Speedway GP 2024

Fernández si zahrál na šesté olympiádě, Španělé ale podlehli Austrálii

Devětatřicetiletý Španěl Rudy Fernández si jako první basketbalista zahrál na šesté olympiádě. Jeho tým vstoupil do turnaje na fotbalovém stadionu v Lille porážkou 80:92 s obhájci bronzu Australany. Úřadující mistry Evropy, kteří chtějí vylepšit šesté místo z Tokia, čekají v těžké skupině A ještě Řekové a Kanaďané, jejichž vzájemný souboj vyšel lépe pro severoamerický tým v poměru 86:79. Světoví šampioni Němci začali výhrou nad Japonskem 97:77 a ve skupině B také uspěl domácí tým, který porazil Brazílii 78:66.

Rudy Fernández v dresu Španělska
zdroj: Reuters autor: Brian Snyder

Australané vedli v souboji bronzových týmů z posledních dvou olympiád celý zápas s výjimkou krátkého momentu v 35. minutě, kdy španělský tým završil devítibodovou šňůru.

Po trojce Santiho Aldamy získal náskok 56:54. Vzápětí ale Patty Mills rovněž střelou z dálky znovu skóre otočil.

Aldama byl s 27 body nejlepším střelcem zápasu, v němž proměnil šest z osmi trojek. Australanům pomohl k výhře 20 body Jock Landale, Mills dal o bod méně.

Fernández, který má ve sbírce stříbrné olympijské medaile z Pekingu 2008 a Londýna 2012 a bronz z Ria de Janeiro 2016, za 17 minut na palubovce neskóroval.

V ženském turnaji ho startem na šestých hrách vyrovná Američanka Diana Taurasiová, která navíc bude usilovat o rekordní šesté olympijské zlato.

Řekům nestačilo ani 34 bodů dvojnásobného nejužitečnějšího hráče NBA Janise Adetokunba. V utkání ani jednou nevedli, byť v závěru snížila právě hvězda Milwaukee na dvoubodový rozdíl (78:80). Kanadský tým táhli R.J. Barrett z Toronta s 23 a Shai Gilgeous-Alexander z Oklahomy s 21 body.

Němci vedli nad Japonskem od začátku až do konce zápasu. Nejlepším střelcem byl Franz Wagner, který dal 22 bodů. Hvězdný rozehrávač Dennis Schröder zaznamenal 13 bodů a 12 asistencí.

Double double si připsali také v poraženém týmu křídelní hráč Los Angeles Lakers Rui Hačimura s 20 body a 10 doskoky a americký rodák Josh Hawkinson, jenž nasbíral 13 bodů 11 doskoků.

Francouzi otočili zápas z dvanáctibodového manka z úvodu druhé čtvrtiny. Dvacetiletý Wembanyama po pomalejším rozjezdu ovládl statistiky s 19 body, devíti doskoky a třemi bloky.

Střelecky stejně úspěšný jako jednička loňského draftu v NBA byl další hráč zámořské ligy Nicolas Batum. V brazilském týmu dali po 14 bodech Cristiano Felício a Leonardo Meindl.

Výsledky basketbalu mužů:

Skupina A: Austrálie – Španělsko 92:80 (31:21, 49:42, 69:60), Kanada – Řecko 86:79 (26:22, 48:38, 68:60).

Skupina B: Německo – Japonsko 97:77 (28:21, 52:44, 74:61), Francie  Brazílie 78:66 (15:23, 39:36, 57:45).