Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Svět motorů

Tvrdé tresty etické komise FAČR: Vyšehrad byl přeřazen do přeboru, tři rozhodčí mají na osm let utrum

Korupční kauza okolo bývalého místopředsedy Fotbalové asociace ČR (FAČR) Romana Berbra v českém fotbale má první přímé dopady. Etická komise FAČR vyloučila Vyšehrad z třetí ligy. Klub může od příští sezony startovat nejvýš v Pražském přeboru. Sportovní ředitel Vyšehradu Pavel Vandas uvedl, že se klub proti verdiktu odvolá. Etická komise se zatím nijak nevyjádřila k nedávno zveřejněným policejním odposlechům, v nichž figurují i funkcionáři z elitních klubů, třeba mistrovská Slavia a její někdejší sportovní ředitel Jan Nezmar.

Je nám líto, video expirovalo.
Etická komise FAČR poslala Vyšehrad do přeboru

Komise také v této souvislosti zakázala rozhodčím Zdeňku Kovalovi, Jiřímu Musilovi a Miloši Vitnerovi osm let působit ve fotbale a zároveň jim uložila pokutu 25 tisíc korun. Miroslav Svoboda nesmí 18 měsíců zastávat funkci delegáta.

O prvních verdiktech v kauze kolem Berbra informovala komise v tiskové zprávě. Všichni potrestaní se mohou odvolat k odvolací komisi. Že této možnosti využijí, zatím potvrdili jen zástupci Vyšehradu.

Korupční kauze Vyšehradu se věnoval Fotbal fokus podcast:

V aféře, která odstartovala loni v říjnu, bylo obviněno 20 lidí. Více než polovina z nich včetně Berbra a někdejšího šéfa sportovního ředitele tehdy druholigového Vyšehradu Romana Rogoze už ale z FAČR vystoupila a etická komise s nimi nemůže vést řízení.

Vyšehrad se s vědomím Rogoze, který v minulosti dělal funkcionáře i v prvoligové Příbrami a Českých Budějovicích, podle etické komise dopustil několika disciplinárních prohřešků v podobě úplatkářství a narušení regulérnosti soutěže.

"Tohle byl asi nejsložitější případ na právní posouzení a vycházení z důkazů, protože těch byla opravdu velká spousta. Poměrně dlouho jsme zvažovali, jestli a jak Vyšehrad potrestat a jak s tím dále zacházet," řekl ve videu předseda etické komise Jan Eisenreich.

"Nakonec jsme se rozhodli přeřadit Vyšehrad o dvě soutěže níž. S tím, že by to bylo platné okamžitě a Vyšehrad by již nenastoupil do jarní části soutěží. Po doručení usnesení má Vyšehrad pět dní na to, aby se odvolal. Pokud se odvolají, bude o nich rozhodovat odvolací komise. Pokud se neodvolají, šestým dnem je rozhodnutí účinné," doplnil.

Sportovní ředitel Vyšehradu Vandas označil na webu iSport.cz verdikt etické komise za ukvapený. Klub chystá odvolání. "Pan Rogoz nebyl statutárním zástupcem společnosti," uvedl Vandas. "My jako společnost jsme primárně potrestaní za to, že jsme zaměstnali člověka, o kterém společnost nevěděla, co udělá. A ještě dodám, že z policejního spisu se zdá, že neregulérní byl celý fotbal od první ligy až po divizi. A to asi pan Rogoz nezavinil," dodal.

Koval, Musil a Vitner dostali trest za to, že od Rogoze přijali nabídku za úplatu ovlivnit druholigový zápas Vyšehradu s Chrudimí, který se hrál loni v červnu. Pražský celek v něm nakonec prohrál 1:3. "Těmto osobám byl slíben úplatek ve výši 170 tisíc korun za ovlivnění utkání. Oni nabídku přijali. Zápas se poté nevyvedl a oni peněžité plnění nedostali," prohlásil Eisenreich.

Komise zkoumá tisíce stran spisů

Delegáta Svobodu komise potrestala za to, že neoznámil úplatek. "Pan Svoboda byl delegátem v jednom z inkriminovaných zápasů. Vycházeli jsme z video dokumentace. Je natočen záběr z kabiny rozhodčích a rozhodčí se tam baví o úplatku. Pan Svoboda o tom musel vědět, že nějaký úplatek proběhl," poznamenal Eisenreich.

Asociace má v kauze jako poškozená strana přístup k policejnímu spisu. Do médií v nedávných dnech unikly části odposlechů, v nichž figurují i jména řady funkcionářů z prvoligových klubů. Etická komise zatím s nikým z nich nezahájila řízení.

"Není jednoduché probrat se několika tisíci stran těch spisů. My tady hovoříme, že něco má 1500 stran, to jsou odposlechy. A pak je tam několik dalších tisíc stran záznamů, výpovědí a tak dále, které jsme museli projít, abychom mohli rozhodnout," uvedl Eisenreich.

"Jak se vyjádřil předseda FAČR (Petr Fousek), je to podobné vředu, který se rozřízl a teď z něj teče hnis. Toho hnisu je opravdu hodně. Je těžké se tím probírat. Protože je toho velké množství, sejdeme se hned příští týden 28. prosince, kdy budeme řešit další větev Berbrovy úplatkářské aféry," dodal Eisenreich.

Kriminalisté tvrdí, že ovlivňování výsledků zápasů druhé a třetí ligy řídila organizovaná zločinecká skupina. Podle médií šlo hlavně o utkání Vyšehradu, který v sezoně 2018/2019 postoupil z ČFL do druhé ligy. Zápasy měly být ovlivňovány i za účelem sázek. Etická komise FAČR může rozhodovat bez ohledu na probíhající trestní řízení.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články