v osmifinále překonala druhou nasazenou Naomi Ósakaovou 6:1 a 6:4. "Když jsem viděla, že ji mám v třetím kole, tak jsem si říkala, že budu muset hrát hodně dobře. A hrála jsem fakt dobře," podotkla s úsměvem předloňská finalistka Roland Garros Vondroušová. "Věřila jsem, že ji mohu porazit. Nepřipouštěla jsem si, že je na druhé straně Ósakaová."
Dál jde i deblový pár Krejčíková se Siniakovou, který porazil v super tie-breaku Španělky Badosaovou a Sorribes Tormovou. Ostatním českým reprezentantům se ale už tolik nedařilo. Barbora Krejčíková vypadla s Belindou Bencicovou, Karolína Plíšková s Camilou Giorgiovou a Tomáš Macháč prohrál s Diegem Schwartzmanem. No a lépe se nevedlo ani deblovému páru Plíšková s Vondroušovou, které podlehly 6:2, 4:6 a 11:13 Brazilkám Pigossiové se Stefaniovou.
"Chtěla jsem být na tenhle turnaj co nejlíp připravená, ale prostě jsem odehrála strašně moc zápasů. Jsem teď zklamaná. Hodně mě to bolí," soukala ze sebe zklamaná Krejčíková. "Vždycky příběh někde skončí. Těžko se o tom mluví. Nechci, aby to skončilo. Chtěla jsem, aby se mi tady dařilo."
Jedna z potenciálních českých medailových nadějí Kateřina Kudějová se v Tokiu nakonec neprobojovala ani do finále. Po nepovedené semifinálové jízdě obsadila česká závodnice až patnáctou příčku a nedokázala tak vylepšit desáté místo z posledních Her v Riu. Kudějovou o lepší výsledek připravily i zdravotní obtíže. V noci před olympijským závodem měla žaludeční potíže a zvracela.
"V noci jsem se pozvracela a nějakou dobu nespala. Nevím, jestli to bylo tím, že jsem něco špatného snědla, v kombinaci s nervozitou. V přejezdech válců jsem zůstávala, neměla jsem sílu se z nich vytáhnout, tam jsem určitě ztratila nejvíc," řekla.
Finále ovládla devětadvacetiletá dvojnásobná mistryně Evropy Ricarda Funková z Německa, která se v semifinále dvakrát dotkla branky, ale ve finále již byla bezchybná. Zklamáním skončil závod pro sedmadvacetiletou Jessicu Foxovou, která až do semifinále na kanále Kasai kralovala. I ve finále sice předvedla nejrychlejší jízdu, čtyři trestné sekundy ji ale odsunuly na třetí pozici.
Jedno z největších překvapení dne se odehrálo v soutěži gymnastek, kde ve víceboji družstev neobhájily zlato reprezentantky USA. Američankám chyběla největší hvězda současné gymnastiky Simone Bilesová, která odstoupila v průběhu soutěže kvůli zranění, a tak nakonec obsadily "až" druhé místo za ruskými sportovkyněmi. Třetí skončily rovněž velmi překvapivě Britky.
Bilesová v neděli vyhrála kvalifikaci víceboje a měla by startovat i ve finále na všech čtyřech nářadích. Zda ale bude v Tokiu pokračovat, není jasné. Čtyřnásobná šampionka z Ria, která vyhlásila před Hrami útok na šest zlatých medailí, odstoupila ze soutěže už po úvodním přeskoku.
Ženský závod v cross country zcela opanovalo Švýcarsko. Země čokolády a kravských zvonců vybojovala všechny tři medaile, když se v cíli objevila jako první Jolanda Neffová následovaná Sinou Freiovou a Lindou Indergandovou. Nejlepší z našich závodnic Jitka Čábelická obsadila 22. místo se ztrátou více než devíti minut na vítězku.
Švýcarky přitom v dosavadní historii závodu horských kol pod pěti kruhy příliš úspešné nebyly, když do letoška vybojovaly jedinou medaili. V Tokiu však čekání na úspěch rázně utnuly. Osmadvacetiletá mistryně světa z roku 2017 Neffová navíc zvítězila po zcela suverénním výkonu, když vedla už od prvního z pěti celých okruhů.
Historickou premiéru na Hrách si odbyl surfing. Zlatou medaili si na krk pověsil sedmadvacetiletý mistr světa Brazilec Italo Ferreira, který ve finálovém duelu předčil domácího Kanou Igarašiho. Vítězkou mezi ženami se stala Američanka Carissa Mooreová, rodačka z Mekky tohoto sportu Havaje, která v boji o olympijský triumf porazila Bianku Buitendagovou z JAR.
Překvapivě bez medaile skončila mužská světová jednička Brazilec Gabriel Medina, jenž nakonec bral nepopulární "brambory" za čtvrté místo. Bronz vybojovali Australan Owen Wright a Japonka Amuro Cuzukiová.
Pro vítězného Ferreiru nebyla cesta na vrchol vůbec snadná. Narodil se do chudých poměrů a místo surfařského prkna se tak učil sjíždět vlny na polystyrenovém víku od chladícího boxu. A snadná nebyla ani jeho cesta na olympiádu, když málem neodletěl na kvalifikaci, protože mu předtím v USA ukradli auto se všemi doklady. Vše se ale v dobré obrátilo a Ferreira už tak navždy bude zapsán v análech jako historicky první olympijský vítěz v surfingu.
Bez překvapení skončila soutěž v týmové drezuře. Už počtrnácté v historii ji opanoval německý tým a jeho hvězda Isabelle Werthová díky tomu získala sedmou zlatou medaili v kariéře. Dvaapadesátiletá jezdkyně se tak jako teprve třetí sportovkyně po německé kajakářce Birgitt Fischerové a maďarském šermíři Aladáru Gerevichovi stala šampionkou na šesti různých olympiádách.
Historicky první olympijské zlato pro Bermudy vybojovala v triatlonu Flora Duffyová a její domovina se tak stala zemí s nejmenším počtem obyvatel, která kdy vyhrála zlato na Hrách. Petra Kuříková při olympijském debutu obsadila 30. místo, Vendula Frintová závod nedokončila.
Historie se opakuje. Tak jako před třinácti lety berou zlato z olympijské soutěže v softbalu Japonky, které stejně jako v roce 2008, kdy se softbal objevil na Hrách naposledy, porazily ve finále USA a slaví tak historicky druhý olympijský triumf. Souboj dvou favoritů skončil výsledkem 2:0 pro domácí tým.
V olympijské premiéře smíšených týmů ve vzduchové pušce neuspěl český pár David Hrčkulák, Nikola Šarounová, který skončil na 25. příčce. Ze zlata se radovali Číňané Jang Chao-žan a Jang Čchien, kteří překonali Američany 17:13. Zlatými medailisty ve střelbě ze vzduchové pistole jsou také Číňané, a sice Pchang Wej a Ťiang Žan-sin. V dramatickém finále nové disciplíny porazili ruský mix Arťom Černousov, Vitalina Bacaraškinová 16:14.