Na OH v Paříži se dívala více než polovina lidstva, sledovanost byla rekordní
Více než polovina světové populace viděla letošní olympijské hry v Paříži, které se tak staly vůbec nejsledovanějšími v historii. Týká se to nejen sociálních sítí, ale i televizních přímých přenosů.
Kolem sedmdesáti procent světového publika sledovalo Hry jak v televizi, tak na digitálních platformách. "Když se díváme třeba na interakci, tak dominuje digitální prostor. Ale když se díváme, kolik hodin stráví diváci před televizí, nebo před digitálními médii, tak je ten poměr asi jedna ku deseti," upřesnil předseda ČOV Jiří Kejval.
I v Česku jde o kombinaci obou platforem, nejsledovanějšími zůstávají přímé přenosy a záznamy ČT sport. Tradičné je úspěšný tenis, atletika nebo kanoistika. "Nás moc těší, že čtvrtým nejsledovanějším sportem byl šerm, kde jsme získali bronzovou medaili," řekl Kejval.
Vycházejí nové knihy o olympijské historii
Český olympijská akademie pokračuje v mapování historie československé účasti na olympijských hrách. V rámci edice věnované zejména první polovině minulého století teď vyšly tři nové publikace věnované Hrám v Athénách (1896), Londýně (1908) a Paříži (1924).
"Uvědomili jsme si, že vlastně neexistují žádné dokumenty o olympijských hrách mezi světovými válkami a před první světovou válkou," vysvětluje Kejval. Autor knih Zděnek Škoda se podle svých slov věnuje především české stopě na OH, ale snaží se to dělat ve stylu dějin každodennosti, tedy co lidé tehdy jedli, jak se připravovali a podobně.
"Je to vlastně největší kulturně-společenská akce na světě, což si možná de Coubertin přál, ale nevím, jestli by byl spokojen s tím, jak to dnes vypadá," povzdechl si Škoda.