Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
MONETA Czech Open 2021

Jančařík se jako první český stolní tenista probojoval do Tokia

Lubomír Jančařík se stal prvním českým stolním tenistou, který se probojoval na olympiádu v Tokiu. Účastník Her v Riu de Janeiro si start v Japonsku zajistil dnešní finálovou výhrou v jedné ze tří skupin světové kvalifikace v Dauhá. Čínského rodáka reprezentujícího Ukrajinu Kou Leie porazil 4:0 na sety.

Lubomír Jančařík
zdroj: ČTK autor: František Zálewský

"Mám nepopsatelnou radost. Věřil jsem tomu vždycky, ale že se opravdu stane sen skutečností, to je něco nádherného. Mám fakt velkou radost," řekl Jančařík s nápisem "Rise2Tokio" v ruce na sociálních sítích České asociace stolního tenisu.

Třiatřicetiletý Jančařík přehrál Ukrajince aktivní hrou a do zápasu vstoupil čtyřmi vyhranými výměnami v řadě. "Začátek byl neskutečně důležitý, obzvlášť v takovémto zápase. To se mi povedlo a pak jsem si držel laťku," řekl. "Nejtěžší bylo se soustředit a nemyslet na to, že když vyhraju, pojedu na olympiádu," přiznal.

Je nám líto, video expirovalo.
Jančařík postoupil ze světové kvalifikace na olympiádu v Tokiu

Jediný zádrhel ho potkal ve druhé sadě. Vedl v ní už 10:6, ale nevyužil ani pátý setbol za stavu 11:10. Vzápětí čelil setbolu soupeře, až nakonec druhou sadu získal poměrem 14:12. "Asi to byl klíčový moment," uvedl Jančařík.

Po získaném třetím setu začal věřit v postup na olympiádu. "Už jsem ucítil takovou tu jistotu. No, možná ne jistotu, ale to přesvědčení, že to už nepustím. Hrál jsem dobře, nebyla to žádná náhoda a to se potvrdilo," řekl. Dominoval i ve čtvrtém setu a po využitém prvním mečbolu poklekl a hlasitě zakřičel: "Jó!"

V kvalifikaci Jančařík, aktuálně 93. hráč pořadí ITTF, porazil pět soupeřů. Vytáhl se obratem ve čtvrtfinále v duelu se Španělem Álvarem Roblesem (63.) a v semifinále výhrou nad světovou patnáctkou Angličanem Liamem Pitchfordem. "Tak těžký los měl a dokázal pavouka vyhrát. Úžasné," řekl reprezentační kouč Josef Plachý.

Na předchozí Hry v Riu v roce 2016 se hodonínský rodák Jančařík, který působí v Německu, dostal z redukovaného světového žebříčku a prohrál tam v 1. kole. V Brazílii startovali i Iveta Vacenovská, Hana Matelová a Dmitrij Prokopcov.

Světová kvalifikace v Dauhá nevyšla dalším českým hráčům Pavlu Širučkovi, Haně Matelové ani Karin Adámkové. Další šanci budou mít při evropské kvalifikaci od 21. do 25. dubna v portugalském městě Guimaraes a poslední možností případně bude redukovaný světový žebříček.

V Dauhá znovu uspěla i Češka Dana Čechová, i když v jiné roli. Před devíti lety si zde vybojovala start na olympiádě v Londýně, tentokrát byla úspěšná jako trenérka a do Tokia pomohla postoupit Nizozemce Britt Eerlandové.

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy