Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Studio fotbal - Dohráno Plus

Mimořádné dotace novou cestou. Národní sportovní agentura dostala od sněmovny zelenou

Národní sportovní agentura velmi pravděpodobně bude moci už letos rozdělovat dotace sportovním organizacím. Půjde o mimořádné příspěvky, které by měly klubům pomoci překonat dopady pandemie. Předpokládá to vládní návrh zvláštního zákona, který zrychleně schválila sněmovna. Na náhrady majitelům a provozovatelům sportovišť by agentura mohla dostat z vládní rozpočtové rezervy až jednu miliardu korun.

zdroj: ČTK autor: Ondřej Hájek

Předloha, kterou ještě musí posoudit Senát a podepsat prezident, předpokládá zrychlený převod části sportovní agendy z ministerstva školství na sportovní agenturu. Podle platného zákona ji má agentura plně převzít i s rozdělováním dotací až od příštího roku. Návrh zákona agentuře umožní připravit už nyní program zvláštní podpory sportu a peníze i vyplatit. Rozdělování letošních běžných dotací dokončí podle předlohy ministerstvo.

"Naše ambice je vypsat program co nejrychleji," řekl poslanec ANO Milan Hnilička, který agenturu vede.

Je nám líto, video expirovalo.
NSA bude moci už letos rozdělovat dotace

Sportoviště přišla kvůli uzavření v důsledku vládních omezení například o příjmy z pronájmů nebo ze vstupného. Náklady na provoz ale zůstaly téměř stejné a dopady mohou být bez rychlé státní pomoci podle důvodové zprávy fatální.

"V některých případech může neschopnost sportovních organizací hradit své závazky spojené s provozováním sportovních zařízení způsobit přerušení dodávek energií, vody, tepla, chladu, případně poskytování jiných služeb, jejichž zajištění je pro správu sportovních zařízení nezbytné i v době, kdy jsou zcela uzavřena," stojí ve zdůvodnění.

Požadavek na jednu miliardu korun vychází podle dřívějších informací z počtu požadovaných dotací v běžném dotačním programu Můj klub a z údajů o provozovatelích sportovišť z evidence České unie sportu. Průměrná měsíční ztráta na jedno malé sportoviště činí podle agentury 60 000 korun měsíčně.

"Spolky provozující sportoviště přišly kvůli jejich uzavření o tržby - zdroje na úhradu nákladů provozu. Jsou v nouzi. Jejich situaci vnímáme a rychlou vládní pomoc vítáme," uvedl v reakci na schválení předseda České unie sportu Miroslav Jansta.

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy