Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Studio fotbal - Dohráno Plus

Hry v Tokiu definitivně bez fanoušků ze zahraničí, peníze za vstupenky budou vráceny

To, co se čekalo, je oficiálně potvrzeno. Na olympijské a paralympijské hry v Tokiu, které byly kvůli pandemii koronaviru odloženy z loňského roku na tento, nebudou smět fanoušci ze zahraničí. Organizační výbor tak rozhodl kvůli obavám z šíření pandemie a různých mutací koronaviru.

Osaměle vyhlížející olympijské kruhy v centru Tokia
zdroj: ČTK/imago sportfotodienst

Tokijské hry, které byly loni kvůli šíření covidu-19 o rok odloženy, se budou konat od 23. července do 8. srpna. Zahraniční fanoušci, kteří už mají vstupenky zakoupené, dostanou peníze zpět.

O rozhodnutí, které padlo po on-line jednání s japonskou vládou, představiteli Tokia a Mezinárodním olympijským výborem, dnes pořadatelé oficiálně informovali média.

"Je to nešťastné," řekla novinářům po jednání guvernérka Tokia Juriko Koikeová. Vyloučení zahraničních návštěvníků ale bylo podle ní nevyhnutelné, prioritou pro uspořádání úspěšných Her je zdraví sportovců i japonského obyvatelstva.

Podle agentury Kjódó se nejspíš olympijské hry budou muset obejít i bez pomoci zahraničních dobrovolníků. Organizační výbor se údajně přiklání k tomu, aby jejich přítomnost rovněž zakázal, definitivní rozhodnutí ale ještě nepadlo.

Přetrvávající epidemie nutí organizátory Her k neustálým změnám. Bez diváků se 25. března uskuteční i slavnostní zahájení olympijské štafety ve Fukušimě. Pořadatelé ustoupili od plánu, podle něhož měly ceremoniál navštívit až tři tisícovky lidí. Místo toho bude k dispozici jen internetový přenos.

V zemi navíc neustále klesá podpora pořádání sportovního svátku. Proti účasti fanoušků ze zahraničí se na začátku března v průzkumu listu Jomiuri vyslovilo 77 procent dotázaných, pro jejich příjezd bylo 18 procent respondentů.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy