Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Archiv Z 1996: Česko - Německo

POHLED Z ANGLIE: Zlínu se rozpadl systém a Páník nebyl schopný zareagovat

Loňské tažení Zlína podzimem v lize a jarem v poháru bylo vpravdě historické a Bohumil Páník si zasloužil veškeré superlativy. Jenže charismatický trenér Ševců se s klubem musel v úterý rozloučit. Nebyl už schopný zareagovat na problémy, které mu způsobil rozpad herního systému.

Bohumil Páník
zdroj: ČTK autor: Dalibor Glück

Před rokem figuroval Zlín na čtvrtém místě v tabulce, dva body za Spartou, tři body před pátou Mladou Boleslaví a devět bodů před šestými Teplicemi. Přestože se veškeré naděje na senzační boj o titul už dávno vypařily, zlínský klub si právem dělal nároky na kvalifikaci v Evropské lize, kterou by zajistilo místo v první čtyřce.

Na konci minulé sezony Zlín spadl až na sedmé místo, když posbíral jen devět bodů z posledních dvanácti zápasů. Jenže díky triumfu v českém poháru si Moravané zajistili svůj cíl a dostali se přímo do základní skupiny Evropské ligy.

Vítězství nad Opavou v Olomouci bylo vyvrcholením fantastického pohárového tažení, během kterého tým Bohumila Páníka za sebou vyřadil Spartu, Liberec i Slavii. Jen zřídkakdy měl některý tým tak těžkou cestu soutěží. Ale zatímco gól Roberta Bartolomea z 20. minuty zajistil Zlínu první trofej od 70. let, přísun financí a souboje s Lokomotivem Moskva, Šeriffem Tiraspol a FC Kodaň jen zahladily stopy po nepovedeném konci loňského ročníku.

Od postupu do české ligy v roce 2015 si zlínský podzim a jaro vždy odporovaly. První části sezony byly neúnavnými cestami, které si vysloužily srovnání s Leicesterem City, druhé poloviny zase byly typicky plné nejistých výkonů od týmu, kterému chybí nápady. Následná léta umožnila všem zregenerovat se a začít znova.

Proč Páník neustál začátek jara a Zlín se propadl do herní krize? Poslechněte si nový Fotbal fokus podcast!

Jenže loňský propad formy byl pozoruhodný ze všech špatných důvodů a vedení klubu zpozornělo. Vzhledem k mizerné formě týmu nebylo překvapením, že se objevovaly spekulace, že trenér Páník by nemusel na svém místě zůstat. Nejen že Bartolomeova trefa přinesla věrným fanouškům Ševců den, na který nezapomenou, ale také nejspíš zachránila Páníka od vyhazovu.

A tak se dostáváme k dnešku, kdy se Zlín sbírá z debaklu 0:4 v Karviné. Pro klub, který je známý svými silnými starty, je znepokojující, že tradiční start do sezony se letos záhadně vytratil a v čase vzniku článku sedí žlutomodří na devátém místě. A s těžkými nadcházejícími zápasy je dost dobře možné, že by se mohli dokonce propadnout do bojů o záchranu, která se v srpnu zdála nepředstavitelná.

"Není o čem mluvit," řekl Páník po nedělní porážce, než usoudil, že přece jenom je o čem diskutovat, a přidal, že "čtyři, pět výkonů bylo úplně tragických".

Jednašedesátiletý trenér nejspíš poukazoval na svého brankáře Stanislava Dostála a stopera Zorana Gajiče, kteří oba předvedli výkony, na které budou chtít raději zapomenout. Bohužel pro Gajiče, zápasová fotografie, na které si držel hlavu v dlaních a stál vedle Petra Jiráčka, na jehož tváři se zobrazoval úžas a vztek (poté, co srbský fotbalista nepochopitelně zavinil pokutový kop), bude dlouho žít v paměti. Ale vedle každé výrazné nedělní chyby, která vedla ke gólu, stál i výkon klíčových hráčů, kteří byli výrazní svou anonymitou v zápase.

Ubong Moses Ekpai, nejlepší střelec klubu, byl k nenalezení. Stejně tak i Vukadin Vukadinovič, který probudil ligu svými skvělými výkony, přispěl minimálně. Všichni vypadali unaveně, frustrovaně a poraženě.

Když byl na svém vražedném vrcholu, na zlínský jednoduchý typ fotbalu se dívalo skvěle. Využitím hrubé rychlosti křídelníků, tradiční síly v útoku a použitím pracovitých středních záložníků, kteří jen zřídkakdy nechali prostoupit soupeře a zároveň příliš nechodili dopředu, byl Zlín osvěžujícím návratem do 90. let. Když tento systém fungoval, fungoval skvěle. Ale když tento osvědčený systém selhával a soupeři využili slabin Ševců, Zlín i Páník působili takticky omezeně a bez nápadů.

Samozřejmě je tu i argument, že letošní Zlín je opravdový Zlín. Neměl žádný parádní vstup do sezony, ani nezažil dramatický úbytek formy. Místo toho to byla relativně stálá záležitost. Jenže zdali je tohle dostatečně dobré pro vedení nebo fanouškovskou základnu, které si navykly svádět vyrovnané duely se Spartou, Slavií a Plzní, je otázka, na niž jsme už našli odpověď. Vedení klubu se rozloučilo s Bohumilem Páníkem a jeho náhradou bude Vlastimil Petržela.

Páník se tak stal obětí svého vlastního úspěchu a Zlín se teď bude snažit posunout dál. S Plzní, Spartou a Olomoucí, které už jsou mimo hru, a s koncem jednoho klubu z čtvrtfinálové dvojice Slavia - Liberec je Zlín zase jedním z hlavních favoritů na zisk trofeje. Ale pohár by znovu jen zahladil stopy nad viditelnými trhlinami.

Tento týden Mladá Boleslav utrpěla pátou porážku v řadě a také se zbavila svého trenéra Dušana Uhrina. Modrobílí v letošní sezoně drasticky zaostali za očekáváním, ale mezi oběma kluby byly paralely. Oba trenéři se snažili dosáhnout na minulé úspěchy a slávu.

Dušan Uhrin mladší si udělal jméno, když dovedl Mladou Boleslav přes Marseille do základní skupiny Poháru UEFA v roce 2007, a mnozí doufali, že tento určitý návrat domů by přinesl i návrat někdejších úspěchů. Ve srovnání s nimi ale Uhrin zklamal. A totéž se dá říct o Bohumilu Páníkovi jen s tím rozdílem, že jeho úspěšné dny v pozici trenéra jsou ještě pořád čerstvé.

Uhrinův konec

Jak bylo řečeno, Dušan Uhrin mladší už nevede Mladou Boleslav. Vyhazov jistě nikoho nepřekvapil, a už vůbec ne samotného Uhrina. Středočeši byli letos na papíře opravdovou záhadou. Jejich kádr je jednoznačně natolik dobrý, aby bojoval o Evropu. Ale výsledky byly neustále slabé a překotné změny v soupisce byly až příliš velké. Jistým symbolem letošní sezony mohl být odchod Jana Chramosty do Jablonce. Ať už toho měl on sám dost, nebo byl klubem považovaný za nadbytečného, pak je něco v klubu opravdu velice špatně na všech úrovních.

Rudolící Drchal

Václavu Drchalovi zabralo jen 53 minut, aby si připsal první gól při svém debutu za Spartu. Osmnáctiletý hráč sotva vypadá na to, aby mohl jít po šesté večerní z domu, ne ještě řídit útok Sparty. Jenže jak říká anglické rčení: jestli jste dostatečně dobrý, jste i dostatečně starý. Utrácení Sparty bylo dobře zdokumentováno, ale vzhledem k tomu, že klubu chybí víc hráčů na hrotu, mohl by být nejdůležitějším majetkem v dalších týdnech rudolící Drchal.

Svědík probudil Jihlavu

Klobouk dolů před Martinem Svědíkem, který začal své působení na Vysočině jihlavskými výhrami nad Plzní a Slavií. Před sezonou ji mnozí považovali za největšího kandidáta na sestup a Jihlava koneckonců očekávání potvrdila tím, že strávila Vánoce na dně tabulky. Jenže teď je Vysočina už patnáctá a před ní a záchranou leží už jen Slovácko. Navíc los už teď vypadá pro Jihlavu jednodušeji.

Gratulace věrným ligovým fanouškům

A nakonec gratulace všem, kteří se nezalekli počasí a zvládli přijít na prvoligový zápas. Jestli jste byli jedněmi z 827 diváků na Dukle nebo těmi, kteří se v minus osmi stupních objevili v Edenu, můžete si dát nohy na stůl a strávit zbytek týdne před teplým ohněm z krbu. Zasloužíte si to.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------

A VIEW FROM ENGLAND: The Zlín system has fallen apart and Páník wasn't able to react

Twelve months ago, Zlín sat fourth in the table, two points behind Sparta Prague and three points ahead of fifth-placed Mladá Boleslav and nine ahead of Teplice in sixth. Although any hopes of a remarkable title challenge had long since vanished, the club, rightfully, had their eyes set on qualifying for the Europa League by virtue of finishing in the top four.

Come the end of the 2016-17 season, Zlín had slumped all the way down to seventh after picking up just nine points in their final twelve games. However, thanks to their triumph in the MOL Cup, the Moravians had achieved their goal and would take their place in the Europa League Group Stages come the autumn.

Their victory over Opava in Olomouc was the culmination of a fantastic cup run that saw the Bohumil Páník’s side dispatch Sparta Prague, Slovan Liberec and then Slavia Prague in successive rounds – rarely has a team had such a gruelling run in the competition. But whilst Robert Bartolomeu’s twentieth-minute goal brought the club their first trophy since the 1970s, a financial windfall and dates with Lokomotiv Moscow, Sheriff and FC Copenhagen, it papered over the cracks of a disappointing end to the league season.

Since winning promotion back to the Czech top flight in 2015, Zlín’s autumn and spring campaigns have contradicted each other. The first half of the season tended to be a relentless tour de force that drew comparisons to surprise Premier League champions Leicester City; the second half was typically filled with ponderous performances from a team bereft of ideas. Then the summer would allow everybody the chance to recharge and go again.

However, last season’s dip in form was noticeable for all the wrong reasons and the club’s board took notice. Unsurprisingly given the club’s terrible run, rumours began to circulate that manager Bohumil Páník might not survive. Bartolomeu’s strike not only gave the Zlín faithful a day they will never forget, it also arguably granted Páník a stay of execution.

Fast forward to today and Zlín are smarting after a 4-0 hammering at the hands of Karviná. Worryingly for a club known for their strong starts, their trademark beginning to a campaign was mystifyingly absent this time around and at the time of writing, the žlutomodří sit ninth. And with a tough run of fixtures on the horizon, there is a very real threat that they could find themselves in a relegation battle that would have seemed inconceivable back in August.

“There is nothing to talk about,” Páník said after Sunday’s defeat, before going to decide there was something to discuss, adding that he saw “terrible performances from several players.”

The 61-year-old was likely referring to goalkeeper Stanislav Dostál and central defender Zoran Gajić, who both had performances to forget. Unfortunately for Gajić, the image of him, his head in hands and stood next to Petr Jiráček, whose face painted a picture of bemusement and outrage after watching the Serb needlessly concede a penalty, will live long in the memory. But for every noticeable howler on Sunday that led to a goal, key players were equally noticeable in their anonymity.

Ubong Moses Ekpai, the club’s leading goalscorer, was nowhere to be found. Likewise, Vukadin Vukadinovic, who set the league alight twelve months ago, contributed little. Everybody looked tired, deflated and defeated.

At their blistering best, Zlín’s no-nonsense brand of football was thrilling to watch. By exploiting the raw pace of their wingers, having a traditional strike partnership, and utilising an industrious central midfield pairing that effectively stifled space and rarely ventured forward too much, the žlutomodří were a refreshing throwback to the 1990s. When this worked, it worked well. But when the tried-and-tested system faltered and opponents successfully exploited their weaknesses, Zlín – and Páník – looked tactically limited and bereft of ideas.

Of course, there is the argument that the Zlín on show this season is the real Zlín. There has been no blistering start to the campaign, nor has there been a dramatic loss of form. Instead, it has been a relatively steady affair. Although whether that is good enough for a board or fan base that has accustomed to going head-to-head with the likes of Sparta, Slavia and Plzeň remains to be seen. Actually, I would be willing to bet that it won’t be.

Páník has become a victim of his own success, of that there is no doubt. He was eventually unable to recapture the dazzling heights of those early season bursts and that magical afternoon in Olomouc last May. And Zlín will try to move on. Whether either can is another thing entirely.

The MOL Cup could offer the club some respite. With Viktoria Plzeň, Sparta Prague and Sigma Olomouc already out and one of Slavia Prague and Slovan Liberec set to exit at the quarterfinal stage, Zlín are as good as bet as any to lift the trophy again. But again, the victory would do nothing but paper over the already visible cracks.

This week, Mladá Boleslav crashed to their fifth successive defeat and duly sacked Dušan Uhrin Jr. The modrobílí have drastically underperformed this season, though there is some parallel between the environments in both Mladá Boleslav and Zlín: Both managers were attempting to live up to past expectations and glories.

Dušan Uhrin Jr made a name for himself when he guided Mladá Boleslav past the French giants Marseille and into the Group Stage of the UEFA Cup in 2007 and many hoped that his homecoming of sorts would see those days return. When compared to his past achievements, Uhrin fell well short. And the same can be said of Bohumil Páník too, only that his successful days of a manager are still fresh in the memory.

•    As noted, Dušan Uhrin Jr is no longer the manager of Mladá Boleslav. The sacking surely cannot come as a surprise to anybody, let alone Uhrin himself. Mladá Boleslav have been truly mystifying this season as on paper, their squad is easily good enough to contend for Europe. Yet results have been continuously poor and player turnover has been exceptionally high. Perhaps the writing on the wall for all involved was the departure of Jan Chramosta to Jablonec. If he’s either had enough or somehow seen as being surplus to requirements, then it’s obvious something is very wrong at the club – at all levels.

•    It took Václav Drchal just fifty-three minutes to score on his senior debut for Sparta Prague. The eighteen-year-old barely looks old to be allowed out past six on an evening, let alone old enough to lead the line at Sparta. But as the old saying goes: if they’re good enough, they’re old enough. Sparta’s spending has been well documented but given the club is looking a bit short up front at the moment, the Letna’s club‘s most important asset in the coming weeks could well be the fresh-faced Drchal.

•    Hats off to Martin Svědík who has begun life at Vysočina Jihlava with victories over Viktoria Plzeň and Slavia Prague. Seen by many as relegation favourites at the start of the season and near certainties for the drop at Christmas, Jihlava are now fifteenth with only Slovácko between them and safety. With the HET Liga’s top two accounted for, Vysočina’s fixture list can only get easier from here on out.

•    And finally, congratulations to everybody who braved the weather and made it out to a game this weekend. Whether you were one of the 827 at Dukla on Friday night or one of those out in temperatures of -8°C at Eden on Sunday, put your feet up and spend the rest of the week in front of a nice warm fire. You deserve it.

Zdroj
ČT sport

Hlavní zprávy