Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Panorama

Roušky při sportu? To je nesmysl, říká šéflékař ČOV Neumann

Pandemie koronaviru omezuje všechny, sportovce nevyjímaje. Pomalu se uvolňují opatření, která zamezují šíření viru, a od čtvrtka, kdy vláda povolila v omezeném režimu otevřít i fitness centra a další vnitřní sportoviště, je možno je využít, ale jen s povinnou rouškou. Jedinou výjimku mají profesionálové. Šéflékař Českého olympijského výboru Jiří Neumann to nevidí jako šťastné řešení.

Hráči Liberce
zdroj: ČTK autor: Ondřej Hájek

Rouška bude povinná uvnitř při trénincích i při zápasech. Představitelé fitness center i sportovních organizací se proti tomuto rozhodnutí ministerstva zdravotnictví hned v neděli ohradili a Národní sportovní agentura hodlá ještě jednat o zrušení této podmínky.

Za velmi obtížně proveditelnou ji považuje i šéflékař českých olympioniků Neumann. "Je to samozřejmě nesmysl. Je to hloupé pro sport vytrvalostního charakteru. Když budu dělat vytrvalostní sport, tak rouška vadí. Nedochází přesně k výměně dýchacích plynů. Nedá se to ani psychicky. Pokud ten sport trvá v řádu deseti minut a víc, je to velmi nepříjemné," tvrdí.

Nabádal ale k dodržování vládního nařízení, dokud se odpovědné instituce nedohodnou jinak. Případné tréninky s rouškou by se měly přizpůsobit ztíženým podmínkám, které se netýkají jen dýchání. "Rouška může vadit i smyslovým vjemům. Výkon, pokud má člověk roušku, nebude takový. Řada věcí není možná," upozornil.

Je nám líto, video expirovalo.
Hnilička chce sport bez roušek

V případě správného nasazení roušky až na horní část nosu je omezené zorné pole, což může být při některých činnostech nebezpečné. "Rozhodně bych s rouškami a malými dětmi nehrál na honěnou v tělocvičně. Ne snad kvůli dýchaní, to budiž. Ale zakrývají si výhled a mohlo by dojít ke srážkám hlavu na hlavu a zuby na hlavu a takovéhle věci. Může z toho být akutnější problém než případná nákaza koronavirem," doplnil Neumann.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný v neděli argumentoval, že je potřeba ke sportovcům přistupovat jako ke všem ostatním. "Právě hluboký výdech při sportovní aktivitě a další s tím spojené projevy fyzického těla je potřeba regulovat stejně u všech. Nebylo by to ani správné, ani spravedlivé, ani epidemiologicky odůvodnitelné," řekl.

V Česku byly roušky pro sportovce povinné jen dva týdny na jaře bezprostředně po otevření fitness center. Jakmile se k tomu 11. května přidaly tréninky a soutěže na dalších vnitřních sportovištích, měli všichni sportovci výjimku.

Používat roušky při kolektivních sportech se neúspěšně pokoušeli v zahraničí. V říjnu obletěly svět záběry z duelu španělské ligy házenkářů mezi Ademarem León a Liberbankou Cantabria, kdy hráčům v zápalu boje neustále sklouzávala rouška pod bradu.

V přípravě na start švýcarské hokejové ligy v srpnu usedly s rouškami na střídačku týmy Rapperswilu a Curychu. Na ledě si mohli hráči stáhnout roušky pod bradu, ale i jejich používání jen na střídačce se ukázalo jako neproveditelné. Mimo jiné proto, že rouška na zadýchaných a zpocených tvářích rychle provlhla, což výrazně snižuje její účinnost. V Česku by ji navíc amatéři podle chystaných pravidel měli mít na obličeji neustále.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články