Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Volejbalový magazín

Surfaři budou na OH 2024 možná soutěžit v jiné části Tahiti, zázemí závodů může poškodit místní ekosystém

Surfařské soutěže olympijských her 2024 v Paříži, které bude hostit ostrov Tahiti, možná budou jinde než u pláže Teahupoo vyhlášené vysokými vlnami. Prezident Francouzské Polynésie Moetai Brotherson agentuře AFP sdělil, že v zájmu ochrany životního prostředí zvažuje přesun na jiné místo na ostrově.

Surfing
zdroj: Reuters autor: Joseba Etxaburu

To současné totiž čelí kritice ochránců přírody, místních obyvatel i rekreačních surfařů. Nelíbí se jim především čtrnáct metrů vysoká třípatrová věž pro rozhodčí, kde jsou také toalety a technické zázemí.

K jejímu dokončení je potřeba ji ukotvit do mořského dna a natáhnout podmořské kabely. Kritici tvrdí, že to může poškodit podvodní ekosystém včetně korálového útesu.

Brotherson, který je prezidentem od května, s nimi souhlasí. Zvažuje přesun do méně známé, ale dostupnější lokality Taharuu.

"Je to přímořský resort s veškerou potřebnou infrastrukturou. Kdybychom se pro něj rozhodli už při prvním plánování, mohli jsme se vyhnout celé řadě problémů," řekl.

Na Tahiti se od 27. do 30. července uskuteční závody mužů a žen v surfingu, který měl olympijskou premiéru předloni v Tokiu.

Francouzští pořadatelé pro tento sport vybrali místo, které je více než 15 tisíc kilometrů vzdálené od centra Her v Paříži.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články