Následuje
KP Brno - Botas SK

Česká nadvláda nad Fed Cupem trvá. O triumfu opět rozhodly Plíšková se Strýcovou

Štrasburk – Trofej pro vítězky Fed Cupu bude i nadále ve vlastnictví českých tenistek. Svěřenkyně nehrajícího kapitána Petra Pály o zisku třetího titulu v řadě rozhodly ve Štrasburku proti Francii až ve čtyřhře, v níž Karolína Plíšková s Barborou Strýcovou udolaly Kristinu Mladenovicovou a Carolinu Garciaovou. Češky týmovou soutěž ovládly popáté z posledních šesti let a celkově už podesáté.

Když se finále Fed Cupu dostane do čtyřhry a jsou v něm české tenistky, je v podstatě jasno, kdo se stane šampiónem. Rozhodující bitvu zvládly v roce 2011 i loni proti Rusku a stejný scénář se opakoval také ve Štrasburku. Díky tomu slaví Češky vítězný hattrick a napodobily tak československý výběr, který podobný úspěch zaznamenal v letech 1983 až 1985.

Přitom na startu neděle vše tak růžově nevypadalo. V souboji jedniček Plíšková nevyzrála na Garciaovou a po triumfu Francouzky 6:3, 3:6 a 6:3 byl domácí výběr jedno vítězství od vytouženého triumfu.

Do druhého střetnutí navíc nemohla nastoupit kvůli zranění Petra Kvitová, ale v krizové situaci ji výborně zastoupila Strýcová. V souboji náhradnic narazila na Alizé Cornetovou, se kterou měla do té doby negativní bilanci 1:5, jenže utkání naděje ovládla v poměru 6:2 a 7:6 a pak už přišlo velké vyvrcholení.

Do závěrečné čtyřhry stejně jako loni nastoupily Plíšková se Strýcovou a proti nim se postavil druhý nejlepší deblový pár současnosti Garciaová, Mladenovicová. Češky se však svých soupeřek nezalekly. Naopak ukázaly, že jim vzájemná spolupráce sedí. Po setech 7:5 a 7:5 mohly spolu s Petrou Kvitovou, Lucií Hradeckou a celou lavičkou slavit další triumf.

"Zatím nemám slov. Poslední balon byl jako déja vu, Karolína to takhle zakončila i minulý rok," řekla po zápase České televizi Strýcová a připustila, že nedělní program byl náročný. Srovnávat oba poslední tituly nechtěla. "Titul jako titul, oba chutnají stejně. Akorát ten loňský byl doma a víc diváků, ale tady ti naši fanoušci byli skvělí," poděkovala gestem táboru českých příznivců.

Kapitán Pála se díky tomu stal s pěti výhrami vůbec nejúspěšnějším fedcupovým trenérem historie. U všech triumfů byla také Kvitová, jež je tak nyní nejúspěšnější českou hráčkou, když překonala i Helenu Sukovou.

"Bez holek by to nešlo," řekl Pála. "Asi nám to dojde až později. Já jsem rád, jaký máme celý tým. Hlavní zásluha je ale na holkách. Tým je hodně široký, jedna může zastoupit druhou a v tom tkví ten výsledek. Všichni šlapou," dodal.

Krizové chvíle Plíšková se Strýcovou zvládly, Francouzky nikoliv

Rozhodující čtyřhra přinesla souboj elitních dvojic. Ta francouzská se kromě druhé místa v žebříčku mohla pyšnit i skvělou bilancí ve Fed Cupu, kde až do finále žádná neprohrála. Ale i za tou českou stály výsledky, tím nejvýraznějším získání loňského rozhodujícího bodu proti Ruskám.

Do utkání lépe vstoupily Plíšková se Strýcovou, které si hned v prvním gemu vytvořily brejkbol. Ten ještě nevyužily, při dalším podání Francouzek se jim ale už zadařilo. Na servis se totiž dostala v té době ještě ne úplně jistá Mladenovicová, která v neděli jako jediná singl nehrála, a díky jejím chybám a výborném lobu Plíškové mohly Češky doběhnout na lavičku a plácnout si s kapitánem Pálou.

Radost jim ale vydržela pouze chvíli. Vzápětí totiž samy o podání přišly a na kurtu se začala odehrávat vyrovnaná bitva, při které ani jeden pár nebyl dlouho schopný propracovat se k brejkbolu.

Podařilo se to až Češkám za stavu 4:4, kdy ještě Francouzky odolaly. Scénář z úvodu duelu se však zopakoval. Plíšková se Strýcovou znovu zabraly při dalším servisu Francouzek, což se ukázalo jako klíčové pro první sadu. Vydřely brejk a čistým podáním druhé jmenované nakonec první sadu ovládly 7:5.

Ve druhém setu se odehrával opačný scénář. Ten, kdo se v úvodu musel strachovat o podání, byly Češky. Gem při podání Plíškové trval téměř deset minut a český pár musel odvracet dva brejkboly. Situaci ovšem zvládly podobně jako při následném servisu Strýcové, kdy nastala obdobná situace.

"Malá a velká", tedy Strýcová s Plíškovou, poté k překvapení bouřlivého domácího publika udeřily samy. V ideálním případě tak při pohlídání vlastního servisu mohly dojít k rychlému triumfu. Za stavu 4:3 ale čelily opět tlaku Francouzek a tentokrát mu už neodolaly.

