Pollert zachránil vodní slalom na OH v Sydney a nyní je čestným členem ICF
Mezinárodní kanoistická federace (ICF) na volebním kongresu jmenovala Jaroslava Pollerta staršího čestným členem. V tiskové zprávě o tom informoval Český svaz kanoistů, jehož býval Pollert předsedou. Bývalý mistr světa ve vodním slalomu pro kanoistiku pracoval nejen jako funkcionář, ale také jako tvůrce slalomových kanálů pro olympijské hry.
Po medaili za zásluhy, kterou dostal v roce 2017 od tehdejšího českého prezidenta Miloše Zemana, přidal Pollert další ocenění. "Je pro mě významné. Odráží celou mou práci, kterou jsem pro Mezinárodní kanoistickou federaci a celou kanoistiku udělal. Byla tím zároveň oceněna i česká přítomnost, protože jsme jedním ze států, který do kanoistiky přinesl hodně nového a pozitivního," řekl.
Jako závodník se stal třikrát mistrem světa ve vodním slalomu. Po ukončení kariéry působil jako předseda Československého a později Českého svazu kanoistiky. Od roku 1990 je nepřetržitě členem výkonného výboru Československého a následně Českého olympijského výboru. Dvakrát byl zvolen místopředsedou Evropské kanoistické asociace, v letech 2015 a 2019.
Pollert je profesorem na Fakultě stavební ČVUT, kde se specializuje na hydrodynamiku. Vedle vědecké dráhy díky tomu navrhl řadu drah pro vodní slalom včetně těch olympijských. Spolu se synem Jaroslavem se podíleli i na stavbách pro OH v Riu de Janeiro 2016 a Tokiu 2021.
"Nejprve jsem si užíval sportovní úspěchy a pak jsem se zahleděl do vědecké práce. Strašně mě bavilo experimentovat a vymýšlet nové věci. To, co jsem se naučil ve vodním hospodářství, jsem poté promítl i do návrhů drah pro vodní slalom," vyprávěl Pollert.
Jedním z jeho největších počinů je kanál pro hry v Sydney 2000, který vytvořil poté, co se roce 1996 dozvěděl o vyřazení vodního slalomu z programu těchto her. "Jako předseda sekce světového vodního slalomu jsem nemohl dopustit tento černý scénář. Společně s přáteli jsme připravili celosvětovou kampaň na záchranu a také návrh na změnu projektu dráhy," vzpomínal.
Australané chtěli slalom vyřadit z ekonomických důvodů, ale podařilo se to zvrátit. "Původní projekt stál 13,5 milionu australských dolarů, ale asi i mým přičiněním jakožto odborníka pro vodní stavby cena klesla na 6,5 milionu a z toho jsme ještě pro Austrálii cenu snížili příspěvky od národních kanoistických federací na tři miliony," dodal Pollert. Na Hrách v Sydney pak pro Česko získala zlato kajakářka Štěpánka Hilgertová a bronz deblkanoe Marek Jiras, Tomáš Máder.