Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Olympijský magazín

Lukašenkův režim před MS v hokeji pozatýkal opoziční aktivisty

Minsk – Běloruský režim nechal těsně před začátkem světového šampionátu v hokeji zadržet skupinu opozičních aktivistů, soud jim vyměřil několikatýdenní tresty vězení. Podle oponentů prezidenta Alexandra Lukašenka se jeho režim pokouší předejít možným protestům ve chvíli, kdy je na Bělorusko upřena pozornost světových médií. Podle agentury AP se zadržení týká 16 lidí, běloruská nevládní organizace Viasna hájící lidská práva pak uvádí 28 jmen.

Slavnostní zahájení MS
zdroj: ČTK autor: Michal Kamaryt

Organizace Viasna tvrdí, že aktivisté byli uvězněni na deset až 26 dnů a soud je poslal za mříže z čistě smyšlených důvodů, jako jsou výtržnictví či neuposlechnutí příkazu policistů. Řadu dalších oponentů prý režim přiměl na dobu trvání šampionátu opustit metropoli.  

"Dali mi jasně najevo, že buď pojedu do 3. června do Berezina (městečko 100 kilometrů od Minska), nebo půjdu do Akrestsiny (věznice v Minsku). Vybral jsem si Berezino," napsal na svém facebookovém profilu aktivista Pavel Vinogradov, který byl v minulosti několikrát vězněn. 

Alexandr Lukašenko
zdroj: ČTK/AP/ autor: Alexander Zemlianichenko

V běloruských věznicích jsou již delší dobu desítky lidí, které běloruská opozice i Západ považují za politické vězně. Za pronásledování opozice a zneužívání justičního systému uplatňuje EU proti Bělorusku dlouhodobé sankce. Poprvé je zavedla už v 90. letech a počet osob, kterých se týkají, se od té doby neustále rozšiřuje. Loni Brusel prodloužil sankce do letošního října, postih zahrnuje bezmála 250 lidí.  

Podle serveru Index, který sleduje dodržování svobody slova ve světě, znemožnil před šampionátem běloruský režim vstup do země i některým zahraničním aktivistům hájícím lidská práva. Ve středu byl například na minském letišti zadržen Švéd Martin Uggla. Navzdory tomu, že v Bělorusku oficiálně platí pro hokejové fanoušky se vstupenkou dočasný bezvízový režim, úřady ho odmítly do Minsku vpustit.

Je nám líto, video expirovalo.
Horizont 24: Sportovní akce v nedemokratických režimech
Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy