Následuje
BasketManie

Je to největší překvapení historie ME, řekl o jízdě Islanďanů Pospíšil

Praha – Rok strávil v islandské lize a poměry na ostrově gejzírů velmi dobře zná. Bývalého českého fotbalistu Michala Pospíšila však úspěch severské země na mistrovství Evropy zaskočil. Dokonce ho označil za největší překvapení v historii ME. A domnívá se, že překvapeni jsou i sami Islanďané, kteří ještě před rokem snili o pouhém postupu na šampionát.

Slavící fanoušci Islandu
zdroj: REUTERS autor: Yves Herman

"Myslím, že ani oni to nečekali. Pro ně byl velký zážitek, že vůbec postoupili z kvalifikace. Mluvil jsem s nimi, když hráli kvalifikaci v Plzni (v listopadu 2014) a pořád říkali, že kvalifikace je ještě dlouhá a že se o to zkusí poprat. Ale pak postoupili, narostlo jim sebevědomí, zvládli i skupinu a teď tohle," řekl Pospíšil. "Navíc ukázali, že to není otázka jen jednoho či dvou vydařených zápasů, ale že takové výkony dokážou podávat pravidelně," dodal sedmatřicetiletý útočník.

Sám byl ale přesvědčen, že právě Anglie islandský zázrak utne. "Island sice už rozhodně není slabý soupeř, ale myslel jsme si, že je Anglie zastaví. Je to jedno z největších překvapení v historii. Možná největší. Víc než titul Řecka v roce 2004. Island se počtem obyvatel a základnou nedá s Řeckem vůbec srovnat. Mají jen pár individualit, ale týmovým pojetím to zvládají. Možná se to dá srovnávat s Dánskem, které v roce 1992 vyhrálo mistrovství Evropy jako náhradník. Ale Island to možná ještě překonává," mínil mistr Evropy do 21 let z roku 2002.

Výhra nad Anglií je podle něj pro Island o to sladší, že sám během působení v Grindavíku poznal, jak tamní fotbalisté vzhlížejí právě k anglickému fotbalu. "Anglický fotbal hrozně sledovali a všichni tam chtěli hrát. Když šli do Norska nebo Švédska, tak to brali jako přestupní stanici do Anglie. A myslím, že si ani ve snu nepředstavovali, že ji jednou porazí v osmifinále Eura," řekl bývalý hráč Sparty, Žižkova, Liberce či Hearts of Midlothian.

Ačkoli má Island zhruba desetkrát méně fotbalistů než Česká republika, k úspěchu mu pomáhají podmínky, které tam v posledních letech pro fotbalisty vybudovali. "Není náhoda, že i v tak malém počtu dokážou konkurovat nejsilnějším týmům. Mají tam k tomu skvělé podmínky. Postavili jim haly o velikosti normálního hřiště, kde mohou trénovat i hrát celý rok. Děti odmalička kopou na hřištích. Navíc se tam zná každý s každým, tak se děti i dobře druží. A také tam má fotbal na rozdíl od nás malou konkurenci, jelikož populární je tam ještě tak házená. Ale fotbal je prostě národní sport. Teď jeho popularita ještě vzroste, jen nevím, kde vezmou další lidi," doplnil Pospíšil.

Fascinovalo ho i to, kolik Islanďanů přijelo podpořit tým přímo do dějiště šampionátu. "Když jsem viděl, kolik je fanoušků na tribunách, tak jsem si říkal, že se celá země přesunula do Francie," řekl v nadsázce.

Právě domácí Francie nyní bude soupeřem Islandu ve čtvrtfinále. "Teď už se může stát ledacos. Je jasné, že si na ně Francie dá větší pozor, ale i Anglie na ně byla určitě připravená a nezvládla to. Francii řadím ještě výš než Anglii, ale je to jeden zápas a pro Island by nemusel být problém to ubránit a rozhodnout třeba z penalt. Teď bych si rozhodně nešel vyloženě vsadit na Francii," dodal Pospíšil.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy