Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Dohráno

BLOG: Šéf IIHF Fasel už asi nepochopí, o čem sport vlastně je

Zase má problém. René Fasel, švýcarský zubař, který už léta stojí v čele Mezinárodní hokejové federace (IIHF), je proti tomu, aby se do sportu míchala politika. Má recht, to by se dít nemělo, jenže, když už nejde jinak, tak je dobře zamíchat do politiky třeba i hokej, protože v tom případě je to jen honění puku po ledě.

Alexandr Lukašenko se vítá s René Faselem
zdroj: ČTK/AP

Po triumfu českého hokeje na ZOH v Naganu, když celý národ skandoval "Hašek na Hrad", mi řekl olympijský vítěz na divoké vodě a nyní lékař Lukáš Pollert: "On ten Hašek je nejlepší na světě, ale v čem, vždyť on chytá puky – co to je: chytat puky..." A pokračoval, že lidi zajímá víc, že ujede pár metrů mezi klacky na vodě, než že léčí lidi.

Něco na tom bude.

Takže když už má hokej možnost ukázat, že chytání puků není všechno, tak to neukáže, protože švýcarský hokejový mocnář, který je ve funkci tak dlouho, že pro samou funkci zapomněl, jak se tak po delší době ve funkcích stává, o čem život vlastně je.

Když někdo fauluje, tak se píská faul a v hokeji si jde sednout v lepším případě na dvě minuty. Proto tu sport je, abychom se naučili, že něco je za něco a k tomu něčemu se musíš dostat pílí a talentem, ne podvody a intrikami.

To pan Fasel možná už zapomněl. Vždyť ještě před pár měsíci, kdy policie v Bělorusku fest mydlila občany, kteří si dovolili na ulicích zvednout hlas proti velmi pravděpodobně zmanipulovaným prezidentským volbám, v nichž překvapivě zvítězil opět soudruh Lukašenko, Fasel vysvětloval, jak se v Bělorusku má šampionát konat, protože tady lidi hokej milují. A zase: sport se nemá míchat do politiky.

Naštěstí pak IIHF pod talkem MOV a dalších významných organizací změnila postupně názor a šampionát se nyní koná jen v Lotyšsku. Jenže soudruzi v Bělorusku nyní poslali stíhačku, aby přinutila přistát letadlo s režimu nepohodlným novinářem Ramanem Pratasevičem, pod záminkou, že je na palubě bomba.

Novinář se už po kontrole, která nic nenašla, do letadla nevrátil, protože jej zadržela policie. Pak v televizi s modřinou na čele přiznával, jak podrýval režim a že si vlastně všechno zaslouží.

Je mu šestadvacet a jeho přítelkyni, kterou tamní KGB zadrželo také, ještě o tři roky méně. I ta se už také "oficiálně" přiznala, že pracovala pro web, který byl soudruhům v Minsku trnem v oku. Lukašenkův režim je tak ješitný, že si dovolí to, co by snad nenapadlo ani soudruha Kima v Severní Koreji.

Tohle si ale dovolil moc. Celý svět, EU nevyjímaje, hledá tvrdou odpověď na neomluvitelný čin.

A co na to vůdce světového hokeje?

Když starosta Rigy ve městě na protest proti téhle neskutečné vzpupnosti vyměnil vlajky Běloruska bílo-červeno-bílým praporem používaným běloruskou opozicí, švýcarský dentista jej vyzval, aby vrátil správnou vlajku Běloruska mezi zástavy ostatních účastníků, nebo ze stožárů odstranil i vlajku IIHF.

A tak šly vlajky světového hokeje dolů...

"Pro nás je to nepřijatelné," napsal Fasel. Pro mě je nepřijatelný on.

Sport by měl stát stranou od politiky. Jenže ta nemá překračovat určité meze, a to se nyní stalo. Nebyl to přešlap, ale nakročení někam, kde už neplatí žádná pravidla.

A když sport může udělat aspoň něco, udělat by to měl, protože právě sport má dělat život lepším, a ne jen sloužit k odreagování.

Zdroj
ČT sport

Hlavní zprávy

Nejčtenější články