Budu se snažit, aby sport byl radost, říká národní safeguard Rushton
Loni v únoru ukončila sportovní kariéru, má medaile z mistrovství světa i na titul mistryně Evropy. Nyní se ale plavkyně Simona Rushton, dříve Baumrtová Kubová, začíná orientovat v nové funkci národního safeguarda, kterou jí nabídla Národní sportovní agentura.

Jak se k tomu bývalá úspěšná plavkyně dostala? "Kandidovala jsem do komise sportovců v MOV, kde jsou čtyři sportovci, a já skončila pátá. Takže nejspíš z toho důvodu mě oslovila NSA, jestli by mě ta pozice zajímala," vysvětluje dlouhovlasá blondýnka v rozhovoru ve Sportovních zprávách na ČT sport.
Přiznala, že je za tu nabídku hodně vděčná a pokusí se dělat, co je v jejích silách, ale než ji přijala, musela si to nechat projít hlavou.
"Mám osmiletou dceru, rodinu a to ovlivňuje moje časové možnosti, takže se tomu nemůžu věnovat osm hodin denně, ale dohodli jsme se, že bychom to zkusili," vysvětluje s tím, že jí nabídla pomoc zmocněnkyně pro lidská práva. "Moje zkušenosti nejsou odborné, takže mi nabídla dělat supervizora," vysvětluje bývalá reprezentantka.
Co má mít v nové funkci na starosti, teprve sama zjišťuje. "Je to vlastně bezpečný sport. Národní safeguard zahrnuje širokou škálu témat od šikany, fyzického a duševního zdraví, ovlivňování zápasů i sexuálního násilí," popisuje s tím, že národní safeguard by měl manažovat safeguardy sportovních svazů. "Já bych je měla vést edukativně, snažit se je propojit a konzultovat. To by měla být moje práce," dodává.
Uvědomuje si, že jedna z důležitých věcí je prevence. "Té se budeme určitě věnovat. Chceme udělat sport přístupný všem a postupně se budeme snažit, aby český sport měl nepříjemných témat co nejméně," říká jasně.

Sama má také negativní zkušenosti. "Téměř před dvaceti lety jsem se s tím také setkala a kromě rodičů jsem se neměla s tím komu svěřit. Takže to nemělo řešení," vzpomíná, aniž by byla konkrétní.
"V současné době se hodně inspirujeme zahraničím, kde už je to větší téma než u nás v Čechách, a pokusíme se to řešit, aby to bylo stále méně časté a sport byl radost. A ne že někdo jde na trénink a je z toho nešťastný tak, že pak už sportovat nebude. Sportuje stále méně a méně dětí, to chceme změnit," vysvětluje jeden z hlavních motivů její funkce.
O tom, jak to má fungovat v praxi, už Rushton představu má. "Zatím nastavujeme mechanismy a postupy, jak nakládat se stížnostmi. Každý svaz by měl mít svého safeguarda, a pokud to nebude moci vyřešit on, musím najít nějakého specialistu a stanovit cíl a postup, jak to řešit. Je to v začátcích a já se snažím v tomhle oboru ještě dovzdělat," říká a dodává, že jí samotné sport stále v životě velmi pomáhá. "Když nesportuju, tak jsem unavená, proto se snažím každý den něco dělat," končí rozhovor.