Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Studio fotbal - Dohráno Plus

Semifinálový výprask od Kanady jako memento. Odstraní junioři ze hry dosavadní nešvary?

Výsledek smolného zápasu proti Rusku musí česká juniorská reprezentace rychle hodit za hlavu. Ne však nedostatky a chyby ve hře, ze kterých se výběr Václava Varadi zatím nedokázal poučit. Ve třetím vystoupení na šampionátu do dvaceti let čeká Nečase a spol. domácí Kanada, která budí velký respekt. Co musí Češi zlepšit, aby se vyvarovali podobnému debaklu jako v semifinále posledního turnaje? Přímý přenos utkání Kanada U20 – Česko U20 sledujte na programu ČT sport a na webu ctsport.cz v noci ze soboty na neděli od 2:00.

Kanadská juniorská reprezentace
zdroj: ČTK/AP autor: Darryl Dyck

Semifinále mistrovství světa 2018 se české reprezentaci pod vedením Filipa Pešána v lednu tohoto roku nevydařilo. Tehdy narazili junioři na Kanadu a nadějný zápas se proměnil v děsivý horor. Přitom Filip Zadina otevřel skóre a zaskočený favorit nevěděl kudy kam. Jenže další výhodné pozice Češi neproměnili a duel se začal pomalu překlápět na stranu javorových listů.

Na Zadinu mohl ještě za stavu 1:0 navázat Martin Nečas, jenže v přesilové hře nastřelil jen horní tyčku odkryté kanadské branky. A pak se dostavily už tradiční české bolístky – zbytečné fauly. Kanaďané zužitkovali obě početní výhody ještě do první přestávky a rázem vedli 2:1. Když pak Zadina minul opět v přesilovce další prázdnou bránu, přibouchli si junioři dveře k postupu.

Favorité, kteří přečkali těžké chvíle, nabrali čím dál větší sebevědomí a pohodu přetavili v navýšení skóre. Také třetí gól vstřelili při hře pět na čtyři a rychlý čtvrtý zásah do české sítě definitivně utnul už v polovině zápasu naděje Pešánova výběru, který nakonec schytal debakl 2:7. Loňský kádr tak poskytl návod současné Varaďově sestavě (která je z části totožná), čeho se v utkání s Kanadou vyvarovat.

Připomeňte si semifinále MSJ 2018 Kanada – Česko:

Zachytit začátek zápasu

Podobně jako v semifinále 2018 potřebují čeští junioři vstoupit do zápasu aktivně a držet s Kanaďany krok jak herně, tak výsledkově. Pokud totiž javorové listy dostanou příležitost odskočit do brzkého vedení, umí poskytnutou nabídku dokonale využít a jen výjimečně pustí vypracovaný náskok. Soupeř se pak těžce dostává zpátky na nohy a ztrátu marně dohání.

Na letošním šampionátu se Varaďovým svěřencům sice daří začátky zápasů výsledkově, ale následný vývoj zatím nedokáží strhnout na svou stranu. Proti Kanadě bude náročné zápas případně otáčet o to víc i vzhledem k faktu, že se Češi ztuha dostávají do vyložených šancí.

Využít šance ke skórování

Zadina sice před necelým rokem poslal český tým do vedení, ale následně Nečas ani on sám vypracovaný náskok nenavýšili. Také letos se hvězdné duo v útoku spíš trápí a loňská lehkost je ta tam. V duelu proti velkému favoritovi tak musí oba zabrat, pokud má být reprezentace v tomto utkání úspěšná.

Nejen duo Zadina–Nečas je zatím nevýrazné, české ofenzivě se obecně na tomto turnaji nedaří a ze dvou utkání má jen tři vstřelené góly. Navíc vítěznou branku proti Švýcarsku obstaral obránce David Kvasnička a proti Rusku zase korigoval nepříznivý výsledek Jáchym Kondelík více než šťastnou tečí po odrazu puku od jeho brady.

Rychle zlepšit přesilové hry

Kondelíkova přesilovková "trefa" rozhodně nebyla typickou akcí podle tréninkové šablony, a tak zůstává hra v početní převaze stále rozpačitá. Nejenže dalších pět výhod zůstalo nevyužitých, ale junioři mají problém s usazením v útočném pásmu i se samotnou střelbou. Dva obdržené góly od Rusů navíc způsobily další vrásky.

Přitom Varaďa má pohromadě kompletní "útok z farmy". Trio hrající v AHL ve složení Zadina, Nečas a Martin Kaut se ale nedokáže dostat do ideální formy a co víc, kromě gólů chybí i větší počet vytvořených střeleckých pozic.

České reprezentaci by se proto probuzení v přesilovkách náramně hodilo s ohledem na blížící se vrchol turnaje, i kdyby neměl zápas s Kanadou dopadnout úspěšně.

Zdroj
ČT sport

Hlavní zprávy