Následuje
Panorama

Kontrast českého fotbalu? Stamiliony na zahraniční posily velkoklubů vs. "sípající regiony"

Na jedné straně velké přestupy a výdaje na platy hráčů za desítky milionů korun, na straně druhé finanční problémy regionálních klubů. Aktuální přestupové období poukazuje na kontrast ekonomiky českého fotbalu v souvislosti s příchody hvězdných hráčů. Jaká úskalí přináší angažování zahraničních fotbalistů a co tím české kluby sledují? "Je to nutnost a trend, je to správná cesta," je přesto přesvědčen hráčský agent Viktor Kolář.

Trenér Andrea Stramaccioni diriguje hráče Sparty
zdroj: ČTK autor: Krumphanzl Michal

Podle licencovaného hráčského agenta Viktora Koláře je důvod angažování hráčů ze zahraničí jasný. "Čas uzrál na to, aby týmy angažovaly zahraniční hráče, české kluby se s nimi naučily pracovat, zabudovaly je do svých týmů a pokusily se udělat úspěch v Evropě, zkvalitnit domácí soutěž. Když výběr hráčů bude správný, tak někteří z nich by mohli být příkladem pro ty mladší české hráče," je přesvědčen Kolář.

Nabízí se tak otázka, jaká je úroveň domácích hráčů a zda je za motivací přivádět hráče z ciziny také něco jiného. "Příchod zahraničních hráčů by neměl být na úkor těch nejlepších českých hráčů a reprezentantů. Na druhé straně je to nutnost a trend, je to správná cesta," domnívá se Kolář.

V případě Sparty však může vysoký počet příchozích hráčů budit rozpaky. Pražský celek přivedl hned deset nových posil a není vyloučené, že se číslo ještě zvýší. Ve hře je stále příchod Emanueleho Giaccheriniho z Neapole.

"Je pravda, že angažování deseti hráčů se zdá být příliš vysokým číslem. Jak se tito hráči zapracují a jaká bude budoucnost, tomu bych dal ještě prostor. Když ale porovnáte práci trenérů, tak v Plzni po několika týdnech je už čitelný rukopis trenéra Vrby. Ve Spartě rukopis není a je to možná i tím, že ti hráči přicházejí postupně a z mého pohledu hodně pozdě. Průběžně se zaklimatizují, ale na to potřebují všichni čas, ať to jsou mladí nebo zkušení hráči. V tom si myslím, že je problém," je přesvědčen Kolář.

Vedle vysokého počtu příchozích hráčů se také zvýšily celkové částky za přestupy. Zahraniční importy by teoreticky mohly zvýšit i cenu tuzemských zástupců v nejvyšší domácí soutěži. Jisté jsou však jiné záležitosti. "Zvedne to především atraktivnost soutěže. Dále by to mělo zvednout kvalitu tréninkového procesu a herního projevu týmu," myslí si Kolář.

Ekonomický rozkol českého fotbalu

Podle bývalého reprezentanta Ladislava Vízka to s nezvykle vysokým počtem Sparta přehnala. "Na Spartě chtěli úspěch okamžitě, nic koncepčního v tom nebylo. Nemyslím si, že to jsou obrovské hvězdy, co k nám přišli. Neočekávám, že si to 'sedne'," říká Vízek.

Zda se drahé posily největším týmům u nás vyplatí, ukáže až čas. Ve hře je totiž pro mistra ligy pravděpodobně přímý start v Lize mistrů. "Bude záležet, jak týmy budou úspěšné. Cílem Sparty, Slavie i Plzně je vyhrát ligu a dostat se přímo do Ligy mistrů. Kdo se tam dostane, vydělá minimálně 12 milionů eur, což je asi 320 milionů korun, když tam ještě něco uhrají, tak mohou vydělat až 500 milionů," upřesňuje novinář z aktuálně.cz Luděk Mádl.

"Ale kontrast s těmi problémy okolo českého fotbalu je fascinující. Že Fotbalová asociace pláče, že jí chybějí peníze z dotací, kluby na regionální úrovni sípou, nemají to tam z čeho financovat a paralelně ve stejném čase majitelé Sparty a Slavie pouštějí do fotbalu stamiliony, tak tady je vidět, jak jsou ty dva fotbalové světy opravdu diametrálně oddělené. Jak ty dvě ekonomiky jsou vedle sebe a neprolínají se," uzavírá Mádl.

90' ČT24
Zdroj
ČT24

Hlavní zprávy