Dopingoví hříšníci se vrací. Šestice ruských běžců smí startovat ve SP
Po trestech za dopingové podvody během olympiády v Soči, které dostali během loňského prosince, se šestice ruských běžců na lyžích v čele s Alexandrem Legkovem může opět zapojit do Světového poháru. Mezinárodní lyžařská federace (FIS) to oznámila den před začátkem sezony ve finském Kuusamu a sdělila, že se bude případem Rusů dál zabývat, jakmile dostane podklady od Mezinárodního olympijského výboru, který je na začátku listopadu doživotně vyloučil z OH.
"Dopingová komise FIS musí počkat, až bude mít k dispozici odůvodněné rozhodnutí disciplinární komise MOV, než bude moci v tomto případě podniknout další kroky," uvedla FIS v prohlášení.
Olympijský vítěz ze Soči Legkov, Jevgenij Bělov, Maxim Vylegžanin, Alexej Petuchov, Jevgenija Šapovalovová a Julia Ivanovová měli od FIS zastavenou činnost od loňského 22. prosince na základě zprávy Světové antidopingové agentury (WADA) o dopingových podvodech během Her v Soči. Jejich vzorky podle vyšetřovatelů vykazovaly známky neautorizovaného otevření.
Distanc všem vypršel 31. října a FIS v tuto chvíli nemá žádné právně podložené možnosti, jak jim zákaz činnosti prodloužit. "Proto mají momentálně jako aktivní sportovci právo startovat v závodech Světového poháru," uvedla FIS a přiznala, že v uplynulých měsících se nenašly dostatečné důkazy o dopingu.
"Vyšetřování, které FIS vede od prosince 2016, včetně prověrek starších testů a výslechů pomocného personálu, nepřineslo dostačující důkazy, abychom mohli otevřít případy porušení dopingových předpisů," dodala FIS.
Ruský lyžařský svaz už před dnešním vynesením verdiktu nominoval na Světový pohár do Kuusama Bělova i Vylegžanina. Legkov je momentálně z formy a v týmu chybí. Všichni tři absolvovali minulý týden i oficiální testovací závody ve Švédsku, kde Bělov vyhrál desítku volně a po dojezdu si na krk navlékl šátek s nápisem "Čistý jako sníh".
"Chtěl bych, aby se všichni pokusili na celou záležitost podívat objektivně," řekl Bělov po svém triumfu s argumentem, že MOV stále nezveřejnil žádné důkazy.
Neprůhledná situace navíc vyhrocuje atmosféru mezi ostatními závodníky. "Tohle přece není možné, že závodnice a závodníci, kteří mají zákaz na olympiádě, můžou závodit ve Světovém poháru," prohlásil německý reprezentant Andreas Katz. Kanaďan Devon Kershaw označil současný svět běžeckého lyžování za "Mickey Mouse Club".
Postup lyžařské federace zarazil i českého biatlonistu Michala Šlesingra, který aktivně vystupuje proti dopingu. "FIS je nechá závodit na svých závodech s tím, že mezinárodní olympijský výbor jim zakáže olympiády. A ten k tomu má asi pádný důvod, aby to obstálo i před CASem. Mezinárodní lyžařská federace to reflektuje jiným způsobem, což mě docela zaráží," poznamenal.
FIS se snaží atmosféru uklidnit ujištěním, že ruští sportovci jsou v současnosti při testování pod kontrolou nezávislé evropské agentury, která zajišťuje nakládání se vzorky. Jejich analýzu pak provádějí akreditované laboratoře WADA v Barceloně, Kolíně nad Rýnem, Kreische, Stockholmu a Lausanne. Od června 2017 se ruští běžci na lyžích podrobili ze strany FIS mimo jiné 113 kontrolám moči a 25 krevním testům.