Verstappen ovládl sprint a navýšil náskok v čele šampionátu

Max Verstappen vyhrál sprint v rámci VC USA. Do závodu startoval pilot Red Bullu z pole position a vedoucí pozici v průběhu nikomu nepřepustil. Dokázal tak navýšit náskok v šampionátu na Landa Norrise s McLarenem, který dojel na třetím místě poté, co ho v posledním kole překonal Carlos Sainz na Ferrari. Na závodníky čeká v sobotním programu ještě kvalifikace na hlavní závod.

Max Verstappen
zdroj: REUTERS autor: Erich Schlegel

Sedmadvacetiletý Verstappen vyhrál i čtvrtý sprint v sezoně. Ve zkráceném závodě na 100 kilometrů navázal na triumfy z Číny, Miami a Rakouska. V průběžném pořadí šampionátu navýšil vedení před Norrisem na 54 bodů. Brit byl ve sprintu dlouho na druhém místě, ale v závěru o něj přišel.

Vítěz páteční kvalifikace Verstappen udržel po startu vedení. O dvě příčky si polepšil jeho hlavní vyzyvatel v boji o titul Norris, který se posunul před Charlese Leclerca a George Russella na druhé místo.

V devátém kole se před Russella dostal Sainz a v závěru se dotáhl i na Norrise. Britský jezdec v závěrečném kole probrzdil a druhé místo ztratil. Před čtvrtým Leclercem se nakonec ubránil a získal alespoň šest bodů.

Velká cena USA, závod mistrovství světa vozů formule 1 v Austinu:

Sprint: 1. Verstappen (Niz./Red Bull) 31:06,146, 2. Sainz (Šp./Ferrari) -3,882, 3. Norris (Brit./McLaren) -6,240, 4. Leclerc (Mon./Ferrari) -6,956, 5. Russell (Brit./Mercedes) -15,766, 6. Hamilton (Brit./Mercedes) -18,724.

Průběžné pořadí MS: 1. Verstappen 339, 2. Norris 285, 3. Leclerc 250, 4. Piastri (Austr./McLaren) 237, 5. Sainz 197, 6. Hamilton 177.

Pohár konstruktérů: 1. McLaren 522, 2. Red Bull 483, 3. Ferrari 453, 4. Mercedes 336, 5. Aston Martin 86, 6. Racing Bulls 34.