Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Panorama

Náhradní plán pro zahájení olympiády nemáme, přiznala ministryně po útoku islámského radikála v Paříži

Pořadatelé olympijských her 2024 v Paříži nemají náhradní plán pro slavnostní zahájení, které chystají v centru města s defilé výprav na lodích na Seině. V reakci na sobotní útok u Eiffelovy věže to rozhlasové stanici France Inter řekla ministryně sportu Amélie Oudeaová-Casteraová.

Francouzská ministryně sportu Amélie Oudeaová-Casteraová
zdroj: Reuters autor: Sarah Meyssonnier

Muž v sobotu kolem 21:00 u nábřeží nedaleko Eiffelovy věže zaútočil na pár německých turistů. Němce narozeného v roce 1999 nožem zabil, jeho žena vyvázla – zřejmě i díky zásahu řidiče taxislužby – bez zranění, ale v šoku.

Útočník pak napadl ještě postaršího Francouze a anglického turistu, kterého udeřil kladivem do oka. Z činu je podezřelý šestadvacetiletý Francouz, jenž podle prokuratury v nahrávce zveřejněné na sociálních sítích přísahal věrnost teroristické organizaci Islámský stát.

Nábřeží, kde zaútočil, figuruje v plánech pro unikátní slavnostní zahájení, které by tentokrát mělo být mimo stadion. V ulicích se na březích Seiny očekávají stovky tisíc fanoušků.

Je nám líto, video expirovalo.
Francie je jediným kandiátem na pořádání ZOH 2030

"Nemáme žádný plán B. Máme plán, ve kterém je několik podplánů s určitým počtem proměnných," uvedla ministryně Oudeaová-Casteraová.

Organizátoři se nehodlají z bezpečnostních důvodů této myšlenky vzdát. "Máme kapacity, abychom zajistili bezpečnost této akce," ujistila Oudeaová-Casteraová. Doprovodný program i detaily k bezpečnostním opatřením organizátoři zveřejní později.

Slavnostní zahájení OH 2024 se uskuteční 26. července. Na šestikilometrovou pouť po Seině by se mělo vydat zhruba 160 lodí.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články