Zámořské finálové derby vyznělo pro Kanadu. Cestu za zlatem řídila Poulinová
Vendeta se Kanaďankám povedla. Hokejistky javorových listů slaví při sedmé účasti ve finále pátý olympijský triumf a vystřídaly na trůnu pod pěti kruhy Američanky. O vítězství 3:2 se zasloužila především kapitánka Marie-Philip Poulinová, podílela se na všech trefách. Dva góly dala, na jeden přihrála. Kanaďanky na turnaji ovládly všech sedm zápasů při skóre 57:10.
Úřadující mistryně světa z loňského domácího šampionátu v Calgary, které vedle minulé olympiády neuspěly ve finále jen při premiéře v roce 1998 v Naganu také proti USA, navázaly na úspěchy z let 2002 ze Salt Lake City, 2006 z Turína, 2010 z Vancouveru a 2014 ze Soči. Američanky mají také sedmý cenný kov, vedle dvou zlatých dosáhly na čtvrté stříbro a v roce 2006 skončily třetí.
"Jsem na tuhle partu pyšná od hráček po realizační tým. Zůstali jsme pohromadě od roku 2018. Sklopily jsme hlavy a pracovaly jsme. A dnes se to všechno zúročilo," řekla třicetiletá kapitánka Kanady Poulinová, která rozšířila svou sbírku olympijských medailí na tři zlaté a jednu stříbrnou. Skórovala ve všech čtyřech finálových zápasech pod pěti kruhy.
Kanaďanky loni na mistrovství světa dosáhly na první zlato od roku 2012. Po třech druhých místech v roce 2019 poprvé v historii na velké mezinárodní akci chyběly ve finále a skončily třetí. Rekordmanky s 11 zlaty z celkových 20 MS teď opět vládnou světu.
"Když jsme vyhrály, tak jsem brečela, byla jsem šťastná a zároveň se mi ulevilo. Poslední čtyři roky byly těžké, ale tahle parta je výjimečná. Tohle je třešinka na dortu za všechnu tu práci. Dnes to bylo jen o našem systému hry a stylu, který jsme na tomto turnaji předváděly. Byly jsme dominantní. Hrály jsme tak, jak jsme potřebovaly," prohlásila jednatřicetiletá útočnice Natalie Spoonerová, která má na kontě dva olympijské triumfy a stříbro.
Kanaďanky v základní skupině vyhrály nad USA 4:2 a v úvodu odvety měly štěstí, protože Brandtová ve 3. minutě trefila pravou tyč. V čase 7:15 sice kanadský tým překonal poprvé Cavalliniovou, ale branka Daoustové nakonec neplatila. Kouč Joel Johnson si vzal trenérskou výzvu a přezkoumání u videa potvrdilo předchozí ofsajd.
Za 35 sekund už ale byla kanadská radost oprávněná. Přihrávku Thompsonové usměrnila z pozice mezi kruhy do branky o levou tyč Nurseová. A v čase 15:02 po úspěšném forčekingu zamířila přesně k pravé tyči Poulinová.
Ještě v první třetině se Američanky ubránily v prvním oslabení, v druhé části pak přečkaly šanci Spoonerové v přečíslení, ale v polovině zápasu už prohrávaly 0:3. Zakončení Jennerové po přihrávce Nurseové ještě Cavalliniová stihla vykopnout pravým betonem, ale z dorážky trefila odkrytou část branky Poulinová.
Američanky odpověděly tlakem. Neprosadily se sice při vyloučení Larocqueové, ale v 37. minutě se dočkaly gólové radosti ve vlastním oslabení. Z protiútoku překonala Desbiensovou nadvakrát Knightová.
Ve třetí třetině Američanky přestřílely soupeřky v poměru 16:4. Carpenterová ve 45. minutě trefila tyč a Desbiensovu překonaly znovu až 13 sekund před koncem. Při přesilovce umocněné power-play po střele Roqueové uspěla z dorážky Kesselová. Těsný náskok už Kanaďanky při pokračující hře USA bez brankářky udržely.
"Tenhle tým se nikdy nevzdává. Dnes jsme to ukázaly. Daly jsme gól 13 sekund před koncem a bojovaly jsme až do úplného konce," řekla americká kapitánka Kendall Coyneová-Schofieldová. "Bohužel jsme nedaly dost branek a nestačilo to. Myslím si, že jsme měly na víc," uvedla dvaatřicetiletá útočnice Hilary Knightová, která po minulém zlatu musela strávit potřetí finálovou porážku.
Američanky sice přestřílely soupeřky v poměru 40:21, ale nestačilo to. "Pro nás byla důležitější kvalita než kvantita. Američanky měly spoustu střel z dálky, ale my máme nejlepší brankářku na světe Ann-Renee (Desbiensovou), takže moc gólů z takových pozic nedostaneme," uvedla nejproduktivnější hráčka turnaje Sarah Nurseová, která s 18 body a 13 asistencemi překonala rekordy krajanky Hayley Wickenheiserové z Turína 2006 (17 bodů a 12 přihrávek).
Hokej - ženy - finále:
Kanada - USA 3:2 (2:0, 1:1, 0:1)
Branky a nahrávky: 8. Nurseová (Thompsonová, Poulinová), 16. Poulinová, 30. Poulinová (Jennerová, Nurseová) - 37. Knightová (Brandtová), 60. Kesselová (Roqueová, Carpenterová). Rozhodčí: Cookeová (USA), Wiegandová (Švýc.) - Hammarová (Švéd.), Hanleyová (USA). Vyloučení: 3:2. Využití: 0:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 834.
Sestavy:
Kanada: Desbiensová - Larocqueová, Fastová, Ambroseová, Thompsonová, Bellová, Zandeeová-Hartová, Sheltonová, Staceyová - Jennerová, Nurseová, Poulinová - Fillierová, Daoustová, Spoonerová - Johnstonová, Clarková, Turnbullová - Saulnierová, Maltaisová, Rattrayová. Trenér: Troy Ryan.
USA: Cavalliniová - Barnesová, Steckleinová, Harmonová, Kellerová, Bozeková, Dunneová, Harveyová - Knightová, Brandtová, Coyneová-Schofieldová - Kesselová, Roqueová, Carpenterová - Zumwinkleová, Panneková, Cameranesiová - Murphyová, Compherová, Scamurraová. Trenér: Joel Johnson.
Konečné pořadí:
1. Kanada, 2. USA, 3. Finsko, 4. Švýcarsko, 5. Rusko, 6. Japonsko, 7. ČR, 8. Švédsko, 9. Čína, 10. Dánsko.
All Star tým:
Klára Peslarová (ČR) - Claire Thompsonová (Kanada), Jenni Hiirikoskiová (Finsko) - Sarah Nurseová, Marie-Philip Poulinová, Brianne Jennerová (všechny Kanada).
Nejužitečnější hráčka: Brianne Jennerová (Kanada).
Kanadské bodování:
1. Nurseová 7 zápasů/18 bodů (5 branek + 13 asistencí), 2. Poulinová 7/17 (6+11), 3. Jennerová 7/14 (9+5), 4. Spoonerová 7/14 (3+11), 5. Thompsonová 7/13 (2+11), 6. Fillierová (všechny Kan.) 7/11 (8+3), 7. Knightová (USA) 7/10 (6+4), 8. A. Müllerová (Švýc.) 7/10 (4+6), 9. Johnstonová 7/10 (2+8), 10. Rattrayová (obě Kan.), Stalderová (Švýc.) oba 7/9 (5+4), ...24. Vanišová 5/6 (2+4), 35. Křížová (obě ČR) 5/4 (2+2).