Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Česko - Polsko

Blatter: FIFA není zkorumpovaná, ale někteří členové možná ano

Curych - Prezident Mezinárodní fotbalové federace (FIFA) Sepp Blatter představil očekávaný plán boje proti korupci, jehož hnací silou by měly být čtyři nové pracovní skupiny. Blatter slíbil protikorupční opatření po svém znovuzvolení do čela světového fotbalu, poté co federací otřáslo několik skandálů. "FIFA není zkorumpovaná, ale možná její někteří členové ano," řekl Blatter v sídle FIFA Curychu po dvoudenním jednání výkonného výboru.

Sepp Blatter
zdroj: ČTK autor: Tomáš Halász

"Jsem šťastný, že jsme se odhodlali k těmto reformám a můžeme se nyní dívat do budoucnosti s nadějí. Půjdeme do ní bez podvodů a korupce," uvedl pětasedmdesátiletý švýcarský funkcionář.

Jádrem jeho koncepce boje proti uplácení jsou čtyři nové komise, nazvané vojenskou terminologií "Task Force". Statutární komisi povede šéf německého svazu Theo Zwanziger, skupinu "Fotbal 2014" zase jeho krajan a slavný fotbalista Franz Beckenbauer. Tato druhá skupina bude moci připravovat náměty pro pravidlovou komisi IFAB, jež má jako jediná právo rozhodovat o změně regulí ve fotbale. Jejími členy jsou spolu s Beckenbauerem další fotbalové legendy Pelé a Bobby Charlton či hvězdy nedávné minulosti Cafú a Christian Karembeu.

FIFA dále založí pracovní skupinu pro větší transparentnost a také etickou komisi. Nad pracovními skupinami bude bdít takzvaná dozorovací komise, jejíž členové se budou rekrutovat nejen ze světa fotbalu, ale například i politiky. Jejích zhruba 18 jmen oznámí FIFA na prosincovém jednání v Tokiu, nebude však mezi nimi bývalý ministr zahraničí USA Henry Kissinger, o němž se před časem Blatter v této souvislosti zmiňoval.

Blatter nechce utéct

Novými opatřeními chce Blatter reformovat FIFA, poté co se především v souvislosti s volbou pořadatelů mistrovství světa v letech 2018 a 2022 objevilo několik podezření z korupce. "Nemůžu dát za všechny členy ruku do ohně. Ale můžu slíbit, že budeme vší silou bojovat proti korupci a za větší transparentnost," uvedl Blatter, jenž zároveň odmítl, že by přemýšlel kvůli aférám o rezignaci. "Dám FIFA do pořádku. Nemám v úmyslu utíkat," uvedl muž, jenž má vést světový fotbal do roku 2015.

Blatter dnes také oznámil, že nechá znovu otevřít vyšetřování případu společnosti ISL, bývalého marketinkového partnera FIFA. Společnost, která zkrachovala v roce 2001, údajně platila vrcholným funkcionářům za to, že v 90. letech získala lukrativní televizní práva na mistrovství světa.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy