Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Panorama

Světová rallye zavítá poprvé do Česka. Rovanperä může slavit titul, na startu bude i jedenáct českých posádek

Rallyeové mistrovství světa ve čtvrtek zavítá poprvé v historii do Česka. Středoevropská rallye odstartuje na Pražském hradě a pojede se i v Rakousku a Německu. V předposledním závodě seriálu může být korunován i letošní světový šampion. Obhájce titulu Kalle Rovanperä z Finska má na druhého Velšana Elfyna Evanse náskok 31 bodů. Pokud jej udrží, bude moci v neděli začít slavit. Přímý přenos slavnostního startu sledujte ve čtvrtek od 12:30 na ČT sport a ČT sport Plus.

Kalle Rovanperä
zdroj: Panoramic autor: Nikos Katikis

"Bude to zcela jistě těsnější souboj než loni, ale určitě pro to udělám maximum a doufám, že budu mistr světa už po tomhle závodu," řekl Rovanperä, který se před rokem, den po 22. narozeninách stal nejmladším mistrem světa v rallye v historii.

Pilot Toyoty si loni titul zajistil triumfem na začátku října na Novém Zélandu, druhého Estonce Otta Tänaka nakonec porazil o 50 bodů.

"Když se bojuje mezi stájovými kolegy, bývá to celkem přátelský a férový souboj stejných vozů, takže by to mělo být dobré," uvedl Rovanperä s poukazem na skutečnost, že jeho hlavním soupeřem je nyní týmový kolega.

Evans již dvakrát v minulosti skončil v MS celkově druhý a vždy jej porazil týmový kolega Sébastien Ogier z Francie.

"Dvě kola před koncem nás od Kalleho stále dělí dost velký odstup, ale nic ještě neskončilo. Víme dobře, jak se v této hře může vše rychle změnit. Dáme do toho vše, abychom obě zbývající rallye zajeli co nejlépe. Nepolevíme v tlaku na pilu," řekl Evans, který letos ovládl dvě soutěže. Rovanperä tři.

Reik Cais
zdroj: ČTK autor: Ondřej Deml

Na startu bude jedenáct českých posádek v čele s Erikem Caisem, který se letos účastní vybraných soutěží se Škodou Fabia RS Rally2.

"Určitě to bude zajímavé, hlavně divácky. Bude to nové, celá rallye je nová. A vidět vozy WRC v Praze, to se jen tak nepoštěstí," uvedl Cais, vedle kterého se představí například Jan Skála, Adam Březík, Štěpán Vojtěch nebo Filip Kohn.

Středoevropská rallye je součástí šampionátu poprvé v historii. Soutěž slavnostně odstartuje na Hradčanském náměstí v přítomnosti českého prezidenta Petra Pavla.

Následně se uskuteční divácká rychlostní zkouška na dostihovém závodišti ve Velké Chuchli a v podvečer bude na programu okruhový měřený úsek v Klatovech.

V pátek se pojede dalších šest testů na Šumavě, v sobotu stejný počet v Rakousku a v neděli čtyři v Německu. Centrum rallye bude po celou dobu v Pasově.

"Kulisy pražského Hradu a rychlostní zkouška ve Velké Chuchli přinesou vysoce atraktivní podívanou. Píšeme historii rallye v České republice a věříme, že přijede co nejvíc fanoušků nejen v Praze, ale i na Šumavě, kde se pojedou testy na tradičních tratích na Klatovsku a Vimpersku," uvedl generální sekretář Autoklubu ČR a jeden z hlavních organizátorů rallye Tomáš Kunc.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články