Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
M ČR v bleskovém šachu 2019

Obří skandál FIFA: Vrcholní představitelé organizace byli obviněni z korupce

Curych - Prezident FIFA Sepp Blatter měl být na pátečním kongresu bez většího rozruchu znovu zvolen do své funkce. Místo toho však musí řešit obří skandál svých nejbližších kolegů. Čtrnáct lidí z exekutivy FIFA a z oblasti mediálního marketingu bylo obviněno kromě jiného z korupce, vydírání, defraudace či praní špinavých peněz. Obvinění se z velké části týkají prodeje televizních práv v Severní a Střední Americe. Podle vyšetřovatelů se však jedná o dlouhodobou dalekosáhlou praxi fotbalové organizace.

FIFA
zdroj: ISIFA/EPA

Obvinění ze strany amerických a švýcarských úřadů se týkají pěti sportovních marketingových manažerů a devíti vysoce postavených funkcionářů FIFA. Figurují mezi nimi i dva viceprezidenti, Jeffrey Webb z Kajmanských ostrovů a Eugenio Figueredo z Uruguaye, či bývalý člen exekutivy Jack Warner z Trinidadu a Tobaga, jehož jméno se už dříve objevilo ve spekulacích o úplatkářských kauzách. 

Obvinění, které má 47 bodů, se z velké části týká údajných úplatků, které měli přijmout podezřelí zástupci sportovních médií a marketingových organizací. Za přijaté peníze pak údajně získali vysílací a marketingová práva na šampionáty v zóně CONCACAF. Americká prokuratura, která švýcarským úřadům vydala žádosti k zadržení, však uvedla, že obvinění z korupce se týkají i volby předsedy FIFA v roce 2011 a pořadatelství MS v Jihoafrické republice o rok dříve i MS 2018 a 2022. Více informací k těmto záležitostem najdete zde.

Sedm obviněných bylo zatčeno a čeká ve švýcarské vazbě na vydání do USA. Šest z nich přitom curyšské policii oznámilo, že se budou právními prostředky bránit vydání do USA. Čtyři muži se už k úplatkům přiznali. Jsou jimi někdejší dlouholetý člen výkonného výboru FIFA Chuck Blazer, který je i klíčovým svědkem kauzy, synové Jacka Warnera Daryan a Daryll a José Hawilla z brazilské marketingové firmy Traffic Sports. Hrozí jim až 20 let vězení.

Čtrnáct obviněných se údajně nezákonně obohatilo o milionové částky, celkový objem úplatků prý přesahuje sto milionů dolarů (asi 2,5 miliardy korun). Policisté v civilu zatýkali fotbalové funkcionáře v curyšském pětihvězdičkovém hotelu Baur au Lac. Na recepci požádali o klíče od pokojů podezřelých osob a následně je odvedli.

Gary Lineker: "Nemůže být více zkorumpovaná a žalostná organizace na zemi než FIFA. Dům z karet se bortí. Přišel čas na změnu. Pokud v Blatterovi zůstal ještě kousíček důstojnosti, tak by měl teď odstoupit, odplížit se do svého doupěte, sednout si do křesla a hladit svou kočku. FIFA se hroutí. To je nejlepší věc, která se této krásné hře mohla stát."

Vyšetřovatel: Korupce byla metodou fungování FIFA

Americká strana byla ve věci zainteresována proto, že finanční transakce měly být dojednány na území USA a zprostředkovaly je americké banky. Ke korupci údajně docházelo od počátku 90. let až dodnes. "Dělali to znovu a znovu, rok co rok, turnaj za turnajem," řekla k přijímání úplatků fotbalovými činovníky americká ministryně spravedlnosti Loretta Lynchová. "Je to mistrovství světa v podvodech," doplnil ji šéf kriminálního vyšetřování amerického daňového úřadu IRS Richard Weber.

"Jsme překvapeni, jak dlouho to trvalo a jak to zasáhlo téměř všechno, co FIFA podnikala," řekl listu The New York Times vyšetřovatel obeznámený s případem. "Vypadá to, že (korupce) prosakovala do každé části federace a byla fakticky metodou jejího fungování. Zdá se, že jde o institucionalizované úplatkářství," prohlásil. FIFA je spíše finančním konglomerátem než sportovní organizací, napsal americký list.

Dalšími vyšetřovanými funkcionáři FIFA jsou Eduardo Li, Julio Rocha, Costas Takkas, Eugenio Figueredo, Rafael Esquivel, Nicolás Leoz a José Maria Marin. Poslední jmenovaný bývalý předseda Brazilské fotbalové konfederace (CBF) patřil mezi politiky diktátorské éry v Brazílii a byl obviněn ze spolupráce na mučení a vraždě novináře Vladimira Herzoga.

