Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
MS v ledním hokeji mužů 2024 Česko

Znakařka Kubová se už do Paříže nechystá a s plaváním končí

Jedna z nejlepších českých plavkyň poslední doby Simona Kubová ukončila závodní kariéru. Elitní znakařka má za sebou bohatou kariéru. Startovala na olympijských hrách v Londýně, Riu de Janeiro i Tokiu, má medaile z mistrovství Evropy i světového šampionátu v krátkém bazénu.

Simona Kubová
zdroj: Reuters autor: Stefan Wermuth

Se šesti prvenstvími rekordmanka domácí ankety Plavec roku měla závodit na únorovém mistrovství světa v Dauhá, ale tři týdny před začátkem si při pádu nešťastně zlomila žebro a poprvé od roku 2009 musela šampionát vynechat. Nakonec vzdala i snahu o účast na letních OH v Paříži.

"Já už končím asi pět let, to zranění to samozřejmě uspíšilo. Prostě jsem si řekla, že nastal ten správný čas," řekla lakonicky Kubová.

Kubová byla považována za nástupkyni Ilony Hlaváčkové. Ostatně skvělá česká znakařka byla pro Kubovou velkým plaveckým vzorem. V dětství se věnovala moderní gymnastice, pak ovšem zvítězil bazén. K závodnímu plavání ji ve 14 letech přivedl otec Tomáš, který ji také dlouho trénoval.

Poprvé na sebe výrazněji upozornila na juniorském mistrovství Evropy v roce 2007, kde na znakařské dvoustovce postoupila do finále. Na velké akci mezi dospělými debutovala o rok později, premiérovou medaili získala pod dívčím jménem Baumrtová na ME v krátkém bazénu 2010 v Eindhovenu.

Olympijským maximem chomutovské rodačky zůstane 10. místo na stovce z Londýna 2012. Na téže trati byla na MS 2013 šestá a o rok dříve získala evropský bronz. Stejný kov má i z MS v krátkém bazénu, z kontinentálních šampionátů si přivezla deset medailí včetně zlata na 50 m z roku 2013.

"Nejvíc si cením titulu mistryně Evropy, bronzu z mistrovství světa v krátkém bazénu a desátého místa z olympiády. Byly i momenty, že se něco nepovedlo, ale to je součástí sportu. Něco bych udělala líp, něco bohužel zdravotně nešlo, ale zpětně nelituju ničeho," uvedla Kubová.

Kubová plánovala konec kariéry už po odložených Hrách v Tokiu, ale novou motivaci jí dala profesionální liga ISL, v níž v roce 2021 slavila s týmem Energy Standard celkové vítězství. Tam také začala spolupracovat s kanadským koučem Tomem Rushtonem v jeho silné mezinárodní skupině.

Na loňském MS ve Fukuoce dvakrát postoupila do semifinále a na mistrovství republiky získala na padesátce 35. individuální titul. K olympijskému limitu se česká rekordmanka na všech třech znakařských tratích přiblížila na 18 setin.

Největší úspěchy Simony Kubové

- MS: 2013 (Barcelona) - 6. místo, 2017 (Budapešť) - 7. místo

- ME (0-0-1): 2012 (Debrecín) - bronz

- MS v krátkém bazénu (0-0-1): 2012 (Istanbul) - bronz (vše 100 m znak)

- ME v krátkém bazénu (1-4-5): 2010 (Eindhoven) a 2011 (Štětín) - bronz (oboje 50 m znak), 2012 (Chartres) - stříbro (4x50 m pol. z. mix) a 3x bronz (50, 100 a 200 m znak), 2013 (Herning) - zlato (50 m znak) a 3x stříbro (100 a 200 m znak a 4x50 m pol. z. mix)

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy

Nejčtenější články