Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
SP v akrobatickém lyžování Finsko (skoky)

V USA se volá po zrušení zákazu politických gest. Sportovci už nemohou být umlčováni, hlásí komise

Komise sportovců USA společně s jedním z aktérů slavného protestu na olympijských hrách v Mexiku 1968 Johnem Carlosem vyzvala Mezinárodní olympijský výbor (MOV), aby zrušil své pravidlo 50. Tato regule olympijské charty zakazuje během globálního sportovního svátku politická či náboženská vyjádření.

Fotbalistky Chicaga před utkáním americké NWSL
zdroj: AP autor: Rick Bowmer

"Sportovci už nemohou být umlčováni. Nyní jsme se ocitli na křižovatce. MOV a IPC (Mezinárodní paralympijský výbor) nemohou pokračovat v trestání sportovců, kteří se vysloví pro to, v co věří  zvlášť když se jedná o názory v souladu s cíli olympismu," napsali v dopise MOV zástupci poradní rady sportovců amerického olympijského a paralympijského výboru.

Svůj podpis připojil i nyní pětasedmdesátiletý Carlos. Bronzový medailista v běhu na 200 metrů na OH v Mexiku na stupních vítězů společně se svým krajanem Tommiem Smithem pozvedl ruku se zaťatou pěstí na podporu černošského hnutí Black Power. Oba byli tenkrát posláni z Her domů.

Fotbalistky v americké lize poklekly na protest při hymně:

Jako první profesionální soutěž v kolektivních sportech se v USA rozehrála po vypuknutí koronavirové pandemie ženská fotbalová liga NWSL. Velká část hráček využila start soutěže k protestu proti rasismu a policejní brutalitě, což je téma, které v zemi rezonuje od květnového úmrtí neozbrojeného černošského muže George Floyda po zásahu bělošského policisty.

Mnoho sportovních organizací se v posledních týdnech přihlásilo k hnutí Black Lives Matter (Na černošských životech záleží), jež především v USA kritizuje rasismus ve společnosti a policejní brutalitu. Podle pravidla 50 by podobná gesta či výroky nebyly povoleny na olympijských hrách v Tokiu, které se budou konat příští rok v létě.

MOV začátkem června uvedl, že pravidlo 50 je stále v platnosti. Jeho zástupci nicméně hodlají konzultovat se sportovci "různé způsoby, jimiž by sportovci mohli důstojně vyjádřit svou podporu principům zahrnutým v olympijské chartě".

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy