Speedway GP 2024

Lukšová se Šantrůčkovou skončily v malém finále dvojskifu druhé, celkově obsadily osmé místo

Veslařky Lenka Lukšová a Anna Šantrůčková obsadily ve finále B dvojskifu druhé místo a celkově skončily osmé. Česká posádka nestačila v závěrečné jízdě jen na Australanky Amandu Batemanovou a Harriet Hudsonovou, za kterými zaostala o více než dvě sekundy. Za Australankami a Češkami dojely na třetím místě Američanky. Zlato nakonec překvapivě braly ve finále A reprezentantky Nového Zélandu.

Už ve čtvrtině trati držely české reprezentantky druhou pozici s odstupem za prvními Australankami, v závěru pozici pohlídaly i před americkým párem, který skončil o sekundu třetí.

"Vystartovaly jsme trochu hůř, ale potom jsme se v trati našly. Zbylo nám i trochu na závěr, kde jsme byly rády, že jsme udržely Američanky, které do nás šly. Ale síla byla, takže to druhé místo se nám podařilo udržet," řekla po dojezdu Šantrůčková.

"Jsem šťastná, že nám to takhle vyšlo, že končíme dobrým závodem. Je to taková větší radost, včera tam bylo zklamání a dnes jsme si spravily chuť. Je to motivace do další práce," hodnotila svůj první start na Hrách. "Z dvojskifu jsem hrozně nadšená a vidím tam velký potenciál. Asi budu muset ještě vydržet a pojedeme dál," dodala s úsměvem Lukšová.

Dvaatřicetiletá Lukšová pod pěti kruhy počtvrté startovala na dvojskifu ve finále B, ve kterém se závodí o 7.-12. místo. V Londýně 2012 vybojovala ještě pod dívčím jménem Antošová společně se starší sestrou Jitkou sedmé místo. V Paříži nyní zaznamenala druhý nejlepší výsledek, v Riu de Janeiro i před třemi lety v Tokiu skončily s Kristýnou Fleissnerovou desáté. Třiadvacetiletá Šantrůčková startovala na Hrách poprvé.

Medailové finále dvojskifu žen ovládly překvapivě veslařky z Nového Zélandu Lucy Spoorsová a Brooke Francisová, které dokázaly porazit rumunské obhájkyně zlata z Tokia a úřadující světové šampionky Ancutu Bodnarovou a Simonu Radisovou.

Podobně nečekaně skončilo i finále mužského dvojskifu, ve kterém zlaté medaile získali Rumuni Andrei Sebastian Cornea a Marian Florian Enache. Závody čtyřek bez kormidelníka ovládli veslaři USA a veslařky Nizozemska.

Z české výpravy čeká v pátek ještě finále B s Pavlínou Flamíkovou a Radkou Novotníkovou na dvojce bez kormidelnice, boj o medaile poté svede nejlepší česká veslařská posádka současnosti Miroslav Vraštil a Jiří Šimánek na dvojskifu lehkých vah. Svěřenci trenéra Michala Vabrouška budou usilovat o obhajobu nebo vylepšení čtvrtého místa z Tokia.

Výsledky veslování

Muži:

Dvojskif: 1. Cornea, Enache (Rum.) 6:12,58, 2. Twellaar, Broenink (Niz.) 6:13,92, 3. Lynch, Doyle (Ir.) 6:15,17, 4. Koszyk, Davison (USA) 6:17,02, 5. Pujolar, Romero (Šp.) 6:20,59, 6. Manson, Parry (N. Zél.) 6:21,44.

Čtyřka bez korm.: 1. USA (Mead, Best, Grady, Corrigan) 5:49,03, 2. Nový Zéland (MaClean, Ullrich, Murray, MacDonald) 5:49,88, 3. Británie (Wilkes, Ambler, Aldridge, Davidson) 5:52,42, 4. Itálie 5:55,07, 5. Rumunsko 5:56,85, 6. Austrálie 6:00.35.

Ženy:

Dvojskif: 1. Francisová, L. Spoorsová (N. Zél.) 6:50,45, 2. Bodnarová, Radisová (Rum.) 6:50,69, 3. Hodgkinsová Byrneová, Wildeová (Brit.) 6:53,22, 4. Scheenaardová, Veldhuisová (Niz.) 6:54,24, 5. Raveraová Scaramozzinová, Lunattiová (Fr.) 6:57,35, 6. Helsethová, Seimová Kavlieová (Nor.) 6:58,41, ...finále B: 2. Lukšová, Šantrůčková (ČR) 6:49,92.

Čtyřka bez korm.: 1. Nizozemsko (Oldenburgová, Drenthová, Offereinsová, Boonstraová) 6:27,13, 2. Británie (Gloverová, Boothová, Redgraveová, Shortenová) 6:27,31, 3. Nový Zéland (Gowlerová, P. Spoorsová, Waddyová, Williamsová) 6:29,08, 4. Rumunsko 6:29,52, 5. USA 6:34,88, 6. Čína 6:36,18.