Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
TCL Gól týdne

Češi se na zápas ve svetru těší. Snad neudělám Zábrodskému ostudu, doufá Červenka

České Budějovice – V současné době se firmy snaží předhánět v tom, aby udělaly dres co nejlehčí a nejprodyšnější. Čeští hokejisté se však v první třetině duelu se Švédskem vydají proti času. Do zápasu v Českých Budějovicích nastoupí v pletených svetrech, které jsou prakticky totožné jako oblékali jejich předchůdci při zlatém mistrovství světa na pražské Štvanici v roce 1947.

Dres mistrů světa z roku 1947
zdroj: Twitter autor: Darina Vymětalíková

Brankáři Petr Mrázek, Pavel Francouz a obránce Jakub Kindl si speciálně připravené repliky vyzkoušeli již po pátečním tréninku. "Největší rozdíl je ve váze. Byl jsem v tom takový obepnutý. Oproti normálnímu dresu to je rozdíl, ale v zápalu boje to člověk nepostřehne," řekl Francouz, který zápas začne jako brankář číslo 1.

Jedničku však na dresu mít nebude, ani 33, se kterou běžně nastupuje. Hráči totiž po vzoru svých předchůdců nebudou používat vysoká čísla, ale dostanou k dispozici sadu s čísly 1 až 23. Dvě nejvyšší jsou pro brankáře, Francouz tak bude chytat s 23.

Jedním z šesti hráčů, kteří by měli nastoupit se svým tradičním číslem, je útočník Roman Červenka, jenž hraje s desítkou. S tou v roce 1947 na šampionátu zářil Vladimír Zábrodský, který nastřílel 29 gólů. "Tak to se budu muset snažit, abych mu neudělal ostudu. Budu dělat, co půjde," slíbil Červenka, jenž nastupuje v elitní formaci s Jakubem Voráčkem a Petrem Holíkem.

Zatímco Červenka své číslo neřešil, ostatní hráči ano. "Kluci se o tom zrovna baví v kabině," pousmál se po tréninku. "Doufám, že zápas zvládneme. Je to pro dobrou věc, uctí se vzpomínka na první vítězství. Nemám s tím problém," uvedl Francouz. "Sice budou (dresy) těžší, ale třetinu vydržíme. Třeba ji vyhrajeme 3:0 a necháme si je celý zápas," řekl Červenka.

Na nevšední zážitek se těšil i obránce Radko Gudas. "Každá možnost hrát v jiných dresech je příjemná, zejména v nároďáku, kde jsou všechny dresy speciální. Uvidíme, jak to v nich půjde na ledě," uvedl důrazný bek, jemuž by mělo zůstat číslo 3.

Netradičně oblečeni mohli na zápas přijít i trenéři, což se ale podle všeho nestane. "S tím by museli přijít manažeři nebo vedení. Dresy jsou ale krásné a je to dobrý nápad. Pořád si myslím, že se máme s ohledem na historii co učit od NHL, jak se k bývalým hráčům nebo velikánům hokeje chovají. Oproti minulosti se to ale u nás mnohonásobně zlepšilo," řekl asistent trenéra Václav Prospal.

Speciálních dresů nechal svaz vyrobit více, ke dvěma stovkám kusů. Část jich půjde do volného prodeje, část by se měla dražit. Hokejisté by se nebránili myšlence, kdyby jim dresy zůstaly na památku. "Kdyby to šlo, určitě bych si ho nechal," dodal Červenka.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy