Speedway GP 2024

Házenkářský šlágr dopadl lépe pro Dánsko, domácí obhájci prohráli

Francouzští házenkáři obhahují prvenství a jsou zároveň letošními mistry Evropy, avšak na úvod olympijského turnaje prohráli s Dánskem 29:37. Domácí tým navzdory bouřlivé podpoře fanoušků nezvládl odvetu lednového finále kontinentálního šampionátu, ve kterém zvítězil po prodloužení. Oba celky pojí i poslední olympijské hry v Tokiu a loňské finále mistrovství světa, ve kterém naopak zvítězili Seveřané.

Utkání Dánsko – Francie
zdroj: ČTK/AP autor: Aaron Favila

Francouzi zahájili šlágr lépe a vedli až 9:5, ale na přestávku šli s jednobrankovým náskokem Dánové s nejlepším světovým házenkářem Mikkelem Hansenem. Držel je brankář Niklas Landin a po změně stran je k přesvědčivé výhře dovedli autoři jedenácti branek Mathias Gidsel a Simon Pytlick.

V dánský prospěch skončil i duel loučících se hvězd – Hansen se prosadil šestkrát, zatímco trojnásobný olympijský šampion Nikola Karabatic dal jen tři góly. Nejlepším francouzským střelcem byl se sedmi brankami Hugo Descat.

Výsledky házené

Muži:

Skupina A: Španělsko  Slovinsko 25:22 (8:11), Chorvatsko  Japonsko 30:29 (13:18), Německo  Švédsko 30:27 (12:11).

Skupina B: Egypt – Maďarsko 35:32 (19:15), Norsko  Argentina 36:31 (22:15), Dánsko  Francie 37:29 (18:17).