Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Golf Time

Kejval: Zemí, kde porušují lidská práva, je celá řada. Čeští sportovci se bát nemusí, Facebook ve vesnici funguje

Šéf Českého olympijského výboru Jiří Kejval nevidí větší problém v tom, že se zimní olympijské hry pořádají v komunistické totalitní Číně. "Je více zemí, kde porušují lidská práva," uvedl s tím, že žádný český olympionik se o svou bezpečnost bát v Pekingu nemusí. Google a Facebook mu fungovat budou.

Jiří Kejval
zdroj: ČTK autor: Šulová Kateřina

Potlačování svobodného přístupu ke konkrétním internetovým stránkám, koncentrování Ujgurů do pracovních táborů, totalitní režim v plné síle. To je současná Čína. Země, kde se po čtrnácti letech od letních olympijských her pořádají Hry zimní.

Olympiáda se navíc koná pod rouškou covidu, v zemi, z níž se pandemie dostala do světa. "Všichni sportovci jsou rádi, že se olympijské hry realizují, a přes všechny nepříjemnosti, jako roušky a izolace, se to snaží maximálně dodržovat," říká v rozhovoru pro ČT sport Kejval.

Covid se do světa rozšířil před dvěma lety z laboratoří ve Wu-chanu, Čína se přitom teď prakticky tváří, že je vše zalité sluncem, a nad zdravím bdí a střeží ho místní drak.

"Je to bizarní. Na toto téma v naší výpravě panuje spousta poznámek a vtipů, i když ne vždycky to je vtipný. Vidíme, že všechny podmínky jsou přísnější i v porovnání s Tokiem," dodává.

Lidská práva a chování k menšinám jsou nicméně v Číně zakázané slovo, komunistický stát má nejblíže k orwellovským románům drsného ražení.

Jak se takový scénář shoduje s olympijskou myšlenkou a tím, že Mezinárodní olympijský výbor, jehož je Kejval členem, Hry v Číně pořádá?

"Olympijská charta je dokument, který řídí celé chování olympismu. My nejsme organizace, která mění politické systémy ve světě. My se snažíme všude, kde Hry pořádáme, pozvat všechny sportovce z celého světa. A na tom konkrétním místě musí platit pravidla, která jsou v chartě popsána."

V Číně si běžný uživatel nespustí sociální sítě jako Facebook, Twitter, nebo aplikace od Googlu. V olympijské vesnici a novinářském centru ale fungují, podotýká Kejval.

"Rád bych vyvrátil, co se objevuje v médiích, že navádíme sportovce k tomu, aby některé věci neříkali a dávali si pozor, co říkají. Země, které zažily nesvobodu slova a tak dále, jsme na to zvlášť citliví."

Olympijské hry v Pekingu
zdroj: ČTK/ZUMA

Kejval pokračuje: "My jsme sportovcům řekli, ať si říkají, co chtějí, nemůže se jim nic stát. Nechci komentovat politický režim, proto tady nejsme, ale tady na olympijské půdě jsou sportovci v bezpečí a mohou si říkat, co chtějí."

Čína ale zavedla speciální software MyInfo, který musí mít nainstalován každý účastník OH, a jenž je podle mnoha odborníků rizikový. Podle řady hlasů aplikace sleduje výroky jednotlivců s tím, že jim organizátoři případně mohou za jejich slova odebrat akreditaci.

"Těch zemí, kde se porušují lidská práva, to není jen Čína, těch je celá řada. Jsou země, a nechci je jmenovat, kde jejich vztah vůči ženám, oproti našim evropským zvyklostem, tam nefunguje vůbec nic," říká poněkud krypticky Kejval.

"My sdružujeme 206 zemí světa s jejich náboženskými, rasovými, politickými systémy, a my to musíme respektovat. Snažíme se hledat věci, které nás propojují, ne ty, které nás rozdělují," zamýšlí se Kejval.

Zdroj
ČT sport

Hlavní zprávy

Nejčtenější články