Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
TCL Gól týdne

Případ Kreuzigerova bilogického pasu nekončí, UCI se odvolá k arbitráži

Paříž – "Dopingová" kauza Romana Kreuzigera stále není u konce. Rozhodčí komise Českého olympijského výboru sice zprostila českého cyklistu podezření z porušení antidopingových pravidel, jenže Mezinárodní cyklistická unie (UCI), která už Kreuzigerovi dříve zastavila činnost, se nehodlá s rozhodnutím české komise smířit a odvolá se ke Sportovnímu arbitrážnímu soudu (CAS) v Lausanne.

Roman Kreuziger
zdroj: ČTK autor: Červený Michal

"Záležitost je nyní v rukou právníků a my se budeme řídit jejich právními doporučeními. Zcela jistě očekávám, že se ve stanovené lhůtě v tomto případu odvoláme," řekl prezident UCI Brian Cookson serveru Cyclingnews.

Podle UCI údaje obsažené v Kreuzigerově biologickém pasu vykazovaly velmi vážné anomálie týkající se období let 2011 a 2012, kdy český cyklista jezdil za Astanu. Výkyvy hodnot v biologickém pasu obecně ukazují na užití nedovolených podpůrných prostředků. Komise nicméně ve svém odůvodnění uvedla, že hodnoty nepřesáhly krajní hranice. Zároveň při svém rozhodnutí o osvobození Kreuzigera zohlednila (Kreuzigerem dodané) znalecké posudky, které tyto abnormality vysvětlovaly.

Člen stáje Tinkoff-Saxo Kreuziger, jenž měl od 2. srpna zastavenou činnost, se po verdiktu rozhodčí komise vrátil k závodům. Cyklista i jeho právní zástupce Jan Šťovíček bezprostředně po verdiktu prohlásili, že očekávají od UCI odvolání, k němuž tedy skutečně nejspíš brzy dojde. Cyklistická unie ještě odvolání k CAS kvůli biologickému pasu nikdy neprohrála. V roce 2011 například na základě odvolání UCI dostal dvouletý distanc Ital Franco Pellizotti.

"Biologický pas je úžasná věc. Nelíbí se jen těm, kteří se s ním dostávají do konfliktu," uvedl Cookson. "V poslední době jsem četl pár nesmyslných komentářů o biologickém pasu, ale pro náš sport je to výborná věc, která nám pomáhá vypořádat se s problémem dopingu. Neřeší všechny potíže a rozhodně nikdy nebude, ale je to skvělý pomocník," dodal šéf světové cyklistiky. 

Je nám líto, video expirovalo.
UCI se kvůli Kreuzigerovi odvolá k arbitráži
Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy