Video nelze z licenčních důvodů přehrát
Následuje
SP v biatlonu 2024/2025

Ósakaová na tiskovky nepůjde. Djokovič: K našemu životu to patří. Barthyová: Upsaly jsme se k tomu

Naomi Ósakaová dospěla k názoru, že rozhovory s novináři přitěžují psychickému zdraví sportovců, proto na French Open nebude po zápasech chodit na tiskové konference, i když čeká, že dostane vysokou pokutu. To vyvolalo rozporuplné reakce mezi dalšími tenisty. Například první hráč světového žebříčku Novak Djokovič tenhle postoj nechápe, proti jsou i světová jednička Ashleigh Bartyová nebo obhájkyně trofeje v Paříži Iga Šwiateková.

Naomi Ósakaová
zdroj: ČTK/Xinhua autor: Bai Xuefei

"Chápu, že tiskové konference někdy mohou být velice nepříjemné. Není to něco, co byste si pokaždé užili, zvlášť když prohrajete zápas a podobně. Ale ke sportu a životu na okruhu to patří," konstatoval Djokovič po postupu do semifinále turnaje v Bělehradu. "Musíme na ně chodit, jinak nás čeká pokuta," dodal.

Pochopení Ósakaová nenašla ani u některých kolegyň. Světová jednička Ashleigh Bartyová považuje kontakt s novináři za součást práce. "Všechny víme, k čemu jsme se jako profesionální tenistky upsaly. Někdy jsou tiskové konference samozřejmě těžké, ale není to něco, co by mi vadilo. Nebudím se v noci s tím, co jsem řekla nebo slyšela nebo na co se mě budete ptát," řekla dnes Bartyová v Paříži.

Jako nepřekonatelnou překážku nevidí mediální povinnosti ani úřadující šampionka Roland Garros Iga Šwiateková. "Není to zase tak náročné. Dává nám to možnost vysvětlit svůj úhel pohledu, takže bych řekla, že to je dobré," prohlásila devatenáctiletá polská tenistka.

Pokuta až 20 tisíc dolarů

Podle pravidel grandslamových turnajů se musejí tenisté dostavit na tiskovou konferenci do 30 minut po skončení zápasu, pokud nejsou zranění či fyzicky indisponovaní. Jinak mohou dostat pokutu až 20 000 dolarů. Djokovič má s podobnou situací poměrně čerstvou zkušenost z loňského roku, kdy po diskvalifikaci z US Open za trefení čárové rozhodčí setkání s médii vynechal a zaplatil 7500 dolarů.

Podle bývalého australského tenisty Sama Grotha je bojkot médií vrcholem pokrytectví, když hráčka zůstává aktivní na sociálních sítích. Groth, jenž se po skončení tenisové kariéry věnuje komentování, vidí přístup Ósakaové jako facku sportu.

"Tiskové konference navštěvují akreditovaní pracovníci médií, řada z nich si s hráči vytvořila blízké vazby. Platformy sociálních sítí jsou naproti tomu bezedným prostorem plným trollů a robotů, kteří se nikomu nezodpovídají a mají jen minimální zásady slušnosti," napsal ve svém sloupku pro Herald-Sun v Melbourne.

Naopak pochopení našla pro Ósakaovou bývalá britská tenistka Naomi Broadyová. Funkcionáře by podle ní mohl tento bojkot přimět k zamyšlení nad úpravou pravidel. "I kdyby to bylo třeba jen víc času po porážkách, aby se člověk mohl uklidnit, trochu to vstřebat a třeba se i vybrečet mimo centrum pozornosti," uvedla Broadyová, jež se nyní věnuje komentování pro BBC.

Vedení WTA chce dialog

Nečekaný krok Ósakaové nepříjemně překvapil i vedení ženského okruhu WTA, které by o tom uvítalo dialog. "Máme tým profesionálů a systém podpory pečující o mentální a emocionální zdraví hráček a jejich pohodu," uvedla WTA v prohlášení.

Zároveň ale zdůraznila, že tenistky mají i svou odpovědnost k příznivcům a veřejnosti. "Profesionální sportovci mají zodpovědnost ke svému sportu a fanouškům, kontakt s médii na turnajích jim umožňuje podělit se o svůj pohled a vyprávět svůj příběh," dodala.

Ósakaová oznámila rozhodnutí ve středu na Twitteru. Podle čtyřnásobné grandslamové vítězky rozhovory s novináři sportovcům a jejich psychice přitěžují. Třiadvacetiletá světová dvojka doufá, že peníze z pokut, které je připravená zaplatit, půjdou na charitu spojenou s psychickým zdravím.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články