Následuje
MS 2019 Německo

Vylegžanin musí vrátit dvě stříbra ze Soči. Putin se pustil do ostré kritiky

Dopingová aféra ruských sportovců týkající se olympijských her v Soči zdaleka nekončí. Naopak. Běžec na lyžích Maxim Vylegžanin přijde o dvě stříbra. Spolu s ním bylo ze závodů na domácích Hrách diskvalifikováno už šest ruských lyžařů. Všichni byli zároveň doživotně vyloučeni z olympiád. Do ostré kritiky se už pustil i ruský prezident Vladimir Putin.

Maxim Vylegžanin
zdroj: ČTK/AP

Doživotním zákazem startů pod pěti kruhy byli už v minulém týdnu potrestáni Alexandr Legkov, jenž před třemi lety vyhrál závod na 50 kilometrů, a Jevgenij Bělov.

Nyní předsedkyně ruské lyžařské federace Jelena Vjalbeová oznámila, že stejný trest dostali další čtyři olympionici.

Pětatřicetiletý Vylegžanin skončil za Legkovem druhý na padesátce a měl stříbro také ze sprintu dvojic s Nikitou Krjukovem. Oba byli zároveň členy původně stříbrné štafety.

MOV zbavil dopingového podezření krasobruslařku Sotnikovovou

Doživotní distanc pro olympijské hry mají také Alexej Petuchov, Jevgenija Šapovalovová a Julia Ivanovová. "Jejich výsledky ze Soči jsou anulovány," uvedla Vjalbeová.

Mezinárodní lyžařská federace FIS zastavila všem šesti ruským běžcům činnost loni 22. prosince v reakci na zprávu Světové antidopingové agentury (WADA) o dopingových podvodech během Her v Soči. Jejich vzorky podle ní vykazovaly známky neautorizovaného otevření. Legkov je navíc podezřelý z toho, že před Hrami konzumoval "koktejl" z anabolických steroidů.

Rozhodnutí bez důkazů? Rusové se durdí

Místopředseda ruské lyžařské federace Sergej Krjanin vynesené tresty tvrdě odsoudil. "Mezinárodní olympijský výbor na nás plive a myslí si, že si to necháme líbit? Jak může o takových trestech rozhodnout bez důkazů," prohlásil.

Sankce udělené pouze na základě podezření zpochybnil i ruský prezident Vladimir Putin, který zdůraznil, že vláda nikdy doping nepodporovala ani nezakrývala. Podle něj jde o snahu USA zdiskreditovat ruskou vládu a ovlivnit březnové prezidentské volby. "Jde o odpověď na naše údajné zapletení do jejich voleb," prohlásil.

Odvolání a pouť k arbitráži

Rusové se odvolali, ale FIS jim nevyhověla a závodníci přišli o únorové mistrovství světa v Lahti. Neuspěli ani u arbitráže CAS. Legkov oznámil, že se odvolá k CAS znovu a hodlá očistit své jméno třeba i u soudu.

Po anulování výsledků šestice Rusů by si česká štafeta Aleš Razým, Lukáš Bauer, Martin Jakš a Dušan Kožíšek měla polepšit na 7. místo a ve sprintu dvojic Jakš s Razýmem na osmou příčku. Novým šampionem v maratonu na 50 km bude další Rus Ilja Černousov.

Ruská dominance postupně uvadá

Rusko v Soči ovládlo medailové hodnocení zemí, původně jich nasbíralo 33 (13-11-9). Jak bude vypadat ruská účast na únorových hrách v Pchjongčchangu, by měl rozhodnout výkonný výbor MOV na zasedání na začátku prosince.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy