Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Touchdown

Etická komise FAČR znovu otevírá případ Jana Nezmara a Slavie

Vrátil se do tuzemského fotbalu a ten nyní hodlá vyšetřit, jak to bylo před lety s údajným ovlivněním regulérnosti ligy. Etická komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) zahájila disciplinární řízení s Janem Nezmarem i Slavií, kde byl tehdy Nezmar sportovním ředitelem. Důvod? Možné ovlivnění první ligy v sezoně 2018/19 a zápasu s Olomoucí v dubnu 2019. Předseda představenstva Slavie Jaroslav Tvrdík pro iSport.cz řekl, že oznámení komise klub bere na vědomí a počká na její další kroky. Záležitost předá právním zástupcům a hodlá se aktivně bránit.

Nezmar skončil ve Slavii v srpnu 2020, počátkem letošního dubna se ale vrátil do fotbalu, když se stal generálním ředitelem libereckého klubu. "Pan Nezmar v minulých týdnech vstoupil dobrovolně zpět do Fotbalové asociace. Etická komise nad ním získala pravomoc a mohla s ním zahájit disciplinární řízení," uvedl předseda komise Jan Eisenreich.

Komise se chystá vyšetřit dva skutky. "Jednak to je podezření na ovlivnění zápasu s Olomoucí, který se hrál 27. dubna 2019. Pak je to podezření na ovlivnění celé soutěže, které se týkal tolik diskutovaný peněžní obnos ve výši jednoho milionu korun, který měl mít slíbený Roman Berbr. To jsou dva skutky, které potřebuje etická komise prošetřit. Proto zahájila disciplinární řízení s Janem Nezmarem," prohlásil Eisenreich.

Šetření se nevyhne ani samotný vršovický klub. "Protože pan Nezmar byl v té době funkcionářem Slavia, pro oba skutky zahájila komise disciplinární řízení i s členským klubem SK Slavia Praha," řekl Eisenreich.

Můžete si poslechnout dva roky starý podcast ČT sport, v němž je od času 32:45 debata o případu Nezmar:

Zahájení řízení podle něj neznamená automatické potvrzení viny či trestu. "Znamená to, že jsme pojali důvodné podezření, že byl ten disciplinární delikt spáchán a potřebujeme ho prošetřit. Když jsme zahájili řízení, začínáme disciplinární delikt prošetřovat. Budeme si zvát svědky, budeme předvolávat obviněné. Teprve poté vydáme pravomocné rozhodnutí," konstatoval předseda komise.

Kvůli aféře úplatkářství a zpronevěry, která propukla v říjnu 2020 po zatčení dnes již bývalého místopředsedy FAČR Berbra, se v médiích později objevily části policejních odposlechů. Figurovali v nich i funkcionáři z elitních klubů včetně Nezmara.

Policie podle webu efotbal.cz například pracovala s poznatkem, že Berbr měl mít od Pražanů slíbený milionový úplatek za zisk titulu v sezoně 2018/19. Není uvedeno, zda mělo jít o částku v korunách, či eurech.

"Slavia zdůrazňuje, že v souvisejícím mnohaletém probíhajícím trestním řízení nebyla proti klubu vznesena žádná obvinění a žádný z funkcionářů klubu v něm nevystupoval ani jako svědek. Navíc je nesporným faktem, že v zápase proti Olomouci nedošlo k vůbec žádné situaci, která by mohla zavdat jakémukoli podezření o ovlivnění zápasu," reagovala v prohlášení.

"Klub se nejprve seznámí s obsahem spisu, ale kategoricky prohlašuje, že se Slavia nikdy nedopustila nezákonného jednání, neusilovala o ovlivnění rozhodčích v rozporu s pravidly fair play a nikomu neposkytovala a ani neslibovala žádné finanční výhody v této souvislosti. Záležitost nyní převezmou právní zástupci a klub se bude aktivně bránit," oznámila.

S Berbrem nyní probíhá soud. Podle obžaloby stál v čele organizované zločinecké skupiny, která se v letech 2019 a 2020 podílela na zmanipulování deseti zápasů druhé a třetí ligy. Berbr podle spisu využíval svého dominantního postavení ve FAČR a ovlivňoval nasazování rozhodčích na utkání Vyšehradu podle požadavků tehdejšího sportovního ředitele klubu Romana Rogoze. Vybraní sudí a delegáti, ale i jeden hráč a funkcionář konkurenčních klubů pak za úplatek pomáhali Slavoji k výhře, říká obžaloba.

Komise bude zkoumat, zda nedošlo k přečinům, jimž v disciplinárním řádu FAČR odpovídá paragraf 49 úplatkářství a paragraf 64 narušení regulérnosti soutěže či utkání. Jednotlivci hrozí zákaz činnosti na rok až 20 let, nebo na stejně dlouhou dobu zákaz účasti na všech aktivitách spojených s činností FAČR či vyloučení z asociace, popřípadě pokuta až do výše 10 milionů korun. Klub může být potrestán stejně vysokou sumou, kontumací utkání, odebráním bodů až do výše 20 nebo vyloučením ze soutěže.

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy

Nejčtenější články