Video nelze z licenčních důvodů přehrát
Následuje
Excalibur Race 2025

Rusům na judistických turnajích povolili národní vlajku i hymnu

Ruští judisté budou mít s okamžitou platností na turnajích národní vlajku i hymnu. Podmínky uvolnila mezinárodní federace IJF  s tím, že poprvé se nová pravidla uplatní už na grandslamu v Abú Dhabí, který se uskuteční od pátku do neděle. Rusko toto rozhodnutí označilo za průlomové mezi sportovními federacemi a velmi si ho cení.

Ilustrační foto
zdroj: Reuters autor: Gleb Garanich

Sportovci z Ruska mají problém s účastí na mezinárodních soutěžích od roku 2022, kdy Rusko zaútočilo na Ukrajinu. Ačkoliv válka pokračuje, v judu se mohli jako neutrální vrátit na mezinárodní scénu na jaře 2023.

Počínaje grandslamem v Abú Dhabí už budou plnohodnotnou reprezentací, na tento turnaj ve Spojených arabských emirátech je z Ruska přihlášeno dvanáct mužů a sedm žen. Z českých judistů budou v Abú Dhabí startovat Petr Mladý, Jan Svoboda, Adam Kopecký a Martin Bezděk.

Mezinárodní judistická federace, jejímž prezidentem je Rakušan Marius Vizer, oznámení o plnohodnotném návratu ruských sportovců na své turnaje uvedla titulkem "Poslední most k usmíření a míru". Uvolnění pravidel schválené výkonným výborem podle ní zajišťuje bezpečnost a férovou soutěž pro všechny sportovce všech národů.

"Historicky je Rusko velmocí ve světovém judu a od jeho plnohodnotného návratu očekáváme obohacení konkurence na všech úrovních za dodržování principů IJF, jako je férovost, inkluzivita a respekt," napsala v prohlášení IJF.

Její představitelé zdůraznili, že do sportu jakákoliv diskriminace nebo politický vliv nepatří. "Sport je posledním mostem, který spojuje lidi a národy ve velmi obtížných konfliktních situacích a prostředích. Sportovci nenesou žádnou odpovědnost za rozhodnutí svých vlád nebo jiných národních institucí a je naším úkolem chránit sport a naše sportovce," dodali.

Judo je podle všeho prvním sportovním odvětvím, které umožní ruským sportovcům startovat v národních barvách, pod svou vlajkou a s národní hymnou. Ruská judistická federace přivítala toto rozhodnutí a označila ho za historické. "Děkujeme IJF za dlouho očekávané, férové a odvážné rozhodnutí," uvedl šéf ruského juda Sergej Solovejčik.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články