Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Sezóna za vodou

Umělci ponoukají hokejisty k protestu, ti si červeno-bílo-červené šály neobléknou

Londýn/Minsk – Stejně jako v Soči, i v Minsku se prolíná politika se sportem. Poslední kampaní, která se snaží reagovat na probíhající světový šampionát v hokeji, je iniciativa "Nehrajte s diktátory", za níž stojí běloruští umělci žijící v Londýně. Ti se snaží otevřeným dopisem přimět hokejisty, aby vyjádřili nesouhlas s režimem prezidenta Alexandra Lukašenka. Hráči však neplánují, že by se k protestu připojili. 

Slavící hokejisté Běloruska
zdroj: ČTK/AP autor: Darko Bandic

Podle manifestu herců, ke kterému podpisy připojili například Jude Law, Emma Thompsonová nebo Hugh Grant, by si hráči měli uvědomit, že hrají v zemi, která je diktaturou. Iniciátoři zároveň vyzývají, aby hokejisté na protest nastoupili na led v bílo-červeno-bílých šálách, které mají vzpomínat barvy běloruské vlajky používané v letech 1918–1919 a 1991–1995.

"Myslím, že by to byl úžasný okamžik. Vím, že na zápasy chodí lidé, kteří se zajímají o politiku. Asi bychom pak slyšeli volání 'Ať žije Bělorusko'," komentuje svou představu o protestu spoluzakladatelka Svobodného běloruského divadla Natalia Koliadová, která po opuštění Běloruska žije v Londýně.

Spor o běloruskou vlajku:

Český hokejista Michal Vondrka však nepředpokládá, že by se hokejisté k protestu přidávali. Tím méně ti běloruští. "Že by například Grabovski vystupoval proti Lukašenkovi, to by asi neuspěl. Asi by si sám zatopil," říká.

"Když mě zatýkala speciální jednotka běloruské policie, taky mi její členové říkali, že dělají svou práci, ale jinak mě podporují. Pokud jsou hokejisté normální lidské bytosti a podporují naše snažení, dají si kolem krku bílo-červeno-bílou šálu. Tady nejde o politiku," tvrdí Koliadová.

A říká, že jde o záchranu lidských životů. "Hokejisté, děláte tak mužný sport, tak se chovejte jako muži," vzkazuje aktivistka. Ke všemu dodává, že by hokejisté neměli ignorovat, když jim píše Hugh Grant nebo Jude Law.

Zvláštní zpravodaj ČRo Petr Vavrouška popisuje, jak situace opozičních aktivistů během mistrovství v Bělorusku vypadá. "Podle posledních informací od nevládních organizací bylo zadrženo více než třicet aktivistů, většinou doma nebo v práci. Dostali trest od pěti do 25 dnů pobytu za mřížemi," říká. K odnětí svobody prý stačí podezření z výtržnictví nebo neuposlechnutí příkazu policisty. Propuštěni tak budou po skončení mistrovství.

Zdroj
Radiožurnál

Hlavní zprávy