Češky měly možnost si vzít výhodu zpátky o gem později, kdy si vypracovaly tři brejkboly. Moment, který vše rozhodl, ale přišel až za stavu 5:5. Plíšková u sítě předvedla fantastický volej, který znamenal zisk brejku, a český pár mohl dopodávat, což se jim také povedlo.

Zápas při druhém mečbolu uzavřela letos nejlepší česká hráčka v soutěži Plíšková, která poslala volej do odkrytého dvorce. "My jsme si na ně věřily. Já jsem je párkrát porazila, Bára s nimi hrála těsně. Věděly jsme, že můžeme vyhrát, a čekaly jsme na jejich chyby," konstatovala Plíšková. Únava je podle ní při výhrách vždy menší. "Ale dneska už mám dovolenou, tak je to jedno," dodala.

Servisy drhly, Strýcová ale Kvitovou nahradila na výbornou

Strýcová se zasloužila i o to, že se finále rozhodovalo ve čtyhře. Její duel s Cornetovou, které do čtvrtého zápasu nastoupily jako nečekané náhradnice, se v úvodu nesl ve znamení sžívání se se servisem. V prvních třech gemech si totiž ani jedna nebyla schopná udržet podání. Více ze situace profitovala česká tenistka, která svoji soupeřku brejkla hned dvakrát.

Třicetiletá Strýcová působila na kurtu v první sadě mnohem uvolněněji, dynamičtěji a dobře četla hru. A byla to právě ona, komu se podařilo poprvé udržet servis. Za stavu 2:1 sice předvedla několik chyb a musela odvracet brejkbol, nepřesně však hrála i Cornetová a Češka zvýšila na 3:1.

Šestadvacetiletá Francouzka se naopak nadále hledala. Bylo na ní vidět, že se těžko sžívá s tlakem a často nervózně rozhazovala rukama. I kvůli tomu se jí podařilo uhrát vlastní podání v první sadě pouze jednou, když snížila na 5:2. Strýcová ale drama nedopustila a úvodní set ukončila čistou hrou za 38 minut.

Start toho druhého byl už ale o něčem jiném. Chvilková pauza a promluva s kapitánkou Mauresmovou na Cornetovou zapůsobil jak mávnutí kouzelného proutku. Domácí hráčka méně kazila a začala předvádět mnohem aktivnější tenis. Díky tomu se jí podařilo vzít Strýcové servis a brzy se ujala vedení 3:0.

Kouzlo domácí hráčce vydrželo až do stavu 4:2. Pak došlo k  obratu. Češka začala hrát mnohem agresivněji a při podání Cornetové si vytvořila tři brejkboly. Její soupeřka první dva odvrátila, ale ten třetí Strýcová využila a mohla si zapumpovat směrem k vlastní lavičce.

Češka v ten moment byla rozjetá. Ovládla i další dva gemy a podávala na triumf v zápase. Jenže v tu chvíli se vrátilo období z úvodu zápasu, kdy se trápily obě hráčky na servisu. Strýcová o podání přišla dvakrát, Cornetová jednou a o druhé sadě musel rozhodnout tie-break.

V něm tenistky pokračovaly v nepříliš jistých výkonech, ale lépe se dařilo Strýcové, která se dostala do vedení 5:2. Cornetová na to odpověděla dvěma získanými servisy, ovšem Češka už duel úspěšně doservírovala a mohla slavit.

Garciaová zlomila i druhou českou hráčku

Podařila se jí tak napravit porážku Plíškové. Na české tenistce byla v utkání s Garciaovou zprvu znát únava ze sobotního skoro čtyřhodinového dramatu s Mladenovicovou, ustupovala a ve výměnách se bránila. V první hře sice měla brejkbol, ale Francouzka hrozbu odvrátila esem a od té doby měla převahu. Servis si česká jednička v prvním setu prohrála na 1:3 a ztrátu do konce sady nedohnala.

Od druhého setu udělala Plíšková krok blíž k základní čáře, hrála rychleji a nenechávala Garciaovou tolik diktovat tempo výměn. Ve druhé hře se po vítězném bekhendovém returnu dostala do brejku na 2:0.

Měla ještě další brejkboly, za stavu 5:2 i dva setboly, ale oba riskantní returny netrefila do kurtu. Druhý set tak zpečetila až čistou hrou při svém podání.

Obě hráčky celý zápas dobře podávaly a dlouho si držely servis i v rozhodující sadě. Plíšková odvrátila brejkbol ve druhé hře a při přesném i dostatečně tvrdém podání Francouzky se nemohla dostat do tlaku.

Plíšková si neudržela servis za stavu 3:4 po skvělém returnu Garciaové a halu zaplnil ohlušující křik. Plíšková bojovala, dostala se při podání domácí hráčky na 30:30, ale další dvě výměny ztratila.

Francie - ČR 2:2 po dvouhrách

Garciaová - Karolína Plíšková 6:3, 3:6, 6:3, Cornetová - Strýcová 2:6, 6:7 (4:7). Garciaová, Mladenovicová - Karolína Plíšková, Strýcová 5:7, 5:7.

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy