Následuje
MM ČR Enduro 2019

Martin Fuksa před MS: Dostat se na olympiádu s bráchou je to nejdůležitější

Za týden začíná v Szegedu mistrovství světa rychlostních kanoistů. Jednou z hlavních opor českého týmu bude kanoista Martin Fuksa. Na kilometru bude obhajovat stříbro z loňského šampionátu v Portugalsku. Po sezoně bez vítězství dychtí po úspěchu ještě více než jindy. Sedminásobný medailista ze světových šampionátů se tentokrát chystá i na závod deblkanoí s bratrem Petrem. Přímé přenosy vysílá ČT sport a web ctsport.cz.

Martin Fuksa
zdroj: ČTK/imago sportfotodienst

"Dostat se na olympiádu s bráchou je nejdůležitější," svěřil se Martin Fuksa.

Místo na OH 2020 si příští týden na MS v Szegedu vyjede osm posádek. "Je tam pár lodí, které jsou jinde, které jsou fakt dobré. A pak je spousta lodí, které jsou na tom stejně. Nejdůležitější bude semifinále. Snad budeme mít štěstí na složení. Budu se snažit ráno pošetřit co nejvíc sil na rozjížďce na kilometru, abych měl co nejvíce sil na odpoledne," plánoval Fuksa.

Ve srovnání s Evropskými hrami v Minsku, kde společně skončili šestí, přibudou zejména Brazilci, Kubánci a Číňané. "Určitě chceme porazit nějakou tu evropskou loď navíc. Chceme se dostat do finále a bojovat o olympijskou kvalifikaci. Prostě jedeme mistrovství světa a snažíme se dopadnout co nejlíp," doplnil Fuksa.

Vedle individuálních tréninků proto v přípravě před šampionátem věnovali značnou část tréninku i deblu. "Myslím, že zatím docela dobrý, že máme formu, snad nám to vydrží do závodů," zhodnotil aktuální projev Petr Fuksa.

Martin Fuksa se touží dostat na OH i v deblkanoi s bratrem Petrem

V závodech Světového poháru, které loni ovládal, letos Martin Fuksa získal čtyři stříbrné medaile. Na Evropských hrách se mu finále v nepříznivém větru vůbec nevydařilo a skončil devátý. "Chci si (na MS) spravit chuť z letošní sezony, chtěl bych získat nějakou pořádnou medaili. Od roku 2014 je získávám pořád, tak bych v tom chtěl pokračovat," řekl odhodlaně.

Krátce před MS je v jiném rozpoložení než jindy. "Jsem mnohem hladovější. Letos jsem ještě nic nevyhrál. Není na mně tíha, že bych měl obhajovat," svěřil se.

První závodní kilometr bratry Fuksovy v Szegedu čeká ve čtvrtek 22. srpna, kdy jsou na programu rozjížďky deblkanoí v této olympijské disciplíně. A ve stejný den bude zkoušet štěstí i další česká loď.

O Tokio se popere také čtyřkajak

Posádka Jakub Špicar, Lukáš Nepraš, Daniel Havel a Jakub Zavřel očekává tvrdý boj. Čtyřkajaky budou mít na pětistovce, která v olympijském programu nahradila pro české barvy úspěšný kilometr. Ve hře je také jen sedm míst. A kandidátů na postup je mnohem víc.

"Je tam plus minus patnáct posádek, které budou vyrovnané, a těch evropských míst je sedm. Nebude to sranda, bude to tip ťop," řekl Havel, který byl v bronzových olympijských posádkách v Londýně 2012 a Riu 2016.

S olympijskou kvalifikací má zkušenosti, ale před čtyřmi lety na kilometru byl český čtyřkajak v jiné pozici. "Tehdy jsme věděli, že i když se to nepovede, tak postoupíme. Teď jedeme bojovat o ta místa, která budou hodně natěsno. Bude to všechno záviset na strašných detailech. Pětistovka je vyrovnanější," přemítal Havel.

Jeho parťáci se na čtyřkajaku budou pokoušet o postup na olympiádu poprvé. "Já už jsem z toho nervózní asi měsíc. Když se něco pokazí, tak se to hází na háčka," poznamenal háček Špicar. "Snažím se na to moc nemyslet. Když na to přijde řeč, tak dost znervózním. Čím víc se to blíží, tím víc se na to těším," doplnil ho Nepraš. Zadák Zavřel je klidnější. "Cítím, že v lodi se shodneme, že nám to jde. Chci, abychom ukázali, co v nás je. Já jak sedím čtvrtý v té lodi, pro mě je závod jako trénink, musím jen pádlovat stejně jako kluci přede mnou," poznamenal.

V cestě za ziskem olympijského místa pro Česko budou členové čtyřkajaku spoléhat na novou loď. Od června trénují na kajaku, který měří deset místo dřívějších jedenácti metrů. "Je na špičce o 60 a na zadku o 40 centimetrů kratší. Je nižší, tím pádem máme blíž do vody, což nám lehčím sedí. Je daleko rychlejší na startech, kde jsme byli dost pomalí," popisoval Nepraš. "Je tužší, tvrdší, líp reaguje na naše pokyny. Prostě jsme do ní sedli a hned nám seděla," doplnil Špicar.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy