Video nelze z licenčních důvodů přehrát
Následuje
MS v házené mužů 2025

Čas na uhašení pochodní ještě nenadešel. Pořadatelé OH převzali bez pompy olympijský oheň

Budou v létě olympijské hry, nebo nebudou? Japonští pořadatelé si stále nepřipouštějí žádné pochybnosti a v Řecku převzali olympijský oheň. Původně naplánovaný velkolepý ceremoniál na stadionu v Aténách, který v roce 1896 hostil první moderní Hry, se vzhledem k pandemii koronaviru uskutečnil v hodně okleštěné podobě a bez diváků. Z Japonska nedorazili vysocí funkcionáři ani politici a pochodeň převzala nepříliš známá bývalá plavkyně Naoko Imotová, která byla v Řecku jako pracovnice UNICEF.

Převzetí olympijské pochodně v Aténách proběhlo bez velké pompy
zdroj: Reuters

Letadlo v barvách olympijských her v Tokiu převeze pochodeň do Japonska, kam by měla dorazit v pátek. Oficiální štafeta s pochodní by měla začít 26. března. Předcházet jí bude takzvaná cesta ohně zotavení, která navštíví místa nejvíce postižená ničivým zemětřesením a vlnou tsunami v roce 2011.

Na ceremoniál do Atén měli dorazit mimo jiné prezident organizačního výboru Joširo Mori, japonská ministryně pro olympijské hry Seiko Hašimotová a dvojice trojnásobných olympijských šampionů, judista Tadahiro Nomura a zápasnice Saori Jošidaová. Oba bývalí sportovci měli na ploše běžet s pochodní, ale nakonec stejně jako ostatní členové japonské delegace do letadla do Evropy nenasedli. Sešlo také z doprovodného programu včetně prezentace japonské kultury.

V pátek letadlo s olympijským ohněm přistane na letecké základně Macušima na severovýchodě Japonska, který v roce 2011 zdevastovalo zemětřesení a vlna tsunami. Pochodeň mělo vítat 200 místních školáků, ale i od toho pořadatelé v rámci opatření proti šíření koronaviru upustili.

Oficiální štafeta začne 26. března ve Fukušimě a do zahájení Her, naplánovaného na 24. července, by měla navštívit všech 47 japonských prefektur. Fanoušci ji mohou sledovat podél trasy, ale neměli by se shlukovat do větších skupin a nesmějí tam chodit, pokud mají horečku nebo jiné zdravotní potíže.

Štafeta uprostřed velkých dohadů

Zatímco olympijské hnutí i organizátoři si nepřipouštějí jakýkoli odklad Her, někteří sportovci nešetří kritikou.

Například čtyřnásobný olympijský vítěz Matthew Pinsent vyzval k tomu, aby byly Hry v Tokiu odvolány. Bývalý britský veslař se domnívá, že pořádání OH v době globální zdravotní krize způsobené pandemií koronaviru je nevhodné.

"Pane Bachu, je mi líto, ale tohle je úplně mimo," oslovil devětačtyřicetiletý Pinsent na Twitteru prezidenta Mezinárodního olympijského výboru Thomase Bacha. "Instinkt být v bezpečí (nehledě na instrukce vlády zůstat doma) je neslučitelný s tím, aby sportovci trénovali, cestovali a soustředili se na olympiádu. Nechte je v bezpečí. Odvolejte to," napsal muž, jenž v letech 1992 až 2004 získal zlato na čtyřech OH po sobě.

Coe uznává komplikace a nerovnou situaci atletů

Prezident Světové atletiky Sebastian Coe uznává, že olympijskou přípravu atletů vážně komplikují omezení a závodníci nemají rovné podmínky kvůli různé situaci v jednotlivých zemích.

"Někteří nemohou naplno trénovat, někteří nemají přístup na veřejné dráhy a vnitřní sportoviště. Pracujeme na tom, abychom jim pomohli tato zařízení najít," uvedl Coe v rozhovoru pro list The Times.

Uvědomuje si, že v různých koutech světa se situace liší. "Různé země mají velmi odlišná zdravotní omezení. Když teď žijete v Itálii, Francii nebo Španělsku, tak je to velmi komplikované. Třeba když jste italský vytrvalec a musíte být zavřený doma," poznamenal. Striktní vládní opatření panují i v Česku. Ode dneška se musejí všichni lidé včetně profesionálních sportovců pohybovat na veřejnosti jen s ochranou nosu a úst.

To členka vedení Japonského olympijského výboru Kaori Jamagučiová se přidala na stranu těch, kteří by byli pro odložení letních olympijských her v Tokiu. "Když sleduju zprávy ze Spojených států amerických a Evropy, sportovci nejsou v situaci, kdy by mohli pokračovat v tréninku jako obvykle," řekla v rozhovoru pro deník Nikkei.

Horší než bojkot moskevské olympiády

Ani Coe, podobně jako zástupci MOV, by však zatím olympiádu neodepisoval. "Trávíme nad řešením této situace lví podíl naší pracovní doby," prohlásil třiašedesátiletý Brit, který byl šéfem organizačního výboru OH 2012 v Londýně.

Myslí si, že současná situace je obtížnější než bojkot při OH 1980 v Moskvě. "To jsem zažil a to byla krize. Ale tohle pravděpodobně zabírá více času na přemýšlení a více úsilí pro federace než cokoliv, co jsem kdy zažil," uznal.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články