Ne všichni ale byli v Curychu zadrženi, protože v době zatýkání tam někteří nebyli přítomni. Obviněni byli rovněž čtyři marketingoví manažeři a dále bývalý člen výkonného výboru FIFA José Margulies, který údajně nezákonné obchody zprostředkoval.

Luis Figo: "Není to pro mě překvapením. Právě podezření z korupce na FIFA bylo jedním z důvodů stažení mé kandidatury."

Vydávací procedura podle švýcarských úřadů probíhá ve zkráceném řízení, kdy švýcarské ministerstvo spravedlnosti na americkou žádost bezprostředně reaguje. Pokud by zadržená osoba s takovým postupem nesouhlasila, musejí americké úřady podat do 40 dnů formální žádost o vydání.

Americké zákony dávají ministerstvu spravedlnosti USA rozsáhlé pravomoci ohledně trestního postihu cizinců žijících mimo území USA. Soudní praxe, kterou mnohé jiné státy kritizují, umožňuje americké justici uplatnit trestní odpovědnost vůči jakýmkoli osobám, mají-li sebemenší napojení na Spojené státy, například formou finančních transakcí přes americké banky nebo využíváním internetových služeb amerických společností. Švýcarsko uzavřelo s USA specifickou vydávací smlouvu, která mu umožňuje odmítnout vydání osob obviněných v USA z daňových úniků. Obecné kriminality se ale tato výjimka netýká. 

Mluvčí FIFA De Gregorio: FIFA je v této kauze poškozenou stranou

Švýcarští vyšetřovatelé ovšem oznámili, že předmětem jejich zájmu je i hlasování o pořadatelství MS 2018 a 2022, které se konalo v prosinci roku 2010. Práva tehdy získaly Rusko a Katar. V tomto případu podle švýcarské prokuratury zatím žádná obvinění nepadla, vyšetřování je vedeno proti neznámému pachateli. Ruský ministr sportu Vitalij Mutko řekl, že aféra ve vedení FIFA se ruského šampionátu v roce 2018 nijak netýká.

Podle informací deníku Guardian však Mutko patří mezi deset osob, které budou vyslýchány v souvislosti s volbou pořadatelů MS 2018 a 2022 - Issa Hayatou (prezident Africké fotbalové konfederace CAF), Angel Maria Villar Llona (Španělsko), Michel D'Hooghe (Belgie), Senes Erzik (Turecko), Worawi Makudi (Thajsko), Marios Lefkaritis (Kypr), Jacques Anouma (Pobřeži Slonoviny), Rafael Salguedo (Guatemala), Hany Abo Rida (Egypt) a Vitalij Mutko (Rusko).

Mluvčí FIFA na tiskové konferenci uvedl, že organizace plně spolupracuje s vyšetřováním. FIFA je v kauze poškozenou stranou a není předmětem vyšetřování, upozornil. "Je v našem výsostném zájmu, aby se všechny otevřené otázky vysvětlily," konstatoval.

Šéf fotbalové federace Sepp Blatter mezi obviněnými není a podle Gregoria proto není důvod, aby rezignoval. Hlasování se podle mluvčího FIFA uskuteční podle původního plánu a dnešní zásah ho neovlivní. Také výsledky voleb pořadatelů MS 2018 a 2022 zůstanou podle něj nedotčeny.

Obvinění funkcionáři FIFA 

Jeffrey Webb (50) 

- současný viceprezident FIFA, šéf CONCACAF (zóna států Severní a Střední Ameriky a Karibské oblasti), prezident fotbalové asociace Kajmanských ostrovů 

Jack Warner (72) 

- bývalý viceprezident FIFA a šéf CONCACAF 

Eduardo Li (56)

- prezident kostarické fotbalové federace, volený člen výkonného výboru FIFA 

Julio Rocha (64)

- úředník FIFA v úseku vývoje, v letech 1986–2012 prezident fotbalové federace Nikaragui 

Costas Takkas (58)

- současný přidělenec prezidenta CONCACAF, bývalý generální sekretář fotbalové asociace na Kajmanských ostrovech 

Eugenio Figueredo (83) 

- současný viceprezident FIFA, člen exekutivy Uruguayské fotbalové asociace 

Rafael Esquivel (68) 

- současný člen výkonného výboru CONMEBOL a prezident venezuelské fotbalové asociace 

José Maria Marin (83) 

- současný člen organizačního výboru FIFA pro olympijské turnaje, viceprezident brazilské fotbalové federace a její bývalý prezident 

Nicolás Leoz (87) 

- bývalý člen výkonného výboru FIFA a dlouholetý prezident CONMEBOL 

Čtyři z obžalovaných byli sportovními marketingovými manažery:

José Margulies

Byl obviněn z toho, že působil jako zprostředkovatel nelegálních plateb.

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy