Následuje
FAT PIPE FLORBAL CHODOV - Ivanti Tigers Jižní Město

V Německu by za doping mohly hrozit až tři roky vězení

Berlín – Velmi přísný antidopingový zákon chystají v sousedním Německu. Dopujícím profesionálním sportovcům by měly hrozit až tři roky vězení a lidé, kteří podají doping mladistvým, mohou skončit až s trestem na deset let. 

Doping
zdroj: ČTK/DPA/ autor: Andreas Gebert

Trestné by mělo být nejen samotné braní dopingu, ale i držení většího než malého množství zakázaných prostředků, pokud státní zastupitelství prokáže, že je sportovec hodlal použít. Zákon by měl trestat také trenéry nebo lékaře, kteří sportovcům zakázané látky poskytnou.

Podle navrženého zákona by mohli být trestáni za použití zakázaných prostředků němečtí sportovci při soutěžích všude ve světě i cizinci, kteří budou při dopingu přistiženi v Německu.

Návrh antidopingového zákona představili ministři vnitra a spravedlnosti Thomas de Maiziére a Heiko Maas, podle nichž by zákon mohl být schválen nejpozději v dubnu příštího roku. "Návrh se ale netýká amatérského sportu," zdůraznil De Maiziére.

"To, že si lidé ničí zdraví a podvádějí v amatérském sportu, je sice smutné, ale trestat to nechceme. V této oblasti musí přijít společenská změna, aby lidé sami vnímali užívání dopingu jako nepřípustné. A ta změna musí začít u špičkových sportovců," doplnil.

"Sport vytváří vzory pro mladé lidi a je to reprezentace Německa ve světě," uvedl dále De Maiziére. "Na profesionální úrovni je také do značné míry financován z peněz daňových poplatníků. Proto si nepřejeme, aby byl manipulován a aby se kolem něj vytvářel špatný obraz," řekl k důvodům, proč se vláda rozhodla připravit zákon.

Nejviditelnějším dopingovým případem v Německu se letos stal pozitivní test biatlonistky Evi Sachenbacherové-Stehleové na olympijských hrách v Soči. Z Her byla vyloučena a dodatečně jí byla odebrána čtvrtá místa ze závodu s hromadným startem a ze smíšené štafety. Sportovkyně později uvedla, že se zakázané látky do jejího těla zřejmě dostaly z potravinových doplňků. Proti trestu se odvolala ke sportovní arbitráži CAS. 

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy