Absa Cape Epic

První česká medaile. O stříbro se postarala oštěpařka Ogrodníková

Česká atletika se ve čtvrtý den mistrovství Evropy v Berlíně konečně dočkala první medaile. Čekání ukončila oštěpařka Nikola Ogrodníková, která vybojovala stříbrnou medaili hodem 61,85 metru. Pro senzační postup do finále běhu na 800 metrů si doběhl Lukáš Hodboď. A výškařka Michaela Hrubá skočila nejlepší letošní výkon 191 centimetrů, který stačil na šesté místo.

Nikola Ogrodníková
zdroj: Reuters

Českou medailistku porazila jen Němka Christin Hussongová díky novému rekordu šampionátu 67,90 metru. Druhá česká oštěpařka Irena Šedivá obsadila sedmé místo.

Ogrodníková už v této sezoně stála třikrát na stupních vítězů při Diamantové lize, v Lausanne dokonce na stupni nejvyšším. Do svého prvního velkého finále vstoupila hodem dlouhým 61,85 metru a ten nakonec stačil na stříbro, protože soupeřkám se příliš nedařilo.

Ogrodníková se cítila úplně jinak než před čtvrteční kvalifikací. "Měla jsem takovou bojovnou náladu, že jsem věděla, že si jdu pro medaili. Nebyla jsem vůbec rozklepaná, spíš jsem šla do toho moc," popisovala své naladění.

Zůstala několik metrů za svými letošními nejdelšími hody, ale i tak získala vytoužený cenný kov. "Nevěřila jsem, že ten výkon bude stačit. Říkala jsem si, že dneska těch 64,65 můžu hodit a tohle bude výkon na medaili. Vůbec jsem nečekala, že se holky budou trápit jako já."

Jen Hussongová se před domácím publikem vypnula k mimořádnému výkonu. Už v kvalifikaci poprvé přehodila 67 metrů a ve finále se hned prvním hodem ještě zlepšila. Vítězstvím napodobila čtvrteční triumf svého krajana Thomase Röhlera.

Ogrodníková už v této sezoně stála třikrát na stupních vítězů při Diamantové lize, v Lausanne dokonce na stupni nejvyšším. Do svého prvního velkého finále vstoupila hodem dlouhým 61,85 metru a ten nakonec stačil na stříbro, protože soupeřkám se příliš nedařilo.

Hodboď si vyšlápl na favority a proklouzl do finále osmistovky

Štěstí se na úvod večerního programu přiklonilo na stranu Lukáše Hodbodě. V silně obsazeném druhém semifinále běhu na 800 metrů, v němž startovali například i dva nejlepší z loňského mistrovství světa Francouz Pierre-Ambroise Bosse a Polák Adam Kszczot, skončil na pátém místě.

"Nechtěl jsem nic ponechat náhodě, abych tam byl na dobré pozici ve finiši a mohl útočit na přímá postupová místa. Pokaždé do toho závodu musí závodník jít s tím, že chce vyhrát. A já do toho tak šel," líčil český běžec v cíli.

Dvaadvacetiletý Hodboď zaběhl čas 1:46,57 minuty, ve finiši se opět neztratil. Uplatnil rychlost bývalého čtvrtkaře a o tři setiny proklouzl mezi elitní osmičku. Až za ním skončil například letos nejrychlejší Evropan Španěl Saúl Ordóněz.

Ruska Marija Lasickeneová podle očekávání vyhrála na mistrovství Evropy v Berlíně soutěž výškařek, když překonala rovné dva metry. Stejně vysoko se dostala Bulharka Mirela Demirevová, ale až na třetí pokus. Michaela Hrubá si zlepšila letošní maximum na 191 centimetrů a obsadila šesté místo.

Žádná disciplína neměla v Berlíně tak jasnou favoritku jako výška žen. Vždyť Lasickeneová během posledních dvou let prohrála jen jednou ze 47 možností – letos v červenci při Diamantové lize v Rabatu. Letos sedmkrát překonala dvoumetrovou hranici, v Paříži a Londýně zdolala 204 centimetrů.

Přesto viděli diváci na Olympijském stadionu drama. Demirevová po úspěchu na 194 cm riskovala, dvě výšky vynechala a 200 centimetrů zdolala na třetí pokus. Lasickeneová však uspěla už napodruhé a ke dvěma titulům mistryně světa přidala evropské zlato.

Warholmův pokus na zlatý double nevyšel

Matthew Hudson-Smith vybojoval v Berlíně už jedenácté evropské zlato pro Británii v běhu na 400 metrů v čase 44,78 sekundy. Belgická dvojčata Kevin a Jonathan Borléeové ho pronásledovali marně a Nor Karsten Warholm, který chtěl získat zlaté double na překážkové i hladké čtvrtce, přecenil síly a doběhl ve finále poslední.

Čtvrtka je pro Brity parádní disciplínou a nikdo nemá na mistrovství Evropy tolik vítězství jako oni. Dva poslední šampionáty vyhrál Martyn Rooney, ale v Berlíně vypadl už v semifinále.

Jeho krajan Hudson-Smith však potvrdil pozici lídra evropských tabulek. Do cílové rovinky vbíhal s velkým náskokem, a přestože v závěru očividně tuhnul, vedení si udržel. Kevin Borlée přidal ke zlatu z roku 2010 stříbro, jeho bratr Jonathan získal bronz, svou první individuální medaili po úspěších ve štafetě.

Švýcarka Léa Sprungerová by mohla zvolit stejnou kombinaci jako Warholm, protože letos vládne evropským tabulkám jak na hladké čtvrtce, tak na překážkách. Před dvěma lety v Amsterdamu doběhla na překážkách třetí, teď získala zlato výkonem 54,33. Ze svého letošního nejlepšího evropského času ubrala ve finále 46 setin.

Překvapení se zrodilo v běhu na 110 m překážek. Největším favoritem byl Rus Sergej Šubenkov, vždyť pět nejlepších světových časů nese letos jeho jmenovku. V plánu měl i útok na evropský rekord 12,91 Brita Colina Jacksona z roku 1993, za nímž letos zůstal o jedinou setinu. Jenže ve finále ho porazil Pascal Martinot-Lagarde. Oba prolétli cílem v čase 13,17, ale o zlatu pro Francouze rozhodla cílová fotografie – o pouhé dvě tisíciny sekundy.

Běh na 1500 vyhrál nejmladší z norského klanu Ingebrigtsenů, teprve sedmnáctiletý Jakob. Jeho dva bratři, kteří už mají zlato z minulých šampionátů, se na stupně vítězů nedostali, ale budou mít šanci ještě v závodě na 5000 m. Stříbro vybojoval tréninkový partner Jakuba Holuši Polák Lewandowski a bronz Brit Jake Wightman.

Zlato na 800 m obhájila Ukrajinka Natalja Pryščepová v takticky vedeném závodě v čase 2:00,38. Stejně jako v Amsterdamu ve finiši porazila Francouzku Renelle Lamoteovou, která přijela do Berlína s nejlepším letošním časem.

Řecká trojskokanka Paraskevi Papachristuová hned druhým skokem vyrovnala svůj letošní nejlepší evropský výkon 14,60 m a na to žádná soupeřka nedokázala odpovědět. K bronzu z roku 2016 přidala zlato, už třetí pro řeckou výpravu v Berlíně.

Páteční výsledky mistrovství Evropy v atletice v Berlíně:

Finále:

400 m: 1. Hudson-Smith (Brit.) 44,78, 2. K. Borlée 45,13, 3. J. Borlée (oba Belg.) 45,19, 4. Zalewski (Pol.) 45,34, 5. Janežič (Slovin.) 45,43, 6. Husillos (Šp.) 45,61.

1500 m: 1. J. Ingebrigtsen (Nor.) 3:38,10, 2. Lewandowski (Pol.) 3:38,14, 3. Wightman (Brit.) 3:38,25, 4. H. Ingebrigtsen (Nor.) 3:38,50, 5. Grice (Brit.) 3:38,65, 6. Bertašius (Lit.) 3:39,04.

110 m př. (vítr 0,0 m/s): 1. Martinot-Lagarde (Fr.) 13,17, 2. Šubenkov (Rus.) 13,17, 3. Ortega (Šp.) 13,34, 4. Czykier (Pol.) 13,38, 5. Traber (Něm.) 13,46, 6. Pozzi (Brit.) 13,48.

Ženy:

800 m: 1. Pryščepová (Ukr.) 2:00,38, 2. Lamoteová (Fr.) 2:00,62, 3. Ljachovová (Ukr.) 2:00,79, 4. Traceyová (Brit.) 2:00,86, 5. Sabatová (Pol.) 2:01,26, 6. Sharpová (Brit.) 2:01,83.

400 m př.: 1. Sprungerová (Švýc.) 54,33, 2. Ryžykovová (Ukr.) 54,51, 3. Beesleyová (Brit.) 55,31, 4. Claesová (Belg.) 55,31, 5. Pedrosová (It.) 55,80, 6. Rudakovová (Rus.) 55,89.

Výška: 1. Lasickeneová (Rus.) 200, 2. Demirevová (Bul.) 200, 3. Jungfleischová (Něm.) 196, 4. Palšyteová (Lit.) 196, 5. Tabašnyková (Ukr.) 194, 6. Hrubá (ČR) 191.

Trojskok: 1. Papahrístuová (Řec.) 14,60, 2. Gierischová (Něm.) 14,45, 3. Peleteirová (Šp.) 14,44, 4. Panturoiuová (Rum.) 14,38, 5. Minenková (Izr.) 14,37, 6. Petrovová (Bul.) 14,26.

Oštěp: 1. Hussongová (Něm.) 67,90, 2. Ogrodníková (ČR) 61,85, 3. Jasiunaiteová (Lit.) 61,59, 4. Ratejová (Slovin.) 61,41, 5. Chaladovičová (Běl.) 60,92, 6. Alaisová (Fr.) 60,01, 7. Šedivá (ČR) 59,76.

Kvalifikace:

Muži:

800 m: 1. Kszczot (Pol.) 1:46,11, ...8. Hodboď (ČR) 1:46,57 - postoupil do finále.

10 m př. - semifinále: 1. Ortega (Šp.) 13,21. 4x400 m - rozběhy: 1. Británie (Chalmers, Cowan, Yousif, Rooney) 3:01,62, 2. Francie (Anne, Hanne, Atine, Jordier) 3:01,67, 3. ČR (Šorm, Desenský, Müller, Maslák) 3:02,52 - český rekord, 4. Belgie (Watrin, Vanderbemden, Sacoor, D. Borlée) 3:02,55.

Tyč: 1. R. Lavillenie, Chapelle (oba Fr.), Lisek, Wojciechowski (oba Pol.), Guttormsen (Nor.) všichni 561, ...25. Kudlička (ČR) 536 - nepostoupil.

Trojskok: 1. Copello (Ázerb.) 16,82.

Ženy:

200 m ženy - rozběhy: 1. Müllerová (Něm.) 23,06, ...15. Pírková (ČR) 23,72 - nepostoupila; semifinále: 1. Asherová-Smithová (Brit.) 22,33.

1500 m - rozběhy: 1. Ennaouiová (Pol.) 4:08,60, ...5. Vrzalová 4:09,11, 10. Mezuliáníková 4:09,98 - postoupily do finále, 14. Mäki (všechny ČR) 4:10,35 - nepostoupila.

3000 m př. - rozběhy: 1. Schlumpfová (Švýc.) 9:32,32, ...25. Sekanová (ČR) 9:50,38 - nepostoupila.

4x400 m - rozběhy: 1. Itálie 3:27,63.

Kladivo: 1. Wlodarczyková (Pol.) 75,10, ...22. Šafránková (ČR) 64,85 - nepostoupila.